Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pergola – zastrešené miesto na terase

Pergoly sa prvýkrát objavili už v záhradách starých Rimanov. Fungovali hlavne ako ohraničenie chodníkov, no často slúžili aj na pestovanie viniča a iných popínavých rastlín. Pergola je dodnes obľúbeným prvkom moderných záhrad a terás. 

 

Záhradné stavby známe ako pergoly fungujú ako praktické prístrešky, ktoré si vďaka cenovej dostupnosti obľúbili mnohí záhradkári. V lete poskytujú žiadaný tieň a pomáhajú architektonicky rozdeliť záhradu tak, aby bol priestor krajší a útulnejší.

 

Čo je to pergola?

Pergola je okrasný záhradný prvok, ktorý zvyčajne pozostáva zo striešky podopretej zvislými stĺpmi. Môže byť napevno osadená k stene domu alebo do zeme. Ide o jednoduchý prístrešok a jeho konštrukcia je pomerne nenáročná. Najčastejšie slúži na tienenie terasy, záhradného posedenia alebo časti chodníka.

 

Pergoly môžu mať aj podobu voľne stojacich drevených stĺpov, ktoré sú v hornej časti prepojené trámami. Takéto pergoly poskytujú dostatočný tieň, ale nechránia pred dažďom. Využitie nájdu v mnohých aspektoch sadovníckej tvorby, hlavne ako podpora pre popínavé ruže, brečtan, zemolez a iné ťahavé rastliny.

 

Využitie perogly v záhrade aj na terase

Pergola je síce jednoduchá stavba, no prináša široké možnosti využitia. Pobyt v záhrade spríjemní hlavne vďaka ochrane pred slnkom. Pergola môže slúžiť na zastrešenie terasy alebo miesta pre záhradný nábytok. V letných mesiacoch bude užitočná aj pre tienenie jazierka či okrasných rastlín, ktorým sa lepšie darí v polotieni.

 

Pergoly neodmysliteľne patria k záhradnej architektúre, ktorá má evokovať príjemný pocit domova. Ako alternatíva altánku môže pergola orámovať odpočinkový priestor, pritiahnuť pozornosť do výšky a „rozbiť” alebo lepšie definovať určitú časť záhrady. 

 

Ak sa rozhodnete skrášliť svoju terasu pergolou, môžete ju kombinovať so závesmi či dokonca sieťkou proti hmyzu. Strieška pergoly zároveň poslúži ako skvelé miesto na inštaláciu vonkajšieho osvetlenia alebo závesných kvetináčov.

 

Typy pergol, ktoré poznáme

Vybrať si môžete hneď z niekoľkých druhov pergol, ktoré sa líšia svojím vzhľadom, funkciou aj cenou. Čoraz obľúbenejším typom je pergola opretá o stenu, ktorá je umiestnená nad terasou. Jej pevnosť zabezpečuje priskrutkovanie k stene.

 

Tradičné drevené pergoly sú voľne stojace, majú 4 stĺpy a 4 hlavné strešné trámy s prierezom najmenej 10x10 cm. Výplň striešky môžu tvoriť menšie trámiky na uchytenie rastlín, prípadne sklenená alebo akrylová výplň pre ochranu pred dažďom. O drevo sa treba pravidelne starať a ošetrovať ho, aby nezačalo praskať.

 

Cenovo najdostupnejšie sú hliníkové pergoly. Ide o ľahký, trvácny materiál, ktorý v daždi a snehu vydrží oveľa dlhšie, než neošetrené drevo. Hliníkové pergoly vynikajú ľahkou montážou a flexibilitou. Nevýhodou je možná nestabilita konštrukcie, hlavne pri podomácky zostavených pergolách.

 

Aj tí najnáročnejší určite ocenia posuvné pergoly, pomocou ktorých môžete celú oddychovú časť záhrady oddeliť sklom. Takto upravená terasa sa dá vykurovať a využívať aj počas zimy. Prémiové pergoly sú často vyrobené s použitím posuvných lamiel, pomocou ktorých je možné otvoriť alebo zavrieť strechu či bočné steny podľa potreby. Tieto typy pergol nazývame bioklimatické pergoly.

 

Realizácia pergoly

Jednoduchú pergolu si na svojej terase môžete vyrobiť aj svojpomocne. Potrebovať budete 8 hobľovaných hranolov (najčastejšie sa používa smrek) ošetrených kvalitným náterom. Rozmery prispôsobte priestoru, ktorý na pergolu máte.

 

Pred realizáciou pergoly je najdôležitejší výber vhodného miesta a pevné ukotvenie. Odporúčané sú betónové základy, ktoré by mali mať rozmery minimálne 40 x 40 centimetrov a mali by byť minimálne meter hlboké. Všetko však závisí od rozmerov pergoly. Na pripevnenie stĺpikov poslúžia skrutky, ktoré je potrebné umiestniť do betónu.

 

Poloha stĺpikov a trámov musí byť vyrovnaná pomocou vodováhy. Hlavné strešné trámy vždy pevne a spoľahlivo pripojte k stĺpikom. Striešku môžete vytvoriť pomocou viacerých drevených dosiek, prípadne pergolu zastrešiť textíliou. 

 

Cena pergoly

Cena pergoly sa bude odvíjať predovšetkým od jej typu, rozmerov a materiálov. Maličké dekoračné oblúky pre popínavé rastliny, ktoré môžete umiestniť napríklad na bránku alebo lavičku, sú dostupné zhruba už od 40 eur. Úspornou alternatívnou sú aj bambusové pergoly, ktorých cena začína na 150-tich eurách.

 

Pergoly určené na prekrytie terasy prichádzajú vo viacerých cenových kategóriách. Jednoduchá hliníková pergola, ktorú si po zakúpení zvládnete zmontovať samy, vás bude stáť zhruba 300 až 700 eur. Cena za drevené pergoly začína na 400 eurách.

 

Cena prémiových, bioklimatických alebo veľkoplošných pergol sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Ak sa rozhodnete investovať do svojho pohodlia na záhrade, nechajte si pergolu namontovať skúsenými odborníkmi a nezanedbávajte jej údržbu.

 

Pergola, markíza alebo altánok – aký je v nich rozdiel?

Pergola je jednou z viacerých možností, ktoré máte pri výbere záhradných dekoračných stavieb. Rozhodnúť sa môžete aj pre markízy, zvyčajne látkové striešky umiestnené nad dverami alebo oknami. Ich výhodou je predovšetkým nižšia cena a kompaktný rozmer, vďaka ktorému sú vhodné aj pre menšie záhrady a balkóny.

 

Altánky sú podobné pergolám, no predsa medzi nimi existujú určité rozdiely. Altánok je zastrešená stavba okrúhleho alebo pravidelného viachranného pôdorysu (najčastejšie štvorec alebo osemuholník). Pre altánky je typické celistvé zastrešenie a väčší počet podporných stĺpikov. Môžu mať aj podlahovú konštrukciu, prípadne polovičné steny po obvode.