Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Okrasná záhrada v zime

Zima je obdobím, počas ktorého sa väčšina rastlín uložila na spánok. Jeseň väčšinu z nich pripravila o plody a listy, a preto vyzerajú mnohé záhrady počas zimy skutočne stroho. Ak sa zaraďujete medzi záhradníkov, ktorí sa chcú zo svojej záhrady tešiť aj počas zimy, určite siahnite po týchto okrasných kroch. Medzi okrasné kry patria aj druhy, ktorých listy neopadávajú a počas zimy sa môžu pýšiť krásnymi farebnými bobuľami. Nepatrí sem len krásnoplodka či pavinič. Príroda ponúka široké spektrum nápaditých krov, ktoré môžete vysadiť vo svojej záhrade a tešiť sa z krásnej zimy. 

 

Okrasná záhrada v zime

Okrasná záhrada v zime nie je tým, čo sa považuje za okrasnú záhradu počas leta. Na jar a v lete kvitnú úplne odlišné druhy rastlín a krov. Zimné kríky s farebnými plodmi sú väčšinu roka vždyzelené, bez kvetenstiev či plodov. Ich čas nastáva práve počas zimy, kedy tvoria nie len obdivuhodné solitéry, ale aj dychberúce živé ploty. 

 

Krásnoplodka 

 

Krásnoplodka, alebo Callicarpa Bodinieri, je krom, ktorý vás počas zimu poteší nápaditými červenými až fialovými plodmi vo forme malých bobúľ. Pri výbere krásnoplodky si však dávajte pozor na kultivar, ktorý zvolíte. Niektoré kultivary krásnoplodky opadajú, pričom bobule pretrvávajú aj počas zimy. Iné, sú neopadavé s výraznými fialovými plodmi. 

 

Krásnoplodka je nenáročná rastlina, ktorá si vďaka svojim hlbokým koreňom vystačí s bežnou periodicitou zálievky - počas leta približne 1x za týždeň. Rovnako sú krásnoplodky aj mrazuvzdorné, a preto je ich možné pestovať aj vo vyššie položených miestach. 

 

Imelovník

 

Ako už z názvy vyplýva, imelovník sa veľmi podobá na parazitické klbko v korunách mnohých stromov - imelo. Imelovník predstavuje neopadavý ker, ktorý sa rozrastá skôr do šírky ako do výšky. Plodmi sú efektne sfarbené biele bobule, ktoré slúžia ako potrava pre vtáky. Pre ľudí však môžu byť veľmi nebezpečné. Imelovník vysádzame na voľné priestranstvo s dostatok slnečného žiarenia. Rez imelovníka je zložitejší, keďže sa rozširuje a výhonky vyrastajú priamo zo zeme. 

 

Vtáčí zob

 

Vtáčí zob je veľkou klasikou a patrí medzi najrozšírenejšie kry. Plodmi sú čierne bobule, ktoré obľubujú predovšetkým vtáky (pre ľudí sú opäť jedovaté). Najčastejšie sa s týmto krom stretnete vo forme živého plotu, keďže väčšinu roka je stálozelený a veľmi dobre tvarovateľný.

 

Jarabina 

 

Jarabina je v kombinácií s krásnoplodkou veľmi efektnou rastlinou, a to práve vďaka sýto červeným až oranžovým plodom. Hoci je jarabina jedlá, slúži aj ako potrava pre vtáctvo počas zimných mesiacov. Jarabinu môžeme objaviť vo forme stromu či kra a je len na nás, ktorý kultivar si do záhrady zvolíme. Zaujímavosťou je, že stromy jarabiny sa dožívajú až 80 rokov. 

 

Dulovec japonský

 

Dulovec japonský je obdivuhodným a stále málo rozšíreným krom. Na rozdiel od predošlých zmienených možnostiach je dulovec počas zimy obsypaný neskutočným množstvom jednoduchých oranžových kvetov. Rovnako ako pri krásnoplodke či paviniči je vhodné sa oboznámiť s možnými kultivarmi, pretože na trhu nájdete odrody dulovca, ktoré začínajú počas októbra opadať. 

 

Pri výbere zimných okrasných krov si dávajte veľký pozor. Vopred si naštudujte náležitosti ich pestovania ale najmä to, či sú jednotlivé plody jedovaté. Táto informácia je dôležitá najmä pre záhrady, ktoré s obľubou navštevujú deti, ktoré by farebné plody mohli považovať za druh ovocia.