Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte rakytník a jeho účinky?

Rakytník a jeho ho účinky sú známe už po dlhé roky. Toto ovocie dokáže pomôcť nie len fyzickému zdraviu, ale kladne vplýva aj na krásu, kedy nám môžu byť inšpiráciou viaceré babské recepty. Ak chceme využívať účinky rakytníka v plnom rozsahu je dôležité vedieť, ako správne tieto plody zbierať a uchovávať. Vo všeobecnosti je však rakytník určený najmä pre okamžitú spotrebu, chutný je aj vo forme liečivých sirupov.

 

Účinky rakytníka: Ako ich správne získavať?

Najčastejšou formou uchovávania rakytníka je ich mrazenie či využitie na výrobu oleja, sirupov či priamu konzumáciu. Výroba oleja je však zložitejší proces, ktorý si vyžaduje väčší časový objem rovnako aj kvantitu plodov. Priaznivé účinky môžeme získavať ako z plodov, tak aj z koreňov či stonky, ktorú môžeme taktiež zapracovať do viacerých receptov určených nie len pre priamu konzumáciu.

 

Mnohí z nás konzumujú len samotné plody, niektorí výhradne len dužinu s tým, že zvyšok byliny nemá žiadne priaznivé účinky na náš organizmus, čo je samozrejme mýtom. Nezameniteľným faktom však zostáva to, že dužina vo vysokej miere priamo ovplyvňuje správne funkcie žalúdka, dvanástnika, čriev či trávenia vo všeobecnosti.

 

Okrem priamej konzumácie môžme plody rakytníka aj odšťaviť, čo nám prináša ďalšie pozitívne účinky ktoré spočívajú najmä v posilnení obranyschopnosti organizmu. Zreteľnú zmenu na odolnosti voči chorobám môžeme zaznamenať najmä počas jesenných a zimných mesiacov, hoci čerstvý rakytník už v tomto období nezoženieme. Ako náhradu môžeme použiť sušené listy a korene, ktoré môžeme tesne pred konzumáciou formou zalievaného čaju, pomlieť tak, aby sa uvoľnili všetky komplexné látky užitočné pre náš organizmus.



Aké sú účinky rakytníka?

Ako sme už vyššie spomenuli, účinky rakytníka sú skutočne komplexnou záležitosťou kedy minerály a prvky obsiahnuté v tomto ovocí pomáhajú na široký rad ťažkostí a chorôb. Z krátkodobého hľadiska môžeme po konzumácií čaju z rastliny rakytníka bojovať proti nádche, chrípke či iným sezónnym ťažkostiam. Pomocou však môže byť čaj na bolesť brucha, na nevoľnosť či pre preventívnu podporu gastroenterologického systému.

 

Z hľadiska kozmetických úprav môžeme využiť formu lúhovania akýchkoľvek častí rakytníka rešetliakového, hoci neodporúčame priame využitie plodov. Plody sú sladkokyslé a mohli by vlasy polepiť, prípadne by na skalpe či vo vlasoch mohli zanechať čiastočky šupky.

 

Vyššie v tomto článku sme taktiež spomenuli významnú úlohu, ktorú rakytník zohráva z pohľadu liečenia tráviacich ťažkostí či zvyšovania imunity. V oboch prípadoch sú dôležité najmä sliznice, ktoré rakytník účinne regeneruje. Práve slizničná imunita je oporným bodom vďaka ktorému je možné zachovať zdravú sliznicu urotraktu, žalúdka či dýchacích ciest. V spojitosti s brusnicami je možné dosiahnuť zničenie viacerých uroinfektov.



Rakytníkový olej: Ako ho môžeme využiť?

Ak nemáme možnosť pestovania rakytníka či sme sa s jeho užívaním rozhodli až počas zimných mesiacov, kedy rastlina prezimuje, možnosťou je práve rakytníkový olej. Liečba kožných problémov, chronické zápaly slizníc, akné či ženské ochorenia mykotického typu. Aj toto sú jedny z mála účinkov rakytníkového oleja, ktorý sa teší veľkej obľube. Vo väčšine prípadov sa užíva vonkajšie, napr. natieraním na kožu.

 

Účinky rakytníka však nemusíme nutne získať cieleným spracovaním. V prvom rade je nutné vnímať rakytník ako plod, ktorý môže skvele ochutiť jedlá bez vynucovanej konzumácie. Skúste rakytníkový džem, či rakytníkový sirup. Okrem perfektnej a nevšednej chuti sa dočkáte aj dostatočného prísunu vitamínu C a iných látok. Už si stačí len vybrať druh rakytníka a správne ho zasadiť.