Nepríjemná hrdza hrušková a ako sa proti nej brániť
Hrdza hrušková, alebo lat. Gymnosporangium sabinae, je druh komplexnej huby, ktorá sa začala frekventovane vyskytovať v posledných rokoch. Proces šírenia a žitia tejto huby je pomerne zložitý, kedy tento cyklus vyžaduje až dvoch hostiteľov, a to najmä z dôvodu prezimovania. Táto huba počas zimných mesiacov využíva ako hostiteľa borievku netatovú, lat. Juniperus sabina, a ako letného hostiteľa zase opäť rôzne odrody hrušiek.
Hrdza hrušková: Aké sú jej prejavy?
To, či sú naše hrušky napadnuté týmto ochorením zistíme najmä vďaka vizuálnych znakov. Hrdza hrušková sa prejavuje vytvorením žltohnedých nádorov, ktoré sa objavujú predovšetkým už počas jari. Daždivé počasie môže spôsobiť, že hrušky a jej listy budú na dotyk veľmi mazľavé. Týmto spôsobom sa vypúšťajú teleutospóry, ktoré počas dažďa vytečú. Zbaviť sa ochorenia hrdze hruškovej je veľmi náročné a najmä z dôvodu, že toto ochorenie bez problémov prezimuje. Opäť na jar sa objavia ďalšie žltohnedé výrastky, ktoré následne po ich puknutí infikujú ovocie - hrušky. Tieto zdureniny sa odborne nazývajú aecídie a toto ochorenie sa najčastejšie šíri počas daždivých dní teplých letných mesiacov.
Očividné znaky výskytu tohto ochorenia môže niesť aj borievka. Na borievke sa toto ochorenie prejavuje najmä na konároch, ktoré pripomínajú pomarančové opuchy. Tieto výrastky po ich dozretí neskôr pukajú a pomocou vetra sú ďalej transportované na stromy hrušiek.
Ochrana voči hrdzi hruškovej
Ako ochranu voči tejto chorobe môžeme využiť manuálnu ale aj postrek. Hoci je veľmi zložité vybrať správny postrek, nakoľko to nie je plesňové ochorenie, ale prenáša sa pomocou výtrusov. Najdôležitejšou ochranou proti hrdzi hruškovej je lokalizovanie hostiteľa, resp. vyhľadanie borievky. Z borievky následne odpílime a spálime infikované konáre, a teda týmto spôsobom zabraňujeme aj opätovnej recidíve.