Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Orlíček: Pestrofarebné dielo prírody

Orlíček je zaujímavou trvalkou, ktorá pripomína jarné a letné mesiace. Vďaka pestrofarebným kvetom sa hodí do akejkoľvek farebnej škály, ktorú okamžite rozžiari. Nie je klasickou rastlinou, ktorej kvety sú súčasťou výhonkov, ale jej stavba je trochu odlišná. Prízemný porast slúži ako základ, zatiaľ čo výhonky, na ktorých sa nachádzajú kvety, sú tenké vysoké stonky, na ktorých následne vyklíčia farebné zväzky kvetov. Možno aj týmto spôsobom dokážete vhodne ozvláštniť vašu terasu, balkón či skalku.

 

Ako pestovať orlíček?

Pestovanie orlíčka nie je vôbec ťažkou záležitosťou, stačí splniť len požiadavky týkajúce sa pôdy, či frekvencie zavlažovania. Orlíček obľubuje pôdy humózneho charakteru, nevadia mu ani vápenaté pôdy. Ak by ste počas jeho výsadby aplikovali  rašelinu, či pH pôdy by bolo viac ako 3, je veľká pravdepodobnosť, že sa orlíček vôbec neujme a zahynie. Vyberáme slnečné stanovisko, aby sme mohli rozvíjať jeho možnosť kvitnutia. Najviac sa hodí do záhonov, kde tvorí prvú úroveň výšky rastlín, teda ho sadíme do popredia. Darí sa mu aj v skalkách, či predzáhradkách, kde vytvára súhru farieb s ostatnými trvalkami a letničkami. Orlíček nikdy nevysádzame do tieňa iných rastlín, na čo musíme myslieť aj pri samotnej výsadbe. Položme si napríklad otázku, či budú ostatné rastliny po ich vyrastení zakrývať telo Orlíčka a podobne. V budúcnosti by tieň jednotlivých rastlín mohol ukrátiť o možnosť kvitnutia.

 

Orlíček a jeho výsadba

Orlíček vysádzame v dvoch možných rozmedziach, od marca do mája, a od septembra do novembra. Vyberáme slnečné stanovisko s príslušnou pôdou. Vysádzať môžeme aj do črepníka s objemom aspoň 5 litrov, pričom používame substrát pre trvalky. Pri vysádzaní do voľnej pôdy vyhĺbime jamu približne 20 x 20 centimetrov, pričom sa pri samotnom sadení vyvarujeme zakrytím jednotlivých listov pôdou. Samotnému vysádzaniu musí prechádzať kontrola koreňov, ktoré môžeme skrátiť približne o ⅓, poškodené korene odstránime úplne. Záverečným krokom je výdatná zálievka, ktorá pomôže akomodácií koreňov k novej pôde.



Zalievanie a hnojenie

Ak chceme dosiahnuť veľké mnohopočetné kvetenstvá, zalievanie je kľúčové. Zalievame každý deň tak, aby sme zachovali pôdu vlhkú, nie však premočenú. Premočenie pôdy by mohlo v praxi znamenať začiatok hnitia koreňov a pri tomto progrese ďalej aj samotný úhyn rastliny. Zavlažujeme každý deň, ráno, alebo večer. Rovnaký podiel na množstve kvetov má aj hnojenie, pričom používame granulované hnojivo s dlhodobým účinkom.

 

Orlíček a jeho rez

Rez orlíčka, Aquilegia ‘Mc Kana’ Hybriden,  je rezom klasickým. Počas doby kvitnutia túto trvalku okrátime o jeho kvety, ktoré po odkvitnutí starostlivo odstránime záhradnickými nožnicami. V neskorej jeseni, približne v októbri, orlíček musíme pripraviť na zazimovanie a prechod do zimného obdobia. Urobíme tak skrátením výhonkov približne na 4-5 centimetrov nad zemou.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Orlíček je rastlinou, trvalkou, ktorá nemá problém s prečkaním mrazivých mesiacov. Pomôcť tomuto prechodu môžeme napríkad čečinou uloženou po celej dĺžke tejto  rastliny. Viac, ako na zimnú ochranu, je vhodné sa sústreďovať na ochranu pred škodcami. Táto trvalka netrpí takmer žiadnymi škodcami, avšak môže sa vyskytnúť obdobie, kedy ju poškodzujú vošky. Čím skôr zareagujeme, tým lepšie. Nie len že vošky poškodzujú rastlinu, môžu sa preniesť aj na iné rastliny, ktorými na balkóne, či v záhrade disponujete.