Nashi hruška: Pestovanie a účinky na zdravie
Nashi hrušky sú pomerne zaujímavým exotickým ovocím, ktoré spája tie najlepšie vlastnosti jabĺk a hrušiek. Obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov. Vďaka ním sú hrušky nashi nielen veľmi chutná, ale aj zdravá pochúťka na každý deň.
Hrušky nashi sú na prvý pohľad výnimočné svojím tvarom. Nemajú typické proporcie európskych hrušiek, ale vyzerajú ako guľaté jabĺčka. Plody majú hnedú, bielu alebo žltú šupku a sú veľmi šťavnaté a chrumkavé, skôr zrnité v porovnaní s hladšou, jemnejšou, maslovitou dužinou európskych hrušiek.
Sú vynikajúce do šalátov, fungujú ako skvelá príloha k syrovému tanieru, čerstvé si ich môžete vychutnať na desiatu alebo si upiecť lahodný koláč z nashi. Možností prípravy je neúrekom a ich jemne sladká chuť aj aróma vynikne v každom recepte.
O tom, že by ste ho do svojho jedálnička mali zaradiť, vás presvedčia aj zdravotné benefity tohto ovocia. Hrušky nashi majú vysoký obsah vlákniny, sú dobrým zdrojom antioxidantov, vitamínu C, kyseliny listovej a draslíka.
Odkiaľ pochádza nashi hruška?
Nashi hrušky sa niekedy nazývajú aj ázijské alebo čínske hrušky. Pôvodne pochádzajú z Číny. V súčasnosti sú nashi rozšírené v celej východnej Ázii a Japonsku. S komerčným pestovaním sa postupne začína aj v Čile, Francúzsku a Taliansku.
Kultivary hrušky nashi sú rozdelené do dvoch skupín. Väčšina kultivarov patrí do skupiny Akanashi („červenohnedé hrušky“), tieto majú žlto-hnedé šupky. Aonashi („zelené hrušky”) majú žlto-zelenú šupku. Medzi najpestovanejšie kultivary patrí Chojuro, Kosui, Hosui a Imamuraaki.
Ako pestovať nashi hrušky
Nashi je skvelý ovocný strom pre začiatočníkov, pretože bude rásť v širokej škále pôd. Vyžaduje podobné podmienky ako európske odrody hrušiek. Na rozdiel od nich je však o niečo odolnejšia voči mrazom a najmä voči chorobám. Nie je náchylná na nahohrdzu hruškovú ani na nebezpečnú chrastavitosť.
Nashi hrušky sú čiastočne samoopelivé, no výhodnejšie je vysadiť viaceré kompatibilné druhy kvitnúce v rovnakom období.
Výber miesta na výsadbu
Hruškám nashi sa darí najmä v stredných a teplejších polohách. Potrebujú slnečné až polotienisté, teplé stanovisko chránené pred chladnými vetrami. Na pestovanie sú najlepšie mierne juhozápadné, južné a juhovýchodné svahy.
Ázijská hruška je košatý strom, ktorý zvyčajne dorastá do výšky 4,5 metra. Zmestí sa aj do menších záhrad, no vyžaduje dostatok priestoru pre dobré prúdenie vzduchu v korune. Najlepšie rastie v pôde bohatej na mikroživiny a hlinitej pôde. Mala by byť dobre odvodnená a vlhká s úrovňou pH medzi 6 a 7.
Starostlivosť
Úpravu živín v pôde pred výsadbou i počas pestovania robíme podobne ako pri našich hruškách. Hrušku nashi zalejte ihneď po výsadbe, aby mali korene dobrý kontakt s pôdou. V piesočnatej pôde bude strom vyžadovať pravidelnú zálievku počas vegetačného obdobia.
Hruška nashi rastie rýchlejšie ako hrušky alebo jablone a musia sa pravidelne presvetľovať. Približne od polovice augusta do polovice septembra je vhodné preriediť odumreté, slabé a nechcené konáre alebo tie, ktoré znemožňujú dostatok cirkulácie vzduchu.
