Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pestovanie goji je jednoduchšie, než si myslíte

Goji, alebo kustovnica čínska, je v mnohých východných krajinách považovaná za posvätnú rastlinu, vďaka ktorej sa jej konzumenti dožijú dlhého a zdravého života. Ohlasy na pozitívne účinky tejto rastliny sa dostali postupne aj na naše územie a záujemcov o pestovanie tejto bohatej plodiny stále pribúda. Hoci si mnohí začiatočníci zamieňajú goji s rakytníkom, značné zmeny môžeme bádať už pri spôsobe ich pestovania. Tento ker dorastajúci do výšky asi 3 metrov a v období od septembra do novembra býva obsypaný oranžovými bobuľkami podobajúcimi sa práve na spomínaný rakytník.

 

Ako pestovať goji?

Pestovanie goji si vyžaduje najmä vhodne zvolené stanovisko, pričom tejto rastline najlepšie vyhovuje plné slnko, a to aspoň 5 hodín denne. Vzhľadom na to, že tento ker, v závislosti od rôznych odrôd, môže dorásť až do 3 metrov je nutné myslieť aj na priestor okolo kra. Rozvetvovanie je naozaj rozľahlé s vetvičkami, ktoré sú mierne posiate tŕňmi. Umiestňujte sadenicu goji tak, že keď vyrastie do svojej dospelej výšky nebude jej prekážať iná rastlina a goji zasa nebude brániť v progrese iných prvkov v okolí. Taktiež odporúčame goji umiestniť do závetria podpornej steny či majestátnejšieho kra, kedy v prípade silného vetra nepríde goji o svoje plody. Hoci ovocie goji znie exoticky, jeho pestovania sa báť nemusíte. Táto rastlina je mrazuvzdorná a bez problémov prežije aj naše zimné podmienky.

 

Goji a jeho výsadba

Výsadbu goji si nechávame na obdobie od marca do mája. Máme dve možnosti ako si môžeme dopestovať toto chutné ovocie. Jedným spôsobom je pestovanie kra zo semena, druhou možnosťou je sadenica. Nevýhodou pestovania goji zo semena je to, že nemáme zaručené vlastnosti rastliny, hoci mohla byť tá materská vyšľachtená.

 

Základom je príprava pôdy a jamy do ktorej budeme goji sadiť. Goji je veľmi prispôsobivá rastlina a ujme sa takmer v každom type pôdy okrem močaristej. Prípravou pôdy máme na mysli najmä jej prevzdušnenie a odstránenie koreňov burín, ktoré by mohli pri zvýšenom raste ohroziť sadenicu. Sadíme na slnečné stanovisko a po zasadení, do jamy približne 20x20x20 centimetrov, doprajeme dostatočnú zálievku.

 

Zalievanie, hnojenie a ochrana pred škodcami

Zalievanie goji vykonávame najmä počas prvých týždňov po vysadení, kedy korene goji nemusia byť dostačujúce na to, aby si dokázali vodu čerpať z podzemných zdrojov. Ak sa rastlina už dostatočne zakorení nie je nutné dbať na zálievku veľký ohľad a s prehľadom to goji zvládne aj s pravidelným úhrnom zrážok - dažďom.

 

Hnojenie goji ide ruka s rukou v reze, pričom sa vykonávajú nie len približne v rovnakom čase, ale ich dopad na plody dokáže byť rovnako rozsiahly. Hnojíme teda začiatkom jari a potom pravidelne až počas dozrievania plodov tekutým hnojivom, najlepšie so značnou prímesou dusičnanov.

 

Goji nie je náchylné na žiadne choroby ani škodcov a tak sa stáva takmer dokonalým ovocím pre pestovanie v našich končinách.

 

Goji a jeho rez, zimná ochrana

Rez goji je veľmi dôležitý z pohľadu získavania plodov. Rez preto vykonávame skoro na jar, najlepšie však neskoro na jeseň. Goji sa radí medzi kre, ktoré sa počas plodného obdobia veľmi rozvetvia, preto odporúčame vykonávať hlboký rez, ktorý taktiež plní úlohu presvetlenia. Bočné výhonky skracujeme približne o polovicu.

 

Zimná ochrana,  rovnako ako ochrana pred škodcami, je v prípade goji takmer nepotrebná, pretože táto rastlina prežije mrazy až do -30 stupňov Celzia.

 

Nechajte sa inšpirovať viacerými bobuľovinami či inými rastlinami pre zdravie, ktoré nie len osviežia každý kút vašej záhrady, ale prinesú aj zdravú zložku do vašej stravy.