Polievanie kvetov a dovolenka: Koľko vydržia rastliny bez závlahy?
Polievanie kvetov, najmä počas dovolenkového obdobia, môže mnohých pestovateľov veľmi potrápiť. S polievaním kvetov musíme počítať nie len v interiéri, ale aj v exteriéri. Väčší problém však predstavujú kvety, ktoré sú umiestnené vo vnútri, resp. v kvetináčoch a črepníkoch. Takéto kvety nemajú možnosť si natiahnuť dostatok vody zo spodných vrstiev zeme, ako aj nedisponujú prirodzeným úhrnom zrážok. Ako na polievanie kvetov počas dovolenkového obdobia?
Polievanie kvetov a dovolenka
Prvým krokom k úspešnému prežitiu niekoľkých dní bez vody je udržanie vitality rastliny. V praxi to znamená, že rastlina netrpí žiadnym parazitom, škodcom, ale aj to, že v jej nadzemnej časti sa nenachádzajú žiadne uschnuté či zhnité časti. Ak rastlina disponuje odumretými časťami odstrihneme ich, aby sme rastline ušetrili energiu.
Hnojenie je proces, počas ktorého rastline suplementujeme potrebné živiny tak, aby sme urýchlili jej rast či tvorbu kvetenstiev. Akékoľvek hnojivá, tekuté, granulované či dlhopôsobiace, môžu rastlinu bez dostatočnej zálievky spáliť. Hnojivo pôdu rastliny vysušuje, a preto neodporúčame hnojiť už niekoľko týždňov pred samotnou dovolenkou.
Aby sme rastliny udržali v optimálnej vlhkosti môžeme urobiť malý trik. Do vane napustíme vodu do ktorej umiestnime savé handry. Na handry naukladáme črepníky, ktoré majú zospodu diery a obalíme ich danými handrami. Korene vďaka tomuto počinu zostanú hydratované. Pomôcť však môže aj drenáž, ktorú sme na dno črepníka umiestnili pri výsadbe danej rastliny do črepníka.
Rastliny pred odchodom presťahujte do tmavej miestnosti s menším dopadom slnečného svetla. Kvetináče umiestnené na parapetách dajte preč z priameho slnečného žiarenia. Rovnako im doprajte dostatočnú zálievku ešte pred vaším odchodom, a to najmä tým rastlinám, ktoré nemôžete umiestniť do vane.