Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Nátržník drevitý – živý plot plný kvetov

Žiarivo žlté kvety pokrývajú nátržník drevitý (Potentilla fruticosa) od začiatku júna až do neskorej jesene. Krík síce dorastá len do výšky 1 metra, ale to, čo mu chýba na veľkosti, vám vynahradí svojou krásou.

Nátržník – popis a druhy

Rod nátržník (Potentilla) zahŕňa viac ako 300 druhov jednoročných, dvojročných a trvácich bylín z čeľade ruží (Rosaceae). Typické nátržníky vyzerajú ako lesné jahody, ale líšia sa tým, že zvyčajne majú suché, nejedlé ovocie. Kvety sú zvyčajne žlté, ale môžu byť aj biele, ružovkasté alebo červené. 

Niektoré druhy sa považujú skôr za nepríjemnú burinu, iné slúžia ako liečivá bylina (napríklad nátržník husí). Len niektoré sa pestujú ako vonkajšie, či dokonca aj izbové okrasné rastliny.

Väčšina nátržníkov patrí medzi byliny, len niektoré trvalky rastú ako kríky. Medzi tie patrí najmä nátržník drevitý a nátržníkovec kríkový. Hoci nátržník drevitý vo voľnej prírode produkuje iba jednoduché žlté kvety, existuje aj mnoho kultivarov s farebnými variáciami a niektoré dokonca aj s kvetmi dvojitými. 

Nátržník drevitý pochádza z Ázie a našim podmienkam sa dobre prispôsobil. Vidieť ho môžeme v mnohých záhradách a parkoch, ako súčasť živých plotov či na ohraničenie záhonov. Rozmnožiť si ho môžeme jednoducho polovyzretými odrezkami, ktoré odoberáme v máji až júni. 

Nátržník drevitý ako živý plot

Nátržník drevitý sa zvyčajne pestuje ako okrasný ker – solitér, alebo v skupine ako živý plot. Na rozdiel od iných drevín dorastá len do pomerne malej výšky (80 až 100 cm). Výhodou však je, že nátržník je nenáročný na starostlivosť, odoláva mrazom, škodcom aj chorobám. Kvitne nepretržite celé leto a bohato sa rozkonáruje. 

Ako živý plot vyžaduje iba menší tvarovací rez v jarnom období. Najlepšie je si na to vybrať slnečný deň, ideálne pred daždivejším obdobím. Rez netreba príliš odkladať, inak by sme oddialili aj letné kvitnutie. Pri tvarovaní odstraňujeme aj všetky poškodené alebo vysušené výhonky.

Výsadba a starostlivosť

Nátržník drevitý potrebuje plné slnko alebo mierny tieň. Ak vyberieme stanovisko s trochou tieňa počas horúčav, pomôžeme rastline kvitnúť o niečo dlhšie. Ker uprednostňuje vlhkú, úrodnú, dobre priepustnú pôdu, ale toleruje aj hlinité, skalnaté, suchšie pôdy chudobnejšie na živiny. 

Nátržník vysádzame priamo do záhona začiatkom jari alebo na jeseň. Ak tak urobíme v jesenných mesiacoch, chránime rastlinu pred mrazmi mulčovacou kôrou a čečinu, prípadne netkanú textíliu. Ak je pôda suchá a menej kvalitná, na jar si pomôžeme mulčovaním posekanou trávou alebo lístím.

Nátržník je nenáročná a bezstarostná rastlina, vďaka svojej skromnosti je dobrou voľbou aj pre začínajúcich záhradkárov. Po vysadení bude potrebovať len zalievanie a prerezávanie.

Pri veľmi suchej a vápenatej pôde môže nátržník trpieť chlorózou. Príznakom tejto choroby je žltnutie listov, ktoré postupuje od vrcholových listov k spodnejším. Spôsobiť ju môže aj dlhodobý nedostatok vody. Nátržníku preto preventívne doprajeme pravidelnú zálievku počas letných horúčav. Po odkvitnutí ju znížime na minimum. 

Pozor, nikdy nátržník nepolievajte vodou priamo z vodovodu alebo vodou s vysokým obsahom vápnika. Na tú je ker veľmi citlivý. Najlepšie je použiť dažďovú vodu alebo vodu z vodovodu, ktorá nejaký čas odstála.

Z hľadiska požiadaviek na živiny je nátržník drevitý veľmi skromnou rastlinou. Nadbytok živín by mohol dokonca zabrániť kvitnutiu. Hnojiť preto radšej striedmo. Malé množstvo hnojiva sa zvyčajne podáva na jar, mierne dusíkaté hnojenie vykonávame v máji až júni.

Na začiatku zimy ker zhodí listy a nastaví pokojovú fázu. Keďže je veľmi odolný voči mrazom (až do - 40 °C), zaobíde sa bez akejkoľvek zimnej ochrany.