Prevzdušniť trávnik môžete aj hrabľami
Prevzdušnenie trávnika je dôležitou súčasťou starostlivosti. Trávnik je komplexný organizmus, ktorý si vyžaduje dostatočný prísun živín. Hlavným orgánom ktorý operuje so živinami je práve koreňová sústava, ku ktorej sa živiny musia distribuovať. Práve vďaka vertikutácií trávnika, resp. jeho prevzdušneniu, sa živiny dostávajú ku koreňom a zásobujú celý komplex. Princíp prevzdušňovania spočíva v odstránení, alebo narušení, utlačenej vrsty prevažne suchých častíc.
Prevzdušňovanie trávnika: Kedy je ten správny čas?
Prevzdušňovanie trávnika vykonávame najmä s prihliadnutím na vek trávnika. Určite neprevzdušňujte len jednoročný trávnik. Prevzdušňovanie je pomerne invazívny zásah do trávnika a mladý trávnik by to nemusel zvládnuť. Radšej počkajte o rok, kedy budú koreňové väzby omnoho silnejšie. Nie vždy je možné povedať kedy presne potrebuje váš trávnik vertikutáciu. Existujú však isté znaky, ktoré je vhodné si všímať, a to sú tieto:
- Voda vsakuje pomaly a problematicky.
- Trávnik nadobúda nezdravú farbu.
- Trávnik je pod záťažou - slúži na hranie deťom a pod.
- Veľmi rýchlo sa vysušuje v miernom podnebí.
Korene sú živý organizmus, a rovnako ako môžu nové rásť, tak aj odumierajú. Ak je trávnik nedostatočne vyživovaný, tak korene sa nestíhajú zásobovať a následne odumierajú. Trávnik väčšinou bujnie dostrán, avšak zdravie trávnika sa prejaví aj na koreňových väzbách. To, či potrebuje prevzdušniť môžeme zistiť aj tzv. chirurgickou skúškou, kedy ostrým nástrojom, napr. rýľom, vykopneme malé množstvo trávnika. Ak sú jeho korene plytšie ako 4 centimetre, vertikutácia je nevyhnutná.
Pred samotnou vertikutáciou musí byť trávnik zavlažený, čo však nevykonávame bezprostredne pred prevzdušňovaním. Trávnik výdatnejšie polejeme približne 2 dni pred samotným procesom, nie tesne pred ním. Ak už ste niekedy trávnik prevzdušňovali iste viete, že po tomto procese zostanú na povrchu trávniku veľké hrudy zeminy a iného materiálu, ktorý sa však časom ,,uprace’’ do pôdy a trávnik bude vyzerať opäť čisto. Ak chceme tento proces urýchliť, môžeme tieto hrudy rozbiť mulčovaním.
Po vertikutácií nasleduje hnojenie tak, aby sme korene dostatočne vyživili a posilnili trávnik nie len pre jeho rast, ale aj voči plesňovým či bakteriálnym ochoreniam.