Nenáročné chilli papričky vám môžu skrášliť záhradku
Pestovanie chilli papričiek je jednoduché a nenáročné. Musíme dodržať pár zadných krokov. Všetko začína u semien a ich klíčenia. Ideálnou dobou je december až február. Doba klíčenia sa odhaduje na 30 dní. Pri chilli platí jednoduché pravidlo. Čím ostrejšia odroda, tým dlhšie trvá klíčenie. Môžeme si vybrať klasický postup s využitím hliny alebo umelú variáciu s navlhčenými papierovými vreckovkami. Keď si všimneme pučanie, vložíme semienka do vopred pripraveného kvetináča s pôdou.
Najštipľavejšia odroda chilli papričiek
Najštipľavejšia odroda chilli na svete je Carolina Reaper. Vo svete chilli je pojmom. Je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Na stupnici štipľavosti dosahuje 2,2 milióna bodov, pre porovnanie, zvyčajné habanero má okolo 300-tisíc bodov.
Okrasné aj úžitkové chilli
Pestovať okrasné chilli papričky začína čoraz viac ľudí pre ich prenikavú vôňu a nádherný vzhľad. Vďaka tomu vznikajú stále zaujímavejšie odrody chilli. Sú prispôsobené pre nenáročné pestovateľské podmienky hlavne v domácom prostredí v kvetináčoch. Celá rastlinka pôsobí dekoratívne a okrem toho sa dá aj jesť. Originálny darček pre nadšencov štipľavého. Najznámejšie odrody okrasných chilli sú Medusa / Naschzipfel, Thanksgiving, Sangria Ornamental a Filius Blue.
Starostlivosť o chilli
Okrasná paprika má rada slnečné miesta. V lete môžeme chilli papričky pestovať aj na balkóne či terase. Prudké a silné slnko jej ale nevyhovuje. Počas rastu ju výdatne hnojíme univerzálnym hnojivom. Substrát v nádobe by nemal vyschnúť a mal by byť primerane vlhký. Nepolievame ju zhora a ani priamo na listy. Pri dobrej starostlivosti sa v júni na jej výhonkoch začnú tvoriť kvety a na jeseň trváce plody, ktoré zostávajú pekné až do Vianoc. Pred zimou ju nezabudnime preniesť dovnútra do svetlej a dobre vetranej miestnosti. Najlepšie ju prezimujete pri teplote 10 °C. Zálievku a hnojenie v tomto období obmedzíme. Chilli semienka vysievame už pred jarou ako klasickú papriku. Výhodou vlastných chilli rastlín je to, že vieme, akú štipľavú papriku pestujeme. Na obaloch semien býva pálivosť označená. Vysadiť si môžeme aj prevísajúce chilli papričky v kvetináči alebo do závesnej nádoby. Vyzerá to veľmi efektívne.
Scovilleho stupnica
Scovilleho stupnica meria pálivosť paprík a čili papričiek. Papriky obsahujú kapsaicín, ktorý spôsobuje pálenie tým, že stimuluje receptory nervových zakončení jazyka. Počet Scoville jednotiek pálivosti zodpovedá prítomnému množstvu kapsaicínu. Základom Scovilleho organoleptického testu je roztok z paprík, cukru a vody, ktorý je riedený vodou a skúšaný ochutnávačom (väčšinou najmenej piatimi) dovtedy, kým zmizne pálivosť. Sladká paprika neobsahuje žiadny kapsaicín a na Scovilleho stupnici má hodnotu 0. Oproti tomu jedna z najpálivejších papričiek habanero má pálivosť 300 000 a viac SHU.