Ozdobte si skalku trpasličím ihličňanom
Trpasličie ihličnany sú kultivary dobre známych ihličnanov. V mnohých ohľadoch sa podobajú na svojich väčších príbuzných. Sú ale menšie, kompaktnejšie a zvyčajne rastú veľmi pomaly. Sú skromné a uspokoja sa s menším životným priestorom.
Konifery a tip pri nákupe
Niektoré druhy majú len niekoľko desiatok centimetrov, najvyššie narastú najčastejšie do jedného metra. Rastú pomaly. Z toho dôvodu musia byť dlhšie v okrasných škôlkach. Kvôli tomu je zákonite vyššia aj ich cena. Pri kúpe si dajme veľký pozor. Často sa v obchodoch stretneme s rôznymi druhmi ihličnanov v malinkých kvetináčoch. Označené sú názvom „konifery miniatúry mix“. Pozor! Tento pojem vystihuje aktuálnu veľkosť, nie ich charakter. Zákazník si to často vysvetlí zle a doma mu narastú stromy do značných rozmerov.
Kam sa hodia a kde sa môžu pestovať
Ak si kúpime trpasličí ihličnan, budeme mať ozajstný klenot, z ktorého budete mať radosť celé roky. Tieto stromy sú nádherné ako kombinácia s kameňmi aj s drevom. Pri vstupe do domu ich môžeme použiť ako solitéry. V predzáhradách a malých záhradách ich odporúčame uplatniť v rôznych rastlinných kompozíciách v skalkách, na múrikoch, vo vresoviskách. Sadiť ich môžeme aj pri vodných plochách, v štrkových plochách a úzkych záhonoch či ako pôdopokryvné rastliny. Darí sa im tiež vo vegetačných nádobách a niektorým druhom aj v okenných hrantoch. Ideálne je pohrať sa pri výbere s farbami aj tvarmi. Miniatúrne ihličnany ponúkajú v tomto smere široké možnosti.
Návod na starostlivosť
Základným predpokladom pri pestovaní je vhodné miesto. Každý druh má iné požiadavky a ich ignorovanie sa takmer vždy končí pestovateľským neúspechom. Treba zohľadniť to, aký je v záhrade typ pôdy, či je dostatočne vlhká alebo skôr suchšia. Rozhodujúca môže byť aj nadmorská výška, pretože niektoré ihličnany neznášajú drsné zimy, a tiež svetelné pomery. Iné druhy sa hodia na slnko, iné do tieňa či polotieňa.
Ideálnym obdobím na výsadbu je jeseň (od septembra do polovice novembra) alebo jar (od marca do mája). Najlepšie sú zamračené dni, ideálne po daždi alebo pred ním. Vysádzame jedince s koreňovým balom. Zemina sa nesmie od koreňov oddeliť. Výsadbovú jamu vykopeme dva- až trikrát väčšiu ako koreňový bal. Na jej zasypanie použijeme kyprý, priepustný a mierny kyslý substrát (môže byť aj špeciálna zemina na konifery). Po výsadbe a zálievke pokryjeme povrch kôrovým mulčom, ktorý zadrží vlahu v pôde. Ak sadíme stromčeky do nádob, dávame na dno drenážnu vrstvu (napríklad z keramzitu). Dáme si záležať na výbere kvalitného substrátu, pretože dreviny v ňom budú rásť mnoho rokov. Zalievame nielen počas horúceho leta. Ihličnany v nádobách polievame aj v zime, v dňoch keď nemrzne. Ak všetko dodržíme, malé ihličnany sa ukážu v plnej kráse už krátko po výsadbe. Keď im chceme trochu pomôcť, začneme ich rok po výsadbe prihnojovať špeciálnym hnojivom na ihličnany. Prípadne je z času na čas drevinám prisypeme čerstvý substrát.
Druhy
Poznáme niekoľko obľúbených druhov koniferov. Uvádzame len niekoľko z nich, výber je však široký medzi borovicami (Pinus uncinata var. Rotundata ‚Ježek’), smrekmi (Picea pungens ‚Glauca Globosa’), jedľami (Abies koreana ‚Pinocchio’) či cypruštekmi (Chamaecyparis obtusa ‚Nana Gracilis’) a tujami (Thuja occidentalis ‚Teddy’).