Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Netradičná kamčatská čučoriedka vás prekvapí svojou chuťou

Kamčatskú čučoriedka je inak známa aj pod názvom zemolez kamčatský. Okrem toho sa s ňou spájajú aj prívlastky ako čukotská alebo jarná čučoriedka. Pochádza z chladných oblastí, až z ďalekého Sibíru, Kamčatky a Sachalinu. Aj tomu je prispôsobená jej mrazuvzdorná vlastnosť. Kamčatská čučoriedka totiž znáša teploty až do mínus 50 stupňov. Napriek pôvodu z chladnejších oblastí ľahko zvláda aj teplejšie kúty Slovenska. Treba si však dať pozor na udržiavanie vlhkosti pôdy. Je možné ju pestovať aj v nádobách na balkóne, či na terase, kde dokáže poskytovať bohatú úrodu.

 

Aj napriek svojmu názvu sa nejedná o pravé čučoriedky. Za tento ľudový názov vďačí predovšetkým vizuálnej no i chuťovej podobe s týmto drobným ovocím. Je to ker, ktorý dorastá do výšky 1,5 metra a má tendenciu silne sa vetviť a zahusťovať. Čučoriedka nie je náročná na pestovane. Uchytí sa v bežných záhradných pôdach, ktoré sú priepustné a majú  bohatý obsah humusu. Uprednostňujeme slnečné stanovisko, ktoré nám zabezpečí bohatú úrodu. Rovnako je dôležitá pravidelná závlaha, aby sme zabezpečili, že nám plody a listy neopadnú. Čučoriedka je z časti samoopelivá, čo znamená, že zarodí aj samostatne rastúci krík. Pre lepšiu úrodu je ale potrebné zasadiť dve odrody vedľa seba, aby sa mohli navzájom medzidruhovo  opeľovať.

 

Ako čučoriedku kamčatskú strihať?

Aby sme zabezpečili bohatú úrodu, potrebujeme kamčatskú čučoriedku rezom dostať do potrebného tvaru. Je dôležité, aby krík nebol prehustený a aby sa do vnútra dostávalo svetlo. Inak sa budú kvety a plody tvoriť len po obvode. Najlepšie plodia na minuloročných prírastkoch. Odporúča sa udržiavať krík s 10 až 15 hlavnými konármi, ktoré periodicky obnovujeme. Hneď po vysadení zarovnáme výhonky na úroveň 8 centimetrov. Na jar si vyberieme 5 alebo 6 najsilnejších výhonkov, ktoré nebudeme skracovať. Naopak, ostatné výhonky radikálne skrátime, respektíve úplne odstránime. Ďalší rok pridáme ďalších 5 silných výhonkov a ostatné menšie odstránime. V štvrtom roku si ešte doplníme požadovaný počet hlavných výhonkov, ktoré si následne budeme udržiavať, zatiaľ čo ostatné výhonky budeme priebežne odstraňovať.

 

Plody čučoriedky kamčatskej

Plody majú kónický tvar, typickú čučoriedkovú modrú farbu a príjemnú sladkokyslú chuť. Zrejú od konca mája až do konca júna, samozrejme v závislosti od odrody a klímy. U nás sú najskorším ovocím, keďže hravo predbiehajú úrody jahôd či čerešní. Nielenže sa rastlinka pestuje bez námahy, ale aj jej plody sú liečivé. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C a draslíka, ktoré padnú vhod pri prekonávaní jarnej únavy. Okrem toho obsahujú tiež vitamíny B, vitamíny P (rutín) a minerály. Pomáha pri spevňovaní cievnych  stien a pri kŕčových žilách. Zároveň obsahuje dávku antioxidačne a stimulačne pôsobiace antokyanidínových látok. Tie sú považované za účinné proti civilizačným ochoreniam, akými sú skleróza a rakovina. Plody kamčatskej čučoriedky sa využívajú pri žalúdočných problémoch, pri poruchách pečene, či pri vredoch dvanástorníka.

 

Zrelé plody môžeme použiť do lekvárov, džemov a štiav, no tiež do rôznych ovocných šalátov. Vhodné sú aj na priamy konzum, zmrazovanie, či sušenie. Môžu sa používať aj ako ozdoba do sladkých dezertov, koláčov alebo zmrzlinových pohárov. Ak sa vám urodila bohatá úroda, môžete plody kamčatskej čučoriedky predať. Vďaka jej liečivým účinkom a výbornej chuti nebude o kupcov núdza.