Pestovanie jahôd na balkóne
Už dávno neplatí, že jahody možno pestovať len v záhradách a na plantážach. Pokiaľ ste majiteľom čo i len malého balkónu, môžete sa pokúsiť vypestovať ich aj tam. Dôležité je vybrať si vhodnú odrodu a dopriať rastlinkám náležitú starostlivosť.
Aj keď bývate v byte, môžete si na slnečnom balkóne dopestovať vlastné jahody. Vyrastú prakticky v akejkoľvek nádobe, od klasického hrantíka až po stojanový alebo závesný kvetináč. Rovnakú metódu môžete použiť aj na pestovanie jahôd v nádobách na verande alebo terase.
Jahody sa ľahko pestujú a dobre sa im darí v kvetináčoch, pokiaľ im doprajete bohatú, úrodnú pôdu a slnečné stanovisko. Jednou z výhod pestovania jahôd v nádobách je to, že dozrievajúce plody nepadajú na zem. Sladké balkónové jahody preto nebudú od bahna ani napadnuté hladnými slimákmi.
Ktoré odrody jahôd patria na balkón?
Na pestovanie jahôd v kvetináči sú vhodné odrody s vysokou úrodnosťou, napríklad popínavá jahoda Super Star alebo previsnutá balkónová jahoda Delikatess. Obe sú vhodné na pestovanie v kvetinových nádobách.
Ťahavé odrody môžeme umiestniť na zábradlie balkóna alebo im vytvoriť vhodnú podperu, na ktorú popínavé odrody priviažeme. V oboch prípadoch rastliny zaberú minimum miesta a odmenia sa vám množstvom chutných plodov.
Priamo na pestovanie v črepníku je určená aj zaujímavá jahoda 'Summer Breze Rose'. Unikátna je tým, že okrem chutných a aromatických plodov vytvára aj krásne, červené kvety. Tie budú zdobiť váš balkón zarovno s plodmi.
Do nádob môžeme samozrejme zasadiť aj stáleplodiace odrody, ktoré sa tradične pestujú v záhonoch. Na balkóne spoľahlivo dozreje obľúbená jahoda 'Mara de Bois' s chuťou lesných jahôd, alebo mimoriadne výnosná jahoda 'Ostara'.
Ako pestovať jahody v kvetináči
Na pestovanie v kvetináči je najvhodnejšie zakúpiť kontajnerové sadenice jahôd. Termín výsadby naplánujeme buď na apríl – máj, alebo na obdobie od augusta do októbra. Stáleplodiace odrody vysadené do polovice mája prinesú už v auguste plnohodnotnú úrodu.
Kvetináč naplníme substrátom na jahody a drobné ovocie. Ako alternatívu môžeme použiť rašelinový substrát so stredne hrubou štruktúrou. pH substrátu má byť vždy v rozmedzí od 5 do 5,5. Ak sadíme do substrátu, v ktorom nie je dostatočné množstvo štartovacích živín, použijeme hnojivo na jahody.
Nádoba určená na pestovanie jahôd by mala mať aj dobrú drenážnu vrstvu. Platí to najmä ak nebude chránená pred dažďom. Jahody by nikdy nemali byť premočené. Drenážnou vrstvou z keramzitu alebo kamienkov predídeme zahnívaniu koreňov po silných lejakoch.
Na každých 15 cm dĺžky kvetináča vysadíme jednu silnú a dobre zakorenenú sadenicu. Jahody vysádzame tak, aby dužinatá koruna, na ktorej rastú listy, bola zarovnaná s povrchom pôdy v kvetináči. Ak ich zasadíme príliš plytko, korene môžu vyschnúť.
Substrát okolo rastliny zatlačíme a jahodám doprajeme zálievku, aby bola všetka pôda navlhčená. Povrch zeminy v kvetináči môžeme zakryť machom, aby sa v nej lepšie udržala vlhkosť. Nádobu umiestnime na balkón na slnečné miesto. Jahody potrebujú aspoň 6 hodín slnečného svetla denne.
Pestovanie jahôd na balkóne zo semien
Okrem priesad môžeme na balkón vysádzať aj semienka jahôd. Použijeme rovnaký substrát a nádobu, ako pri sadení kontajnerových rastlín. Ak chceme, aby nám rastliny plodili ešte ten istý rok, musíme semená vysiať vo februári, najneskôr začiatkom marca.
Zasiate semienka spočiatku rosíme, aby sa prúdom vody nevyplavili. Silnejšie, odrastené rastliny polievame primerane, substrát nesmie byť premočený ani vyschnutý. Jahody vysadené zo semien nie je vhodné ihneď umiestniť na miesto, kde bude pršať priamo do nádoby. Predpestovať ich môžeme v interiéri.
Starostlivosť o balkónové jahody
Črepníky s jahodami schnú rýchlejšie ako rastliny vysadené v pôde. Je preto potrebné polievať ich častejšie a v menších dávkach. Počas leta zalievame pokojne aj každý deň. Dbáme na to, aby zem nikdy celkom nevyprahla.
Jahody zbierame postupne tak, ako dozrievajú. Podporíme tým väčšiu produkciu bobúľ. Po každom kole plodenia je vhodné rastlinu prihnojiť. Použijeme tekuté organické hnojivo. Ak pestujeme stáleplodiace jahody, pravidelným hnojením docielime veľkých výnosov, správnej zrelosti plodov a tiež celkovej vitality rastlín.
Ešte pred prvými mrazmi prenesieme nádoby s jahodami dovnútra a umiestnime ich na slnečné miesto, kde zostanú až do jari. Potom budú pripravení vrátiť sa von, aby nám poskytli ďalšie leto plné jahôd.
Ak nádobu nemôžete priniesť do interiéru, vyskúšajte klasické zazimovanie črepníka. Dno a steny nádoby odizolujeme textíliou a rastliny prikryjeme čečinou. Počas zimných mesiacov nezabúdame na občasnú zálievku. Rastlinám totiž nehrozí len zamrznutie, ale aj vyschnutie.
Plodivosť rastlín začne klesať zhruba v 3. až 4. roku od výsadby. Vtedy je vhodný čas na nákup nových priesad alebo rozmnožovanie jahôd. Efektívna je metóda rozmnožovania poplazmi. Dcérske výhonky s koreňmi odstrihneme a zasadíme rovnako, ako klasické sadenice.