Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Málo známa odroda mandarínky - klementínka

Mandarínka - klementínka je odrodou, ktorá je špecifická najmä svojim červeným sfarbením. Ak sú plody mandarínky - klementínky sfarbené dočervena, znamená to, že je plod zrelý na konzumáciu. Červenú farbu nadobúda aj dužina, ktorá si aj napriek tomu uchováva mandarínkovú chuť. Mandarínka pôvodom pochádza z teplých podnebí krajiny Číny a Japonska, avšak dobre sa jej darí aj v našich zemepisných šírkach. Ak si chcete dopriať chutné citrusové plody z vlastnej záhrady, určite siahnite po tejto odrode mandarínky.

 

Ako pestovať mandarínku - klementínku?

Mandarínka - klementínka je odrodou, ktorá sa dostáva do povedomia mnohých pestovateľov, a nie len tých špecializujúcich sa na citrusové plody. Nenáročnosť rastliny, chutné plody a svieža aróma tohto citrusového plodu, oživia každú terasu či balkón. Práve tieto miesta by mali byť stanoviskom pre strom mandarínky, keďže jej pestovanie prebieha v dostatočne veľkom črepníku. Črepník umiestňujeme na slnečné stanovisko, najlepšie do závetria iných rastlín.

 

Výsadba mandarínky - klementínky

Výsadbu prevádzame počas teplých dní apríla, pričom končíme júnom. Počas horúcich dní nasledujúcich letných mesiacov mandarínku nesadíme. Vzhľadom na vysoké teploty sa korene nemusia ujať.

 

Strom mandarínky sadíme do črepníka s minimálnym objemom aspoň 20 litrov. Veľký objem vyberáme práve kvôli tomu, aby sme po určitom čase nemuseli tento strom opätovne presádzať. Ako zeminu môžeme použiť kvalitnú záhradnícku zeminu zmiešanú s dlhodobým hnojivom, či špeciálny substrát určený pre pestovanie citrusových plodov.

 

Črepník s citrusovým stromom umiestňujeme do závetria na slnečné stanovisko.

 

Zalievanie a hnojenie

Zalievanie stromu mandarínky musí byť stanovené na pravidelnej báze. Potreba pravidelnej zálievky pochádza z miesta, kde bol strom prvotne objavený. Strom mandarínky preferuje vlhkú a humóznu pôdu s dostatkom závlahy, a preto patrí mandarínka medzi stromy s potrebou pravidelnej zálievky.

 

V prípade, že by sme mandarínku vysadili do voľnej pôdy, koreňový systém by dokázal zabezpečovať dostatok závlahy pre rast stromu. Nízke teploty počas zimy však neumožňujú jej výsadbu, nakoľko strom mandarínky je odolný voči mrazu do maximálne -5 stupňov Celzia.

 

Ak chceme zabezpečiť bohatú úrodu, dôležité je hnojenie. Citrusové stromy majú iné preferencie a potreby živín, a preto odporúčame kúpu hnojiva špecializovaného práve pre potreby citrusových stromov. Dávku upravujeme na základe pokynov výrobcu jednotlivých hnojív, pričom najčastejšie sa tieto hnojivá vyskytujú v kvapalnej forme.

 

Mandarínka -klementínka a jej rez

Mandarínka, respektíve strom mandarínky, je rovnako ako iné mnohé citrusy nenáročný na akýkoľvek rez. Rez môžeme tomuto stromu dopriať po aklimatizovaní do miestnosti určenej na prezimovanie. Ľahký zimný rez nie je problémom, avšak dbáme na to, aby sme do systému koruny nezasiahli príliš radikálnym rezom.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Zimnú ochranu pre tento citrusovník zabezpečujeme prenesením črepníka do zimnej záhrady, či do iného interiérového priestoru, ktorý ponúka dostatok svetla a tepla. Mandarínka neprežije v priestoroch, kde teplota klesne pod 0 stupňov Celzia.

 

Neumiestňujeme ju k vykurovacím telesám, pretože môže prísť k zožltnutiu listov, čo signalizuje nedostatok závlahy. Paradoxne veľa citrusových stromov zahynie počas zimy len na základe chýbajúcej závlahy, ktorá je síce regulovaná, ale stále nevyhnutná.

 

Strom mandarínky najčastejšie trpí voškami, pričom na tento stav reagujeme vhodným postrekom. Hoci môže byť situácia s premnožením vošiek naozaj náročná, vždy sa riadime príbalovým letákom. V inom prípade môžeme rastline množstvom postreku uškodiť.