Najlepšie bylinky na grilovanie môžete mať v záhrade
Bylinky ako je tymián, oregano, gyros či rozmarín by mali byť súčasťou každej záhradnej párty. Okrem prenikavých vôní a doplňujúcich chutí disponujú tieto byliny aj liečivými účinkami. Vďaka správnemu využitiu, vzhľadom na druh spracovávaného mäsa či plodiny, môžeme dosiahnuť mierne korenistú či sladkastú chuť. V tomto článku vám poradíme, ktorú bylinku správne priradiť a zakomponovať do pripravovaného jedla. V závere článku sa môžete inšpirovať klasickými či exotickými koreňovými zmesami.
Gyros
Gyros, Artemisia caucasica, je pomenovanie veľmi známej bylinky, ktorá je vo veľkej škále využívaná predovšetkým pre korenenie mäsa. Jej chuť variuje v závislosti od druhu mäsa. Použiť môžeme jej sušenú formu, koreninovú zmes, ale aj čerstvé výhonky. Grilované rebierka, hovädzie steaky či baranie mäso sú tým správnym základom pre korenie gyros. Korenie gyros môžeme využiť ako samotné, alebo v koreninovej zmesi.
Tymián
Tymián určite neodlúčiteľne patrí k základnej koreninovej výbave domácnosti. Jeho jemná chuť nie je až taká prenikavá, ako napríklad pri citrónovej tráve či oregáne, ale poskytuje perfektné ochutenie varených či pečených zemiakov a rýb. Pri korenení grilovaných či pečených rýb odporúčame klasický tymián kombinovať s citrusovými šťavami, napr. citrón, či trpkejšou limetkou. Tymián má mnoho zdravotných výhod a ako liečebná bylinka sa vo všeobecnosti využíva pre liečenie rôznych druhov kašľa či prečisťovaní organizmu.
Citrónový tymián
Citrónový tymián je jednou z najznámejších odrôd tymiánu. Špecifickú chuť sprevádza aj zaujímavé sfarbenie listov - listy nadobúdajú žltú farbu. Už z názvu vyplýva, že citrónový tymián môže figurovať ako náhrada za použitie citrónovej šťavy. Skvelo sa hodí ku grilovaným rybám - môžeme použiť aj sušenú formu, alebo čerstvé lístky. Citrónový tymián môžeme bez výčitiek pridať do šalátovej zálievky, domáceho octu. Neodporúčame na ochutenie mäsa - mäso nadobudne kyslastú pachuť.
Rozmarín
Rozmarín je rastlinou, ktorá je charakteristická pre jej špecifický vzhľad - pripomínajúci ihličnatý strom. Okrem mnohopočetných liečivých účinkoch je rozmarín vo veľkej miere používaný v gastronómií. Jeho vôňa je prenikavá, chuť je mierne horkastá. Pre zníženie intenzity vône je súčasťou provensálskeho korenia. Samotný rozmarín je využiteľný pri dochucovaní krémových polievok a mäsitých jedál.
Oregano
Oregano je liečivou bylinou hoci sa využíva najmä v gastronomickej sfére. Táto bylinka poskytuje aj rad liečivých vlastností a pôsobí antibakteriálne. Vo veľkej miere sa využíva v gréckej, španielskej či talianskej kuchyni. Okrem grilovaného mäsa či zemiakov môžeme oregano využiť pri grilovanej zelenine - paradajkách, paprike či domácich syroch, ktorým pridá typickú bylinkovú chuť.
Voňavé zmesi korenín
Zmesi korenín sú skvelou alternatívou pre rozšírenie spektra chuti grilovaných plodín a mäsa. Klasickým príkladom koreninovej zmesi je napríklad provensálske korenie, ktoré má rôzne využitie. Ponúkame niekoľko receptov na overené koreninové zmesi určené na grilovanie - či už tie klasické, alebo skutočne exotické.
Domáce provensálske korenie
Na vytvorenie harmonického korenia za aké považujeme koreninovú zmes provensálskeho korenia budeme potrebovať vysušené koreninové zložky. V prípade, ak sa skutočne jedná o domácu koreninovú zmes, a teda všetky pestujeme v našej bylinkovej záhradke, odporúčame ich poriadne umyť a vysušiť v sušičke.
Budeme potrebovať:
- 1 ČL sušených kvetov levandule
- 1 PL sušenej šalvie
- 2 PL sušeného majoránu
- 2 PL sušeného rozmarínu
- 3 PL sušeného tymiánu
- 3 PL sušeného oregana
Všetky ingrediencie zmiešame do jedného celku a umiestňujeme do sterilizovaného pohára s uzatvárateľným vekom. V prípade, že nemáme istotu o úplnom vysušení rastlín, odporúčame dodatočné vysušenie na bavlnenom obrúsku na teplom, suchom mieste.
Texaská sušená zmes
Koreninová zmes bez obsahu tekutej zložky. Je určená pre milovníkov ostrých jedál, pričom je primárne určená pre uchucovanie hovädzích steakov.
Budeme potrebovať:
- 1 KL mletej rímskej rasce
- 1 PL sušeného čili
- 1 PL kryštálovej soli
- 1 PL cesnakového prášku / mletého cesnaku
- 2 KL sušenej cibule, mletej
- 2 PL hnedého cukru
Všetky ingrediencie zmiešame a vsypeme ich do mažiara. V mažiari ich rozdrvíme tak, aby sme dosiahli úplne uvoľnenie chuti a arómy.
Dobrú chuť!