Pestujte črepníkové kvety: Sú praktické a očaria
Rastliny často spĺňajú okrem úžitkovej aj dekoratívnu funkciu. Zaujať dokážu nielen svojimi kvetmi a farbami, ale aj veľkosťou a textúrou listov. Črepníky zvýraznia a podčiarknu práve tieto vlastnosti. Kvety zasadené v kvetináčoch sú šikovné a nádherné. Obal, v ktorom sú umiestené, ich spája s okolitým prostredím. Rozžiaria a ozvláštnia tak interiér ako aj exteriér domu. Svoje miesto a využitie však určite nájdu aj v záhradke.
Výhody a nevýhody črepníkových kvetov
Črepníkové kvety sa dajú pestovať hneď na niekoľkých miestach. V byte ich môžete umiestniť na balkón alebo priamo do izieb. Pekne ukážu aj v záhradách a na parapetných doskách. Výhodou je, že sa dajú ľahko premiestňovať. V zime ich tak viete uskladniť a ochrániť pred mrazom.
Črepníkové kvety však treba častejšie polievať a hnojiť. Dôležité je kvety nepreliať. Mohlo by to rastlinám uškodiť. Na polievanie použite odstátu vodu v izbovej teplote. Treba dať pozor aj na prírodné činitele. Črepníkové rastliny umiestnené na balkóne môže vyvrátiť silný vietor.
Aké nádoby na pestovanie črepníkových kvetov poznáme?
Hlinené nádoby – rastliny v takomto kvetináči treba častejšie polievať. Sú ťažšie a to môže byť nevýhodou pri ich presúvaní. Používajú sa na väčšie rastliny.
Umelohmotné črepníky – udržujú dostatočnú vlhkosť zeminy. Preto rastliny v nich netreba často zalievať. Vyznačujú sa pevnosťou, nerozbitnosťou a ľahkosťou. Neodporúča sa do nich sadiť väčšie rastliny.
Samozavlažovacie črepníky – sú nenáročné na údržbu. Zabezpečujú dobré podmienky na pestovanie rastlín. Ich vzhľad často pôsobí luxusne.
Rastliny sa väčšinou predávajú v umelohmotných črepníkoch. Hlinené a umelohmotné typy črepníkov potrebujú aj misku pod kvetináč. Tá slúži na zachytenie prebytočnej vody z črepníka.
Črepníkové kvety a ich využitie
Rastliny v kvetináči vedia príjemne spestriť byt, či kanceláriu. Navyše dokážu zlepšiť kvalitu vzduchu v miestnosti. Filtrujú totiž toxíny a škodlivé látky, ktoré znečisťujú ovzdušie. Črepníkové kvety sú tiež skvelí pomocníci v exteriéry. Dá sa z nich dokonca spraviť aj živý plot. Jednoducho poukladajte kvetináče na drevá alebo stĺpiky. Tie môžu byť rôzne vysoké s rozdielnymi rozostupmi. Niektoré z nich určite zaujmú už len svojím vzhľadom. Takéto kvety vedia narásť a rozkonáriť sa do veľkých rozmerov. Dokážu tak bez problémov nahradiť aj kríky či stromy. Patria sem anjelské trúby, strelícia papagájovitá, oleander či podranea. Platí to aj pre akáciu, plamienok taiga, banánovník či voňavý eukalyptus.