Zber a skladovanie nashi hrušiek
Nashi hruška zvyčajne prináša prvé ovocie v 2.-3. roku. Dozrieva začiatkom júla až v septembri, podľa odrody. Úrodnosť nashi je veľmi vysoká, čo niekedy vyžaduje aj prebierku plodov. Plody je potrebné skladovať v chlade (v chladničke alebo dostatočne studenej pivnici), vydržia tam dlhý čas.
Zber vykonávajte ručne. Ak hruška odpadne predčasne, nechajte ju dozrieť pri izbovej teplote a potom skladujte v chladničke. So všetkými čerstvými plodmi zaobchádzajte opatrne, kvôli svojej jemnosti a šťavnatosti sa ľahko obúchajú.
V obchodoch zvyčajne nájdeme nashi hrušky zabalené v pene. Tento trik môžete vyskúšať aj doma, ak plánujete skladovať väčšie množstvo v debničke alebo plastovom boxe. Zabaľte jednotlivé kusy ovocia do novinového papiera alebo ich v najširšom mieste oddeľte bublinkovou fóliou.
Pozitívne účinky na zdravie
Ľahká a svieža chuť ázijskej hrušky je sama o sebe je dobrým dôvodom, prečo vyskúšať jej pestovanie vo vlastnej záhrade. Vedeli ste však, že sladké plody prinášajú aj mnohé pozitívne účinky na zdravie?
Hrušky nashi majú vysoký obsah vlákniny, nízky obsah kalórií a veľa mikroživín. Sú dobrým zdrojom vitamínu K a C, medi a draslíka. Tieto mikroživiny pomáhajú zlepšovať zdravie krvi, kostí a kardiovaskulárneho systému. Sú ideálne na zaradenie do zdravého jedálnička i plánu na chudnutie.
Podpora trávenia
Jedna veľká ázijská hruška obsahuje 116 kalórií a len 0,6 gramu tuku. Väčšina týchto kalórií pochádza zo sacharidov, pričom 9,9 z 29,3 gramov celkových sacharidov pochádza z vlákniny. Denné odporúčania pre vlákninu sa líšia v závislosti od veku a pohlavia, v rozmedzí od 25 do 38 gramov. Jedna veľká ázijská hruška vám teda poskytne 26 až 40 % denného príjmu vlákniny.
Vláknina je nevyhnutná pre zdravie tráviaceho systému, pomáha podporovať zdravé hladiny cholesterolu v krvi a krvného tlaku. Okrem toho vysoký príjem vlákniny pomáha cítiť sa dlhšie sýty. To spolu s relatívne nízkym obsahom kalórií v ázijskej hruške môže pomôcť dosiahnuť alebo udržať zdravú telesnú hmotnosť.
Zníženie krvného tlaku
Nashi hrušky obsahujú draslík, jeden z najdôležitejších elektrolytov. Závisí od neho zdravé fungovanie všetkých buniek, orgánov a tkanív vášho tela. Vysoký obsah draslíka v ázijských hruškách môže vyrovnať vysoký obsah sodíka v iných potravinách. To je obzvlášť dôležité pre hodnoty krvného tlaku. Zníženie denného príjmu sodíka a zvýšenie príjmu draslíka môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.
Zdravie kostí a krvi
Vitamín K a meď sú dôležité pre zdravie kostí a krvi. Zatiaľ čo vitamín K napomáha schopnosti zrážania krvi, meď je nevyhnutná pre produkciu kolagénu, červených krviniek a celkovej energie.
Ďalšou dôležitou mikroživinou, ktorá sa nachádza v nashi hruškách, je vitamín C. Pomáha pri raste a oprave tkanív, podporuje zdravie kostí a zubov a je skvelým pomocníkom pri hojení rán. Vitamín C tiež pomáha telu absorbovať železo a pôsobí ako silný antioxidant, čo podporuje imunitu a pomáha pri prevencii mnohých ochorení.
Vhodné aj pre diabetikov
Hrušky nashi majú nízke skóre glykemického indexu. Glykemický index (GI) meria, ako rýchlo sacharidy v potravine zvyšujú hladinu cukru v krvi. Glykemický index ázijských hrušiek je 26, jedna z najnižších hodnôt pre ovocie. To znamená, že nezvyšujú hladinu cukru v krvi príliš rýchlo, ale vytvárajú pomalý, stabilný a zvládnuteľný nárast, ktorý podporuje kontrolu hladiny cukru v krvi.