Poznáte túto bohato kvitnúcu odrodu plamienku?
Popínavé plamienky dlhoročne skrášľujú ploty, pergoly aj treláže. V slovenských záhradách vídame hlavne veľkokveté plamienky, nenáročné trvalky v krásnych farebných variáciách. Dostal sa k nám až z ďalekej Číny, čomu zodpovedajú aj podmienky jeho pestovania.
Plazivý zázrak Clematis kvitne od leta až do neskorej jesene. Rôzne druhy plamienka sa od seba líšia farbou, veľkosťou aj tvarom kvetov, no v čase kvitnutia vidíme na každej rastline bohatú nádielku okrasných kvetov. Plamienok Niobe patrí k šľachteným, veľkokvetým plamienkom. Sýtočervené kvety so žltými peľovými tyčinkami skrášlia vašu záhradu už od polovice mája.
Pestovanie
Tento elegantný, zamatový plamienok vyžaduje dostatok slnka, no koreňom sa najlepšie darí vo vlhkom a polotienistom prostredí. Môžeme k nim vysadiť nízke trvalky, ktoré spodnej časti rastliny poskytnú tieň. Clematis je vhodný na vysádzanie do kvalitných, humusových pôd, ale môžeme ho pestovať aj v nádobách s oporou. Vysádzame ho skoro na jar alebo v jeseni, až do prvých mrazov. Mladé rastliny vyžadujú dostatok vlahy, s hnojením začíname až po druhom roku. Hnojíme plným hnojivom od marca do začiatku augusta.
Počas leta môžeme rastliny zastrihávať, ak sa príliš rozrastú, no zrezávanie nie je potrebné. Plamienky sú odolné a mrazuvzdorné dreviny, v zime môžeme ku koreňom nahŕbiť rašelinu, kompost alebo lístie. Črepníky po prvých mrazoch zazimujeme, obalíme ich rúnom a celú zimu zalievame. Rastliny môžeme pestovať v akomkoľvek podnebí, no platí, že v teplejšom prostredí získajú kvety sýtejšiu farbu. Plamienky nikdy nesadíme pod odkvapové rúry, hrozí tu premokrenie a zahnitie koreňov.