Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pôdopokryvné rastliny vo vašej záhrade

Snáď každý, kto sa už pokúšal o vypestovanie krásneho súvislého trávnika narazil na problém. Tým problémom bolo, že nie na všetkých záhradných priestranstvách sa tráva chcela uchytiť. A všetci predsa vieme, ako rušivo dokáže nesúvislý trávnatý porast pôsobiť. Medzi problémové miesta patria predovšetkým strmšie svahy, či tienisté plochy pod stromami a kríkmi. Prípadne sú to priestory, kde korene drevín odčerpávajú z pôdy všetku vlahu a tiež plochy vystavované prílišnému slnku. Vo väčšine záhrad tiež existujú miesta, ktoré sa ťažko udržiavajú. Sú to napríklad úzke priestory, kde by sa tráva kosila obťažne. Čo robiť v týchto prípadoch? Použite pôdopokryvné rastliny!

 

Zázračné pôdopokryvné rastliny

V prvom rade netreba zúfať. Príroda na takéto miesta zabezpečila vhodnú kompenzáciu vo forme pôdopokryvných rastlín. Azda najlepšou informáciou je, že tieto rastliny sú výrazne nenáročné a nevyžadujú si špeciálnu starostlivosť. Sú vitálne a skoro nezničiteľné. Môžeme ich ľahko použiť na zazelenenie určitých plôch namiesto trávnika. Darí sa im v slnečnom aj daždivom počasí, rastú takmer za každých poveternostných podmienok. Dorastajú do výšky iba niekoľko centimetrov, nemusíte ich kosiť a špeciálne udržiavať. Dokážu sa samy rozširovať a niektoré dokonca pekne kvitnú.

 

Pôdopokryvné rastliny sa rozrastajú viac do šírky než do výšky. Vytvárajú tak na zemi hustú pokrývku. Dokážu nám teda poslúžiť ako náhrada trávnikového koberca. Zároveň zabraňujú slnečnému svetlu preniknúť k pôde, čím bránia semenám burín rozmnožovať sa a rásť. Taktiež ochraňujú pôdu pred vyschnutím tým, že udržujú vlahu. Nemusíme sa tak obávať erózie. Aby sa však pôdopokryvným rastlinách úspešne darilo, potrebujeme pripraviť plochu ešte pred ich výsadbou. Pôdu musíme dôkladne zbaviť všetkej buriny. Odporúča sa začať aspoň dva mesiace pred výsadbou a odstraňovať všetku burinu aj s koreňmi. Inak sa môže stať, že táto neželaná burina bude pôdopokryvným rastlinám brániť.

 

Ktoré rastliny sú pôdopokryvné?

Medzi pôdopokryvné rastliny zaradzujeme napríklad niektoré listnaté dreviny a ihličnany, no tiež množstvo trvaliek. Musíme samozrejme spomenúť popínavé lianové rastliny a černice, či bylinku tymian. Na slnečné a suché plochy sa najlepšie hodia pôdopokryvné ruže, skalník a tiež hodnotné plazivé borievky. Na plochy s nedostatkom svetla alebo s množstvom koreňového systému existujú tiež rôzne druhy. Patrí medzi ne napríklad rastlinka pachysandra alebo zimozeleň. K drevinám sa výborne hodí brečtan. Na výraznejšie svahy je vhodný napríklad zemolez lesklý.

 

Ľubovník kalíškatý

Ľubovník kalíškatý je vždyzelený alebo poloopadavý nízky ker. Kvitne veľkými žiarivo žltými kvetmi, a to od konca leta až do jesene. Jeho výhodou je, že je úplne mrazuvzdorný a hodí sa na akékoľvek stanovisko. Darí sa mu v každej pôde, na slnku aj v polotieni. Má naklonený rast, preto sa hodí predovšetkým na okrajové plochy. Na jar je vhodné ľubovník hlboko zrezať, ešte pred vyrašením nových výhonkov. Ľubovník kvitne na mladom dreve.

 

Plamienok arabella

Plamienok, kvet, ktorý dokáže polahodiť nášmu oku svojou krásnou modrou farbou. Kvitne od júna až do októbra. Tento druh plamienka je možné nechať rásť bez opory voľne na záhone. Je ideálny do nostalgických, ružových záhonov. Dokáže sa krásne prepojiť s inými rastlinami. Táto trvalka je mrazuvzdorná a znáša každú dobrú záhradnú pôdu. Rastlinu zrezávame počas marca, a to až do výšky 10 centimetrov nad zemou. Je to jedna z najobľúbenejších pôdopokryvných rastlín.