Rembrandt tulipány hýriace farbami
Tulipány samé o sebe snáď netreba predstavovať nikomu. Tieto krásne a elegantné jarné kvety skrášľujú naše záhrady a parky už od nepamäti. Počas obdobia ich kvitnutia iba ťažko dôjde k tomu, aby ste na nich niekde nenarazili. Môžeme ich nájsť v množstvách ich farebných prevedení a kombinácií. Nie je núdza ani o dvojfarebné kombinácie, ktoré zaujmú oko človeka hneď na prvý pohľad. Tieto nápadité tulipány sa nazývajú Rembrandt tulipány.
Dnes už odborníkom nerobí problém takého tulipány ľahko vyšľachtiť a poskytnúť na pestovanie. V minulosti však vznikali veľmi špecificky, a to vďaka vírusu, ktorý šírili vošky. Vírus zasahoval cibuľky a zabezpečoval dvojfarebnosť ich kvetov. Tieto tulipány v tom čase pohli nielen zrakom ľudí, ale aj celou ekonomikou Holandska.
Čo dokázali spôsobiť Rembrandt tulipány?
Vedeli ste, že v 15. storočí došlo v Holandsku k zvláštnemu úkazu, ktorý sa nazýval tulipánová horúčka? Spôsobili ju práve Rembrandt tulipány, ktoré sa vyznačovali svojou dvojfarebnosťou. Tieto tulipány boli naozaj zaujímavé a neobvyklé. Stali sa natoľko obľúbenými a žiadanými, až sa cena za jednu cibuľku vyšplhala do závratných výšin.
Ľudia boli ochotní nakupovať cibuľky za cenu priemerného domu. Cibuľky sa skupovali ako investícia s cieľom zbohatnúť na ich ďalšom predaji. Ako to však bývalo s podobnými horúčkami, aj bublina okolo tulipánov spľasla. Cibuľky stratili svoju cenu a ľudia prišli o veľké peniaze. Čo však ale tulipány nestratili bola ich krása a pôvab, ktorý si udržujú dodnes.
Jedným z tých, ktorí finančne utrpeli počas tulipánovej horúčky, bol i známy maliar Rembrandt. Snáď by ho to trápilo menej, keby vedel, že práve kvôli tomu po ňom raz pomenujú druh tulipánov hýriacich nádhernými farbami.
Aby sme boli konkrétnejší, jedná sa o celkovo najfarebnejší druh tulipánov. Už v minulosti sa často objavovali aj v maľbách holandských maliarov. Vznik týchto viacfarebných tulipánov v 15. storočí súvisel s rozšírením vírusu, ktorý sa šíril voškami. Vírusom postihnuté cibuľky však holandská vláda zakázala predávať, a tak sa v súčasnosti dosahuje pestrofarebné zloženie týchto tulipánov šľachtením.
Najbežnejšie kombinácie, ktoré sa vyskytujú sú biele alebo žlté tulipány s červenými pruhmi. Tieto pruhy môžu byť v dvoch prevedeniach. V prvom prípade pruhy lemujú okraje okvetných lístkov. Druhé prevedenie predstavujú pruhy v tvare plameňov, ktoré sa tiahnu skôr po dĺžke okvetného lístka, než po jeho okrajoch. Vytvárajú krásne a nápadité kresby vyzerajúce akoby ich namaľoval sám majster.
Ako Rembrandt tulipány pestovať?
Väčšina Rembrandt tulipánov je neskoro kvitnúca. Obdobie kvitnutia predstavujú mesiace apríl a máj. Práve vďaka tomu, že kvitnú ešte aj v máji, predlžujú sezónu tulipánov až do konca jari. Majú silné stonky dorastajúce až do výšky 30 centimetrov a krásne kvety, vďaka čomu môžu vynikajúco poslúžiť ako rezané kvety. Mnohé z nich sú prekvapivo voňavé.
Rovnako ako pri všetkých tulipánoch, cibule sa vysádzajú na jeseň, aby sa mohli dostatočne zakoreniť pred jarným kvitnutím. Ak nemôžete cibuľky vysadiť v jeseni, uložte ich na tmavom, chladnom mieste mimo priameho svetla. Pred sadením si vyberte dobre odvodnené miesto. Vlhká a mokrá zem môže spôsobiť, že cibuľky zhnijú. Tulipánom vyhovuje slnečné stanovište, pripadne polotieň. Rastlinky vysádzame do hĺbky 10-15 centimetrov a približne 5 centimetrov od seba, aby mali dostatok priestoru na rozširovanie.