Pestovanie borievky Blue Arrow - ako na to?
Borievky patria medzi najobľúbenejšie okrasné dreviny. Rastú takmer po celom svete, od horúcich púští až po zamrznuté tundry. Naše záhrady najčastejšie zdobia ako samostatné okrasné dreviny alebo živé ploty.
Borievka – základné informácie
Borievky sú vždyzelené rastliny s ihlicovitými listami z čeľade cyprusovité. Lákavé na nich je, že sfarbenie stromov sa počas roka mení. Na jar tmavú zeleň osviežia svetlozelené mladé výhonky, počas jesene môžu niektoré formy získať purpurový nádych. Iné odrody, ako napríklad Blue Arrow, zdobia záhrady nápaditou modrastou farbou počas celého roka.
Najrozšírenejším druhom borievky je borievka obyčajná (Juniperus communis). Darí sa jej na rôznych územiach, zvláda aj dlhé obdobia sucha či výrazné mrazy. Jej plody sa používajú ako korenie. Medzi ďalšie obľúbené druhy patrí borievka netatová (J. sabina), borievka čínska (J. chinensis) a borievka viržínska (J. virginiana).
Odroda Blue Arrow
Najznámejším kultivarom borievka viržínskej je borievka Blue Arrow (v preklade modrý šíp). Vyšľachtená bola v Kanade v polovici minulého storočia. Jej najvýraznejšími znakmi sú modrozelená farba a úzka, rovná, stĺpovitá štruktúra. Dospelý strom dosahuje šírku 1 metra a výšku približne 3,7 metra.
Patrí medzi najužšie, pomaly rastúce odrody borievky. V záhradách je to veľmi obľúbená náhrada borievky obyčajnej, dá použiť na skupinovú výsadbu, ako solitér, črepníková rastlina či dokonca bonsaj.
Ďalšou výhodou borievky Blue Arrow je, že sa ľahko pestuje a vyžaduje iba malú údržbu. Dokáže zvládnuť celý rad pôdnych podmienok, teplôt a zásob vody. Pokiaľ bude mať dostatok slnka a dobre priepustnú pôdu, bude sa jej dariť aj vo vašej záhrade.
Sadenie a starostlivosť o borievku
Borievky sú svetlomilné dreviny, no darí sa im aj v polotieni. Dobre rastú aj na chudobných kamenistých či vápnitých pôdach. Ak však chcete rastline vytvoriť čo najlepšie podmienky, zamerajte sa na mierne kyslú a dobre priepustnú pôdu. Koreňom neprospieva veľa podzemnej vody.
Kúpené stromčeky môžeme vysádzať skoro po celý rok, no najlepším časom výsadby je jar alebo začiatok jesene. Pri jarnej výsadbe borievky musíme zabezpečiť dostatok vlahy, aby rastlina počas leta nevyschla. Jesennú výsadbu zase musíme stihnúť skôr, než by mohli silné mrazy poškodiť koreňový systém.
Pri samotnej výsadbe dodržiavame rovnaký postup, ako pri sadení ihličnanov. Na mieste výsadby najskôr odstránime burinu a zarovnáme pôdu. Vykopeme výsadbovú jamu dosť veľkú na to, aby sa do nej pohodlne zmestil koreňový bal borievky.
Do jamy najskôr nalejeme dostatočné množstvo vody, aspoň 2 až 3 litre. Rastlinu vložíme kolmo do vykopanej jamy a zahrnieme zeminou. Povrch pôdy dobre zatlačíme. Nevytvárame kopec ani priehlbinu, jednoducho pôdu vyrovnáme.
Zasadenú borievku ešte raz zalejeme vodou, čo opakujeme každých pár dní od výsadby po dobu niekoľkých týždňov. Hneď po výsadbe môžeme okolie stromčeka zamulčovať. Nástielka pomôže lepšie udržať vodu v pôde, kým sa strom usadí a zakorení.
Väčšina práce je tým za nami a teraz už stačí len čakať, kým sa borievka rozrastie do výšky. Počas roka nepotrebuje žiadne výrazné zásahy. Dokonca aj pri polievaní starších borievok platí, že menej je viac.
Zo stromu by sme však mali pravidelne odstraňovať suché a poškodené vetvičky, prípadne venovať čas zastrihávaniu, ak chceme kontrolovať jeho tvar. Rez vykonávame počas jari či skorej jesene tak, aby sa rany po reze stihli v dostatočnom intervale aj zahojiť.
Čo sa týka hnojenia, borievka ho pre svoj rast nepotrebuje. Ak ju však pestujeme vo veľmi chudobnej pôde, môžeme mať viac úspechu, ak pôdu obohatíme živinami pred výsadbou aj počas pestovania. Hnojivo na stromy a kríky je vhodné aplikovať dvakrát ročne.