Niečo pod zub z balkóna? Skúste tieto mini-uhorky
Mini-uhorky sú jednou z najobľúbenejších odrôd uhoriek vôbec, a to nie len vďaka kompaktnej veľkosti, ale aj ich chuti a aróme. Dĺžka plodov miniuhoriek dosahuje veľkosť približne 8 až 10 centimetrov a závisí od poskytnutej starostlivosti a charakteru pôdy. Využitie tejto zaujímavej odrody uhoriek je skutočne pestré, najviac sa však osvedčia pri zaváraní, či záhradných šalátoch. Dôležitou zložkou pri pestovaní je najmä starostlivosť o jednotlivé sadenice, ktorá môže byť zo začiatku náročná. Výsledok však stojí za to a už začiatkom augusta sa môžete tešiť z chutných plodov. Čo zahŕňa ich starostlivosť?
Ako pestovať mini-uhorky?
Pestovanie mini-uhoriek si vyžaduje starostlivosť a najmä výber vhodného stanovišťa, ktorého súčasťou musí byť dostatok slnečných lúčov a všeobecne teplé stanovisko. Ideálnym miestom, kde zasadiť mini-uhorky, je skleník, ktorý pomáha zvyšovať teplotu a priaznivo vplýva na humozitu pôdy. Špecifiká pestovania tejto zaujímavej odrody sú najmä vo vzhľade samotných plodov, pričom aj samotná rastlina disponuje menšími listami a žltými kvetmi.
Výsadba mini-uhoriek
Výsadbu začíname dôkladnou prípravou pôdy, ktorú začneme skontrolovaním semienok. Porušené alebo inak poškodené semená nemá zmysel sadiť, pričom pleseň na jednotlivých semenách je neprípustná. Tieto semená môžete pokojne vyhodiť.
Ako sme spomenuli vyššie, uhorky preferujú teplé a slnečné stanovišťa. Výhodou je skleník, avšak nie je nevyhnutný. Semienka nesadíme priamo do pôdy, hoci mnohí pestovatelia využívajú aj tento spôsob. Výhodné je práve nakličovanie, ktoré je obľúbené predovšetkým vo vyššie položených miestach, kde môže byť nočná teplota počas apríla stále nedostačujúca.
V prípade, že sme vynechali nakličovanie a pustili sme sa rovno do sejby semien, ukladáme ich rovnomerne s rovnakým odstupom. V mnohých prípadoch sa často semienka ani neujmú, teda sadenice neskôr nebudú uložené v zástupe.
Po uložení semien pôdu prihrnieme a semenám doprajeme výdatnú zálievku v takom množstve, aby sme ich zo svojho fixného miesta v pôde nevyplavili.
Mini-uhorky sú napriek svojej finálnej veľkosti labilné, práve kvôli jemným stonkám, ktoré nedokážu samostatne držať daný tvar. Ak semená vyklíčia, sianeme po opore, ktorá bude držať tvar stoniek, aby sme predišli vzájomnému tieneniu listov.
Zálievka a hnojenie
Zálievka mini-uhoriek by mala byť schematická, teda pravidelná. Rozdielom však je aj fakt, či uhorky pestujeme v skleníku. Skleníkové pestovanie si vyžaduje pomerne viac závlahy. Výhodou je však vyššia vlhkosť a teplota, ktorá v spojení s humóznou pôdou uhorkám len prospeje.
Pri pestovaní mini - uhoriek vo voľnej pôde je vhodné prispôsobiť zálievku aktuálnemu počasiu. Ak vládne suché obdobie, odporúčame uhorky zalievať skoro ráno a večer - ku koreňom. V daždivom počasí umelú zálievku regulujeme.
Hnojenie je dôležitou zložkou celej starostlivosti a kľúčom k bohatej úrode. Siahnite po hnojivách, ktoré sú určené práve pre zeleninu a riaďte sa pokynmi výrobcu. Akonáhle sa na listoch uhoriek objavia žlté fľaky, alebo sú listy zošuverené, značí to prebytok hnojiva.
Úroda
Úroda mini-uhoriek má veľa využití. Medzi najčastejšie patrí práve zaváranie, ale aj bežná konzumácia bez tepelnej úpravy. Záhradný šalát s reďkovkou, listovou zeleninou a chutným syrom môže byť ďalšou zaujímavou inšpiráciou ako využiť chutné a aromatické plody tejto odrody.