Nenáročný čerkáč peniažtekový so zlatožltými kvetmi
Čerkáč peniažtekový je málo rozšírenou balkónovou rastlinou, ktorá je výnimočná svojím nezvyčajným vzhľadom. Výsadou tejto rastliny sú okrúhle listy, ktoré tvoria tzv. liany, ktorých stonka sa zafarbuje do oranžova a miestami až do červena. Počas doby kvitnutia sa spoza malých peniažtekových listov vynárajú drobné žlté kvietky. Pestovanie tejto rastliny ocenia mnohí nezruční milovníci rastlín, ako aj záhradníci - začiatočníci. Okrem zálievky is nevyžaduje takmer žiadnu špecifickú starostlivosť, ktorá by ovplyvňovala rast listov či kvetov.
Ako pestovať čerkáč peniažtekový?
Pestovanie čerkáča peniažtekového nie je ťažkým počinom. Táto letnička nie je náročná ani na umiestnenie a vyhovuje jej polotienisté až tienisté stanovisko. Na priamom slnku by rýchlo uschla a radšej preferuje rozptýlené slnečné svetlo. Veľkosť dospelej rastliny sa pohybuje od 40-50 centimetrov. Jej veľkosť predovšetkým záleží na veľkosti črepníka. Najlepšie je vysadiť čerkáča do závesného črepníka, vďaka ktorému zvýrazníme jeho majoritu - dlhé pazuchy.
Doba výsadby sa pohybuje od apríla do mája, kedy zvládne jemné prízemné mrazy, avšak je háklivý na príliš horúce počasie (zakoreňovanie prebieha pomalšie).
Čerkáč peniažtekový a jeho výsadba
Výsadbu čerkáča prevádzame do truhlíkov, kde môže byť vysadený aj v kombinácií s inými balkónovými rastlinami, ale aj do samostatného závesného črepníka. Výsadbu čerkáča do voľnej pôdy neodporúčame. Na výsadbu je potrebný črepník/truhlík, na ktorého dne sa nachádzajú diery. Tieto diery sú vhodné pre zabezpečenie odtekaniu vody, a tým pádom nedôjde k prepolievaniu.
Ako substrát používame špeciálnu zeminu na balkónové rastliny, ktorá už obsahuje percentuálne množstvo rašeliny. Veľa rašeliny by mohlo rastlinám uškodiť a preto si vopred prečítame príbalovú informáciu. Po vložení rastliny do truhlíka nikdy nesypeme substrát úplne až po okraje črepníka, a to kvôli praktickej stránke zalievania.
Zalievanie a hnojenie
Zalievanie je dôležité pre každé črepníkové rastliny. Čerkáč nie je na zálievku príliš náročný, a to najmä preto, že jeho umiestnenie patrí do tienistej oblasti, nie na výslnie. Ak by sme mali čerkáča na slnečnom stanovisku, vyžadoval by si omnoho viac zálievky než za bežných okolností.
Hnojenie môžeme a nemusíme praktizovať. Žlté kvety čerkáča nie sú špecificky viditeľné, a mnoho pestovateľov hnojí túto rastlinu pre podporu rastu šlahúňov, ktoré pôsobia zaujímavejším dojmom. Hnojíme hnojivami určenými na balkónové rastliny, príp. letničky.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Zimná ochrana nehrá pri čerkáči žiadnu rolu. Čerkáč peniažtekový je letničkou, a teda s prichádzajúcou zimou telo rastliny odumiera. Už počas apríla ho môžeme nahradiť novou predpestovanou priesadou.
Čerkáč je len zriedka napádaný škodcami, príp. inými parazitmi. Najčastejšie sa vyskytuje múčnatka, ktorá je vo väčšine prípadov spôsobená nevhodným hnojením či prepolievaním. Rovnako sa žltnutie listov môže objaviť ako signalizácia absencie železa v pôde.