Potrebujete hnojivo na jahody?
Hnojenie jahôd je samostatnou zložkou celej starostlivosti o jahody. Dá sa hovoriť aj o akejsi alchýmií, keďže hnojenie jahôd nie je také ľahké ako sa môže zdať. Kľúčovými sú nie len detaily o tom kedy, s čím a aké rastliny hnojíme, ale aj dôvod hnojenia a neskorší prejav hnojených rastlín. Jahody hnojíme podľa vopred premysleného plánu tak, aby sme nespôsobili ich spálenie či úhyn.
Kedy hnojiť jahody?
Načasovanie hnojenia môže úrodu nie len zachrániť, ale môžeme aj o ňu vplyvom nevhodného hnojiva prísť. Je dôležité mať na mysli fakt, že pre rastlinu jahody je horšie to, keď ju prehnojíme než to, že by sme ju nepohnojili vôbec. Apelujeme najmä na zloženie týchto fertilizátorov, pričom nie sú plne ekologické. Dodržujeme pokyny dané výrobcom, inak môžeme naše jahodovisko vážne ohroziť.
Hnojenie jahôd je započaté najčastejšie počas vegetačného obdobia, príp. na jeho začiatku. Je ťažké presne určiť mesiac počas ktorého jahody prechádzajú vegetačným obdobím, a to vzhľadom na enormné návaly tepla. Vegetačné obdobie môžeme charakterizovať ako čas v roku, kedy sa rastlina pripravuje na určitú zmenu vyplývajúcu z ďalšieho ročného obdobia - rastlina klíči, rastú puky a pod. Už ste si mohli iste všimnúť, že už počas začiatkov marca je vzduch pomerne teplý a práve tento fakt pomýlil viaceré plodové rastliny, ktoré začali nečakane kvitnúť - ich vegetačné obdobie nastalo skôr.
Hnojenie vykonávame počas vegetácie, nikdy nie neskôr. Zásada, ktorou sa držíme počas celého priebehu pestovania jahôd. Hnojenie komerčnými hnojivami po vegetačnom období nie je až tak obmedzujúce ako hnojenie tými ekologickými. Medzi ekologické hnojivá môžeme zaradiť aj kravský či konský hnoj, ktorý má nesmierne pozitívne účinky pre rast rastliny. Ak rastlinu týmito hnojivami pohnojíme až po čase vegetácie, môžeme počítať so zmiešanou arómou jahôd a konského trusu a pevne veríme, že by ste si jahody vychutnali také aké majú byť.
Hnojivo na jahody podľa spôsobu ich výsadby
To, aké hnojivo použijeme odzrkadľuje aj spôsob, akým jahody pestujeme. Pestovanie jahôd v pyramíde, sude či na voľnom priestranstve si vyžaduje špecifické potreby, ktoré sa snažíme splniť pre nadobudnutie výdatnej úrody. Začíname teda správnym výberom.
Pre hnojenie jahôd umiestnených v črepníkoch je nutné podávať kvapalné hnojivo každý deň počas obdobia vegetácie. Dôležitou radou je fakt, že pred samotným podávaním kvapalného hnojiva odporúčame jahody výdatne poliať - vyhneme sa spáleniu rastliny .
Jahody v záhone majú mnoho výhod medzi ktoré patrí aj možnosť praktického hnojenia. Do takto vysadených jahôd môžeme zakomponovať kvalitné pevné hnojivo. Výhodou pevného hnojiva je dlhodobé pôsobenie, pričom sa vyplavovanie živín aktivuje s rôznou vlhkosťou či teplotou. Výdrž takéhoto hnojiva je veľmi vysoká znamená to, že jeho aplikáciu môžeme započať na začiatku vegetačného obdobia.
Jahodám v sude vyhovuje taktiež pevné hnojivo, pričom platia všetky hore zvýšené zásady. Výhýbame sa však prehnojovaniu a hnojivo dávkujeme v prepočte na liter zemi obsiahnutej v sude. Zatiaľ čo sudovým jahodám vystačí dlhodobé hnojivo, jahody nachádzajúce sa v uložení pyramídy reagujú najlepšie na podnety vyvolané kvapalným hnojivom. Vďaka správne rozdelenej pyramíde jednotlivých jahôd sa hnojivo môže buď dostávať rovnomerným spôsobom od vrchnej jahody, alebo bude krátkodobo účinkovať pre potreby danej sadenice.
Spôsoby pestovania jahôd reflektujú aj možnosti hnojenia, jeho koncentráciu a konečný výsledok.
Nástrahy hnojenia jahôd
Okrem správneho výberu hnojiva je dôležité aj to, koľko hnojiva je nutné použiť. S nedbanlivosťou pri hnojení môžeme spôsobiť škodu nie len na samotnej rastline, ale aj škodu ekologickú, kedy môžeme narušiť trvalú rovnováhu pôdy obsiahnutej daným fertilizátorom. Najčastejším prejavom nevhodného dávkovania hnojiva, či nesprávne zvoleného typu, je spálenie listov, hnitie jahôd, žiadne nové výhonky.
Domáce hnojivá
Kyslé mlieko je azda najvýhodnejšou domácou zložkou, vďaka ktorej môžeme pripraviť účinné hnojivo. Mliečne fermentované výrobky obsahujú kvasnice, ktoré vytvárajú v pôde adekvátnu hladinu kyslosti - pH. Najvýhodnejšie je použitie kefíru či cmaru, ktoré zmiešame s vodou v pomere 1:1 a nalejeme do rozprašovača. Okrem výhodnej ochrany pred parazitmi zabezpečíme vyššiu plodnosť jahôd.
Konské/kravské hnojivo možno dostať kúpiť v záhradníckych potrebách, avšak mnoho z pestovateľov sa vie k tejto výživnej zložke dostať aj prostredníctvom priameho vedľajšieho produktu v poľnohospodárskych zariadeniach. Kravy aj kone sú bylinožravce odmietajúce akúkoľvek náhradu bez podielu bylinnej časti. Práve živiny obsiahnuté v jednotlivých skonzumovaných rastlinách pretrvávajú aj v truse, ktorý sa vplyvom dažďa a iných poveternostných podmienok dostávajú hlbšie do pôdy, ktorú vyživujú. Hnojivo pripravíte v pomere 0,5:20, pričom použite pol kila organického trusu.
Chlieb je ďalším zdrojom kyslých látok - kvasníc. Kvasenie chleba je prirodzenou súčasťou jeho výroby, pričom tieto zložky v chlebe pretrvávajú aj po jeho tepelnej úprave. Príprava hnojiva zaberie viac času, avšak vďaka pár krajcom chleba máme o hnojivo vystarané. Hnojivo pripravujeme v pomere 2:10, pričom používame 2 krajce chleba, nie rožkov či iných pekárenských výrobkov.
Možno sa na prvý pohľad zdá, že hnojenie jahôd predstavuje celú alchýmiu. Ak si však osvojíte jednotlivé tipy o ktorých sa dočítate vyššie, garantujeme vám, že úroda nikdy nebude taká bohatá. Prečítajte si viac o pestovaní jahôd v našom špeciáli o jarnej starostlivosti jahôd a tešte sa z bohatej úrody už toto leto.