Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nezabudnite na jesenné rýľovanie

Jesenné rýľovanie je súčasť jesennej prípravy pôdy na zimu, počas ktorej bude pôda odpočívať. Rýľovaním pôdu kypríme a dostatočne ju prevzdušňujeme. Neodmysliteľnou súčasťou jesenného rýľovanie je zakomponovanie organických hnojív z kompostov, ktoré dodajú vyťaženej pôde tie správne živiny. 

 

Čo je to rýľovanie? 

Rýľovanie je činnosť, ktorú vykonávame počas období jar a jeseň. Účelom je hĺbkové prekopanie pôdy, vďaka ktorému pôda nadobudne živiny ktoré ju pripravia na oddych (jesenné rýľovanie), alebo na pestovanie prvých plodín (jarné rýľovanie). Vďaka rýľovaniu sa taktiež zbavujeme koreňov buriny, ktorá mohla od leta narásť a ďalej ju môžeme využiť vo forme kompostu. 

 

Kompost môžeme chápať ako hnojivo, ktoré je biologicky rozložiteľné a ďalej využiteľné pre účely dodávania živín. Počas rýľovania ho môžeme zakomponovať do prevzdušňovania pôdy tak, aby sa hnojivo dostalo čo najhlbšie do úrovní zeminy. 

 

Jesenné rýľovanie: Kedy začať? 

Jesenné rýľovanie môžeme započať prakticky kedykoľvek od septembra až do teplých dní novembra. Odporúčame však k rýľovaniu pristúpiť počas dní októbra - pôda bude včas pripravená na mrazy počas novembra. Október je mesiacom, počas ktorého už väčšina plodín dozrela a vykonal sa ich zber, hľuzovité kvety odkvitli a rovnako aj letničky, ktorých korene môžeme už z pôdy vyňať. 

 

Jesenné rýľovanie neodporúčame vykonávať počas prízemných mrazov. Najlepšie urobíme, keď bude pôda porýľovaná ešte pred započatím sledu jemných mrazov. Po týchto mrazoch je pôda menej obrobiteľná. 

 

Postup pri jesennom rýľovaní

 

Jesenné rýľovanie si nevyžaduje špecifický postup, avšak môžeme sa držať istých pravidiel, ktoré nám prácu v záhrade uľahčia a zefektívnia. 

 

1. Odstraňovanie buriny 

 

Odstraňovanie buriny je dôležitou súčasťou celkovej starostlivosti o záhradu. Burina odoberá živiny pestovanej rastline, bezohľadu na to, či sa jedná o kvet alebo plodinu. Pri odstraňovaní buriny si dávame pozor na jej vytrhnutie práve s koreňom - rastlina buriny sa môže ujať aj bez nadzemnej stonky a vyrastie prakticky len z koreňa. Ešte pred samotným rýľovaním sa snažíme vytrhať čo najviac z buriny tak, aby sme sa jej rozmachu vyhli počas jari. 

 

2. Starostlivosť o  letničky

 

Kvitnúce letničky s obľubou pestujeme aj v záhrade, nie len v črepníkoch. Už z názvu ‘’letnička’’ vyplýva, že tieto kvietky nás budú svojim zjavom tešiť len počas horúcich dní leta. Následne ich kvet, stonka aj koreň odumrú a je nutné ich zlikvidovať tak, aby v záhrade nezaberali zbytočné miesto a neposkytovali zdroje parazitom či chorobám kvetov. Pri likvidácií letničiek vyberieme zo zeme koreň a celú odumretú rastlinu môžeme uložiť do kompostéra kde sa rozloží. 

 

3. Systematickosť

 

Pri jesennom rýľovaní sa držíme postupu, kedy prvým krokom je odstraňovanie buriny. Počas jesene väčšina rastlín odkvitá, rovnako ako buriny, a na ich stonkách sa objavujú semená. V prípade, že nedodržíme systematickosť pri práci a napr. porýľujeme len jednu ½ záhrady, pričom sa na zvyšnej polovici stále objavujú buriny, ich semienka môžu odviať až do porýľovanej časti kde sa na jar vysemenia. Odporúčame najprv celú záhradu zbaviť buriny a ďalej v rýľovaní postupovať podľa času a chuti. 

 

Aplikácia hnojiva počas jesene

 

Jesenné rýľovanie je skvelou príležitosťou pre aplikáciu hnojiva a jeho úplné zapracovanie do zeme. Odporúčame využiť prírodné hnojivá, najmä ak sa jedná o zeminu, v ktorej plánujete vysádzať konzumovateľné plodiny. Využiť môžete kompost, rôzne druhy kravských či konských hnojív, ktoré pri kyprení zeme dobre zapracujeme rýľovaním.