Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Previstnutý bambus: Exotický prírastok do vašej záhrady

Previsnutý bambus je netradičným, avšak čoraz obľúbenejším doplnkom balkónov, terás či altánkov. Jeho pestovanie je náročnejšie v porovnaní s klasickým typom bambusu, najmä z pohľadu údržby, keďže previsnutý bambus pestujeme v závesných nádobách. Problémom pri pestovaní je nie len nevhodné umiestnenie závesného črepníka, ale aj jeho veľkosť, ktorá v konečnom dôsledku priamo ovplyvňuje rozľahlosť rastliny. V prípade, že je objem črepníka nedostatočný, tak je aj konečná veľkosť rastliny veľmi obmedzená. 

 

Ako pestovať previsnutý bambus? 

Previsnutý bambus sadíme do závesných črepníkov, ktoré umiestňujeme zpravidla do polotieňa. Rastline musíme zabezpečiť kontinuálne rozptýlené svetlo od slnečných lúčov,  hoci nevytvára okvetenstvá. Rovnako je dôležité, aby bol previsnutý bambus umiestnený v závetrí,predovšetkým zo severu a východu, keďže sú jeho mladé výhonky stále pomerne jemné a môžeme riskovať ich polámanie. Už z názvu tejto rastliny vyplýva, že je určená pre pestovanie na balkónoch či terasách, kde môžeme zabezpečiť jej výškové umiestnenie a nie je vhodná na priame pestovanie vo voľnej zemi. 

 

V prípade, že by sme sa rozhodli previsnutý bambus zasadiť do voľnej zeme, jeho úhyn by sa dostavil už po niekoľkých dňoch. Previsnutý bambus sa radí do sezónnych rastlín, ktoré prežívajú len časť svojho života vo vonkajších podmienkach, a to počas neskorej jari a skorej jesene. Práve počas tohto obdobia je teplota vzduchu prijateľná a málokedy klesne pod 15 stupňov Celzia. 

 

Previsnutý bambus a jeho výsadba

Ako už z názvu vyplýva, základom je umiestnenie sadenice do nádoby vo výškovej polohe. Veľkosť črepníka môžeme voliť podľa balu, v ktorom sa rastlina nachádza. Spravidla by mal byť črepník aspoň 2x väčší než je objem balu rastliny. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší je črepník, tým väčší je predpoklad pre dopestovanie objemnej rastliny. 

 

Ako zeminu môžeme použiť kombináciu záhradníckej zmesi pre výsadbu sadeníc a rašeliny, ktorú bambusy vo všeobecnosti obľubujú. Do zeminy môžeme zakomponovať aj záhradnícky kompost, ktorého množstvo musíme však regulovať. V prípade, že by sme to s jeho množstvom prehnali, rastline by sme mohli spáliť korene. 

 

Zalievanie a hnojenie previsnutého bambusu 

Bambusy vo všeobecnosti preferujú vlhké prostredie a okrem pravidelného vlhčenia pomocou rozprašovačov je dobré, ak zabezpečíme pravidelnú zálievku. Prevísajúci bambus môžeme zalievať niekoľkokrát denne, v základe aspoň dvakrát. Zalievame počas skorého rána a večer, pričom sa týmto spôsobom efektívne vyhneme spáleniu výhonkov. 

 

Hnojenie bambusu nie je vôbec potrebné, pretože prirodzene je jeho rast veľmi rýchlym javom, čo rovnako platí aj o previsnutom bambuse. V prípade, že sa rozhodneme bambus pohnojiť, volíme kvapalné hnojivá s vysokým obsahom dusíka, ktorý je pre rast bambusov dokonalý. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Zimnou ochranou previsnutého bambusu máme namysli jeho uschovanie do zimnej záhrady, ktorá disponuje stálou teplotou a prísunom rozptýleného slnečného žiarenia. V prípade, že nedisponujeme zimnou záhradou, stačí, keď umiestnime črepník s bambusom na vyvýšené miesto tak, aby sme jeho vertikálne výhonky nepoškodili. Rovnako sa vyvarujeme jeho umiestneným v príliš vyhrievaných miestnostiach, prípadne blízko vyhrievacích telies. Čím vyššia teplota je v miestnosti, tým vyššiu hodnotu vlhkosti a zálievky si bambus vyžaduje. 

 

Bambus vo všeobecnosti nie je náchylný na škodcov, ktoré by poškodzovali jeho prirodzenú štruktúru. Problém sa môže vyskytnúť v žltnutí či odumieraní jednotlivých výhonkov, čo je v konečnom dôsledku spôsobené prílišným množstvom hnojiva a nedostatočného množstva závlahy. Odporúčame jednotlivé výhonky odstrihnúť a napraviť režim hnojenia a zálievky.