Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Na zdravie! Pripravte si domáce víno z arónie

Plody arónie sú hotovým prírodným pokladom. Nájdu široké uplatnenie v kuchyni a hodia sa aj na prípravu vína. Vyskúšajte náš recept na domáce aróniové víno, nápoj pikantnej chuti s výraznou arómou, ktorú si okamžite zamilujete. 

 

Už dávno sme si zvykli na to, že víno sa nevyrába iba z hrozna. Ak ste si už doma skúšali pripraviť víno z bohatej úrody bobuľových plodov aj vy, určite viete, že sa netreba nechať odradiť zložitými tabuľkami a návodmi. 

 

Lahodné ovocné víno si doma pripravíte aj bez skúseností profesionálneho vinára. A to nielen z jahôd, ríbezlí či čerešní. Vyskúšajte tento rok niečo nové – domáce víno z arónie. Prekvapí vás svojou výraznou a plnou chuťou, ktorá sa výborne hodí ku kvalitnému červenému mäsu aj hydine.

 

Arónia a jej liečivé účinky

Arónia čiernoplodá je nízky ker, ktorý má okrasnú aj úžitkovú funkciu. Najčastejšie sa pestuje ako stromčeková rastlina alebo ako živý plot. Listy arónie sa na jeseň sfarbujú do karmínovočervenej farby. Skoro v jeseni dozrievajú plody arónie – malé, tmavé bobule plné vitamínov a antioxidantov.

 

Arónia, ľudovo nazývaná ako čierna jarabina, je všestrannou liečivou rastlinou na udržanie pevného zdravia. Jej plody obsahujú modré a červené pigmenty – antokyány, ktoré prinášajú silné antioxidačné účinky. Bojujú proti oxidačnému stresu a dokážu viazať voľné radikály, ktoré môžu byť príčinou viacerých ochorení.

 

Plody majú vysoký obsah bioflavonoidov, vitamínu C, B2, B9, karoténov, pektínových látok a rutínu. Obsahujú veľké množstvo železa a dôležité mikroelementy, ako napríklad bór, fluór, meď, mangán, kobalt, molybdén a ďalšie. Výnimočný je tiež obsah prírodného sorbitu. Ide o sladidlo, ktoré je vhodné aj pre diabetikov.

 

Okrem toho, že arónia podporuje imunitu a zdravie srdca, má aj ochranný účinok na činnosť žlčníka a žalúdka. Pomáha znižovať vysoký krvný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť ciev a pomáha pri kŕčových žilách. 

 

Pestovanie arónie a zber plodov

Arónia nie je náročná na pestovanie, dobre sa prispôsobí rôznym pôdnym podmienkam a odolá aj tuhým mrazom. Najkrajšiu úrodu dosiahneme, ak aróniu vysadíme na slnečnom stanovisku, do kvalitnej pôdy bohatej na humus. Rastlina dobre znáša aj sucho, no ak chceme čo najviac chutných plodov, mali by sme ju počas leta dobre zalievať.

 

Jedna rastlina vyprodukuje zhruba 3-5 kg úrody ročne. Plodnosť nastupuje spravidla 2. až 3. rok po výsadbe. Ak rastlina dobre rastie, ale ani v treťom roku neprináša veľa plodov, pravdepodobne bude problém v reze. Rezanie podporí rast arónie, ale nie jej úrodnosť, skúste ju preto rezať menej a podporiť hnojením fosforom.

 

Plody dozrievajú koncom leta, na rastline sa držia až do zimy. Na horách bude ale dozrievať o niekoľko dní až týždňov neskôr ako v nížinách. Kvôli vysokému obsahu trieslovín majú bobule trpkú chuť. Zber je preto vhodný až po prvých mrazoch, kedy budú plody o niečo sladšie. Počas tohto obdobia je však dôležité chrániť úrodu pred vtákmi, aj pre ne je arónia veľkým lákadlom.

 

Ak aróniu oberiete už na jeseň, môžete dať plody na niekoľko hodín do mrazničky a následne ich využiť na prípravu chutných receptov. Obľúbený je sirup z arónie, aróniový džem alebo domáce aróniové víno, ktoré si môžete pripraviť podľa tohto receptu.

 

Čo potrebujeme na prípravu vína z arónie

Pri výrobe ovocných vín myslíme na to, že čím sú bobule kyslejšie, tým budeme potrebovať viac cukru. Arónie patria medzi ovocie s vysokou kyslosťou. Stále však platí, že pri výrobe aróniového vína sa jedná o čisto technologický postup s minimálnymi chemickými zásahmi.

 

Na prípravu domáceho aróniového vína budeme potrebovať:

 

- 1 liter šťavy z arónie
- 450 g cukru
- 1 balenie kvasinkovej kultúry (20 g)
- Štipka živej soli

 

Recept na víno z arónie

Plody arónie umyjeme a vylisujeme pomocou odšťavovača. Necháme odstáť, aby sa kal usadil na dne. Potom hadičkou stočíme. Vzniknutý mušt prelejeme do demižóna, na každý liter šťavy pridáme 450 gramov cukru, štipku živej soli a jedno balenie kvasinkovej kultúry.

 

Demižón plníme do 3/4. Kvasinky je vhodné nechať vzísť v menšom množstve muštu, aby sme napomohli rozkvaseniu. Demižón uzavrieme kvasnou zátkou. Ideálna teplota pre kvasenie je 20 °C. 

 

Arónia kvasí pomerne pomaly a dlho. Víno bude pripravené na stáčanie asi po šiestich mesiacoch (už nesmie bublať ani perlit). Takto pripravené aróniové víno chutí najlepšie, ako ho necháme dozrieť 1 až 3 roky.

 

Ak patríte medzi milovníkov ovocných vín, domáce víno z arónie určite ulahodí aj vám. Víno má Intenzívnu červeno-fialovú farbu a veľmi výraznú, plnú a nezameniteľnú chuť arónie, v ktorej cítiť jemné tóny škorice a horkej čokolády. Na zdravie!