Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Rastlinka brahmi a jej účinky na pamäť

Brahmi je typ pôdokryvnej rastliny, ktorá pochádza pôvodom z východu. Najčastejšie je pestovaná v Indii, pričom je jej prírodným stanoviskom blízkosť vodnej plochy či močariny. Práve tento fakt sa odrazil na jej pestovaní v našich zemepisných šírkach, a preto ju pestujeme ako izbovú rastlinu s dostatočnou zálievkou. Efektívne vyzerá v závesných či vysokopostavených kvetináčoch, pričom kvitne malými bielymi a modrými kvietkami. Vysušené listy, korienky či aj samotné kvety vieme efektívne využiť v bylinkových čajoch pre podporu pamäti, myslenia a krvnej očisty. Vo veľkej miere je využívaná v ajurvédskej medicíne a na východe je používaná ako bežný čaj. 

 

Ako pestovať brahmi? 

Brahmi, latinsky Bacopa Monnieri, je rastlinou, ktorá sa rozrastá do šírky, než do výšky. Obľubuje polotienisté stanoviská blízko vodných tokov. Vzhľadom na zemepisnú šírku nie je možné pestovať túto rastlinu po celý čas vonku a dokonca aj počas letných dní nastávajú teploty, ktoré môžu rastline ublížiť. Táto jemná rastlinka môže tvoriť ďalšiu časť vašej bylinkovej záhrady, kedy ju využívame najmä ako sušinu. 



Brahmi a jej výsadba

Výsadba brahmi je situovaná v črepníku, keďže ju považujeme za izbovú rastlinu. Vysádzať môžeme do črepníkov rôznych veľkostí a približne po 1 roku ju presadíme do väčšieho črepníka, prípadne ochudobníme o výhonky a pridáme živiny. Výsadbu prevádzame do humusoidnej pôdy, použiť môžeme aj záhradnícky substrát s malou zložkou hnojiva. 

 

Výsostnou potrebou tejto rastliny sú rozptýlené slnečné lúče a stále vlhká pôda, pričom sa ju snažíme kypriť hoci je pôdokryvná a zaberá veľkú časť povrchu pôdy. Doba výsadby nezohráva veľkú rolu keďže sa jedná o izbovú rastlinu. Ak však chceme zabezpečiť čo najlepšie ujatie rastliny v novom črepníku, vysádzame počas mája až marca a ďalej od septembra do októbra. Nebezpečným môžu byť vysoké teploty počas letných dní, kvôli ktorým sa rastlinka nemusí ujať. 

 

Zalievanie, hnojenie a zimná ochrana

Zalievame na dennej báze, pričom sa osvedčuje použitie prípravkov pre meranie vlhkosti, ktorú sa snažíme optimalizovať. Nikdy rastlinu neprepolievavame, môžu uhynúť korene vplyvom hniloby. Brahmi je citlivá rastlina s jemnou koreňovou väzbou, a preto je len na nás ako často a v akom množstve budeme podávať závlahu. Základom je udržanie stálej vlhkosti a simulácia vlhkosti vodného toku. 

 

Hnojivá nie sú v prípade rastliny brahmi potrebné. Nezaraďujeme ju do kategórií úžitkových ani okrasných rastlín a pri zabezpečení základných predispozícií pre zdravý rast, dostatočné svetlo a vlhkosť pôdy, je rýchlosť jej rastu pomerne rýchla. Hnojenie môžeme pridať pri presadení či samotnej výsadbe rastliny avšak sme obzvlášť obozretní s dávkovaním, ktoré môže korene spáliť a rastlina ľahko uhynie. 

 

Zimná ochrana spočíva v uchovávaní rastliny v domácnosti, interiéri. Nikdy neumiestňujeme brahmi v blízkosti vykurovacích telies, ktoré by len zvýšili nutnosť zálievky. Počas letných mesiacov môžeme nechať brahmi slniť na terase, avšak musíme dbať na to, aby sme jej zabezpečili dostatočnú ochranu pred prievanom a silným vetrom. 

 

Využitie brahmi v medicíne

Využitie brahmi je predovšetkým vo forme sušiny, kedy môžeme zúžitkovať akúkoľvek časť tejto rastliny. Dôležitým parametrom je ich percentuálny podiel v čaji. Pri konzumácií lístkov však nie je taký potrebný. Chuť čaju brahmi je mierne horká, avšak jej kladné účinky sú badateľné. Regulácia tlaku krvi, jej očista, liečba kožných problémov a najmä liečba zápalov sú kruhy, v ktorých nám rastlina brahmi iste pomôže.