Na čo všetko môžete využiť jarabinu bohatú na vitamín C?
Jarabinu pozná snáď každý. Je to typický strom vyskytujúci sa v našich končinách. Mnohí však o nej nevedia, že je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C. Vďaka tejto vlastnosti nazývajú jarabiny aj citrónmi severu. Treba si ale dať pozor, keďže v surovom stave sú plody jarabiny nejedlé kvôli obsahu kyanovodíka. To môže vyvolať ľahšiu otravu sprevádzanú vracaním, či bolesťami hlavy.
Po vhodnom spracovaní, či už sušením alebo tepelnou úpravou, nás ale príjemne prekvapia svojou využiteľnosťou a liečivými účinkami. V minulosti dokonca ľudia prisudzovali ušľachtilej jarabine priam magické schopnosti. Starí Slovania ju využívali ako rituálnu rastlinu, ktorá mala ochraňovať od čarov a urieknutia.
Pestovanie jarabiny
Jarabiny sú silné stromy, ktoré si dokážu účinne poradiť s parazitmi, i s extrémnym počasím. Aj vďaka tomu patria k obľúbeným pestovateľským plodinám. Jarabina patrí do čeľade ružovité. Ako ker dorastá až do výšky 20 metrov a dožíva sa až 80 rokov. Slnečné stanovište zabezpečí účinné dozretie plodov. Aby sa jarabine dobre darilo, snažte sa neudržiavať premoknutú pôdu. Situujte ju do hlbokej, kyslej pôdy a ona sa vám odvďačí lepšou kvalitou a väčším množstvom plodov.
Kvitne od mája do júna a jej bledožlté kvety sa vyznačujú špecifickým zápachom. V záhrade môžeme využiť jarabinu ako nápaditý solitér, no tiež z nej môžeme vytvoriť živý plot. Poskytne nám príjemné farebné pozadie počas celého roka. Na jar skrášľuje záhradu svojimi kvetmi a počas jesene a zimy sfarbenými listami a výraznými plodmi. V jeseni sú jej listy sfarbené do žltých odtieňov. Naopak, plody zaujmú náš pohľad výraznou červenooranžovou farbou.
Využitie jarabiny
Jej plodmi sa živia vtáky, vďaka čomu aj dostala názov jarabina vtáčia. Jarabina živí počas neskorej jesene a zimy až 36 druhov vtákov. Zaujímavé je tiež využitie plodov na výrobu alkoholického nápoja jarabinka. Jarabina je tiež využívaná v ľudovom liečiteľstve vďaka liečivým plodom, ktoré obsahujú vysoký obsah vitamínov. Jedná sa predovšetkým o antioxidačné vitamíny, ktoré slúžia ako prevencia pred infekčnými chorobami, či nachladnutím. Dôležitá je schopnosť pôsobiť močopudne a pomáhať vyplavovať močový piesok a drobnejšie kamienky.
Sušené plody jarabiny
V domácnostiach môžeme jarabinu využiť na prípravu štiav, vína, pretlakov, kompótov a marmelád. Plody tiež môžeme vysušiť a použiť na prípravu čaju. Sušené plody si pripravíme nasledovne. Plody najskôr necháme prejsť varom, potom ich odstavíme, dôkladne scedíme a necháme vysušiť. Potom ich poukladáme na plech vyložený papierom. Najskôr udržujeme teplotu približne 40 stupňov Celzia. Ak sú už plody zvráskavené, teplotu zvýšime na 70 a necháme dosušiť.
Marmeláda z jarabiny
Zaujímavým je tiež ich použitie v omáčkach k jedlám zo zveriny alebo v jedlách, ktoré sú náročnejšie na trávenie. Ich látky totiž podporujú činnosť tráviaceho ústrojenstva. Na marmeládu, ktorú môžeme použiť aj k mäsu si prichystáme 1 kg plodov jarabiny a pol kila cukru. Ako v prípade sušeného ovocia, aj tu najskôr plody zalejeme, necháme prejsť varom a necháme odkvapkať v sitku. Ak ich máme odkvapkané, nasypeme ich do sirupu, ktorý sme si pripravili z pol litra vody a cukru. Necháme povariť štvrť hodinky a potom popučíme. Na dochutenie pridáme šťavu z polovice citrónu.