Pleseň a výsevy: Ako predísť nepríjemnému prekvapeniu
Pleseň je označenie pre druh húb, ktoré majú tendenciu pokrývať a napádať povrch substrátu. Rovnako sa to deje aj pri výsevoch, čo predstavuje veľmi častý problém najmä pre záhradníkov - začiatočníkov. Akonáhle je substrát s výsevmi napadnutý plesňou, nie je cesty späť a s celým vysievaním musíme začať opätovne a tentokrát s novou zeminou ako aj so semiačkami. Tento problém nastáva aj napríklad pri nakličovaní rôznych semien, ktoré sa musia niekoľkokrát denne premývať vodou (v týchto prípadoch je problémom prebytočná vlhkosť).
Príčin plesnenia substrátu môže byť ihneď niekoľko. Najčastejšie sa stretávame s príčinou permanentného udržiava vlhkosti substrátu, a teda s príliš častým zalievaním. Distribúcia zálievky ba mala byť praktizovaná práve vtedy, keď zemina trochu vyschne a nedrží sa v nej kontinuálna vlhkosť. Rovnako druhou kauzálnou príčinou môže byť permanentná vlhkosť vzduchu.
Ako sme už vyššie spomenuli, dôležité je, aby sme pri ďalšom výseve aplikovali nový substrát a nové semená. Semená napadnuté plesňou už nevyklíčia, ale stále môžu napadnúť substrát. Platí to aj opačne, keď nedostatočne dezinfikovaný substrát napáda klíčky.
Ak chceme využiť opäť rovnaký substrát, na ktorom sa v predošlom pokuse vytvorila pleseň, musíme ho vhodne vydezinfikovať. Dezinfekciu substrátu vykonávame pomocou vriacej vody, ktorou tento substrát zalejeme. Dôležité je poznamenať fakt, že horúca voda musí na zeminu pôsobiť viac ako 30 minút. Na dezinfekciu však môžeme použiť aj iné, chemické prípravky, ktorých účinnosť sa zvyšuje.