Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte najchutnejšie odrody jahôd?

Jahody sa vďaka svojej nezameniteľnej vôni a chuti považujú za „kráľovské ovocie“. Rovnako sa ale považujú aj za afrodiziakum, čím si vyslúžili ďalšie pomenovanie ,,ovocie lásky“. Podľa druhu jahôd sú plody odlišné svojím tvarom, ale aj veľkosťou. Len málo ľudí by opovrhlo týmto ovocím a preto vám ukážeme, že pestovanie jahôd nemusí prebiehať len v záhrade, ale aj prosto v črepníku na balkóne. Všetko záleží od druhu a správneho výberu sadenice jahôd.

 

Nie len chutné, ale aj zdravé

Plody jahody prinášajú úľavu pri chorobách pečene, DNE a močových kameňoch a podporujú metabolizmus. Mladé listy lesných jahôd majú dokonca liečivý efekt. Čaj zo sušených lístkov lesných jahôd má močopudné účinky, odporúča sa teda pri chorobách obličiek a močových ciest, ale i pri hnačkách a hemoroidoch. Rovnako má tento čaj priaznivé účinky aj na látkovú premenu, pri kataroch žalúdka, čriev a pri chudokrvnosti.

 

Využitie plodov

Zrelé plody sú výborné na priamu konzumáciu, ale aj na prípravu kompótov, džúsov, sirupov, koláčov, či džemov. Ak si chcete na jahodách pochutiť aj na jeseň či v zime, zamrazte si ich. Takto vám vydržia aj 12 mesiacov. Na zmrazenie vyberajte len bezchybné plody. Opatrne ich umyte a nechajte odkvapkať. Potom očistite od stoniek a lístkov. Poukladajte ich na podnos a dajte do mrazničky na tzv. predmrazenie, aby si plody zachovali svoj prirodzený tvar. Po cca troch hodinách mrazenia poukladajte ovocie do sáčkov a zmrazte úplne.

 

Najchutnejšie druhy jahôd

Previsnutá balkónová jahoda “Delikatess” - sadenice jahôd tejto odrody sú vhodné pre pestovanie v závesných kvetináčoch a košíkoch. Pri pestovaní v kvetináči je nutné dbať na to, aby bola pôda vždy rovnomerne vlhká, inak rastliny reagujú prerušením rastu. Rovnako je potrebný aj výber kvalitnej zeminy a pravidelné hnojenie. Výsadba tejto odrody sa doporučuje robiť na jar. Rastlina kvitne a prináša úrodu od mája až do septembra.

 

Popínavá jahoda “Super Star” - výsadba tejto odrody je vhodná v jarných a jesenných mesiacoch. Prináša bohatú úrodu sladkých šťavnatých plodov. Prvé kvietky sa doporučujú odstrániť kvôli spevneniu rastlinky a vytvoreniu nových výhonkov. Úpony treba uchytiť na mriežku alebo inú konštrukciu, prípadne pri pestovaní na balkóne je možné zasadiť jahody aj do závesnej nádoby a výhony nechať voľne visieť. Pravidelné zalievanie a hnojenie prinášajú väčšiu úrodu. Doba plodenia je od júna do septembra.

 

Jahoda “Ostara” -  tento druh jahody dokáže neustále tvoriť kvety a plody, preto si úrodu môžete vychutnávať od júna až do prvých mrazov. Plody sú stredne veľké, mierne kužeľovitého tvaru červenej farby a s pevnou dužinou. Vyžaduje dobre priepustnú, mierne vlhkú pôdu s dostatkom humusu.

 

Jahoda “Mara de Bois” - je odroda patriaca medzi stále plodiace jahody. Charakteristické pre túto odrodu sú stredne veľké plody s chuťou lesných jahôd. Doba zrelosti sa pohybuje od skorej jari až do neskorej jesene. Výsadba je možná ako v jarných, tak aj v jesenných mesiacoch.

 

Jahoda “Elsanta” - táto odroda je vhodná pre pestovanie jahôd na veľkých plantážach. Sadenice prinášajú množstvo obrovských, kužeľovitých plodov. Sadba je vhodná v jarných a jesenných mesiacoch a doba úrody je máj až jún.