Maliny: Jednoduchý manuál od sadenia až po strihanie
Malina alebo ostružina malinová je krík, ktorý dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Maliny sú plody a dozreté majú sýtu ružovú farbu.
Odrody malín
Existujú dva typy malinových odrôd, v závislosti od toho ako často nám dávajú plody. Raz rodiace rodia na minuloročných výhonkoch. Úrodu prinášajú v júni až začiatkom júla. Dvakrát rodiace, remontantné, rodia na nových jednoročných výhonkoch počas vegetácie v danom roku, úrodu prinášajú v auguste až októbri. Medzi obľúbené odrody patria RUBÍN, CANBY, ZEVA II, VETEN, GATINEAU a LJULIN.
Pestovanie malín
Rastline sa výborne darí v miernom pásme. Je pomerne nenáročná na pestovanie. Potrebuje slnečné stanovište a pôdu plnú živín, humusu a vlahy. Vysádzame ich na dlhšie obdobie, priemerná životnosť je 8 až 10 rokov. Sadenice malín sadíme na jeseň do dobre pripravenej, dôkladne odburinenej pôdy. Vhodný termín je aj predjarie alebo jar. Korene zasypeme kyprou zeminou, pritlačíme a v prípade jesennej výsadby k sadeniciam prihrnieme pôdu na ochranu pred vymrznutím. Po vysadení nadzemnú časť zrežeme na 2 až 3 púčiky. Vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami má byť 80 cm, v menších záhradách 40 až 60 cm.
Strihanie a rozmnožovanie
Kedy strihať maliny? Robíme rez odrodených výhonov, ktoré po prinesení úrody odumierajú. Najvhodnejšie je tento zásah vykonať po zbere úrody. Vďaka tomu sa jednoročné výhony ako základ úrody pre nasledujúci rok môžu do príchodu zimy naplno vyvinúť. Rez môžeme urobiť aj v čase vegetačného pokoja. Pri malinách strihanie nezanedbávame. Jarný rez pozostáva z odstraňovania namrznutých a poškodených častí alebo skracovania vysokých výhonov. Maliny sa rozmnožujú najčastejšie koreňovými oddelkami.
Vitamíny v malinách
Maliny obsahujú okolo 13% jednoduchých cukrov, minerálne látky (vápnik, horčík, fosfor, železo, draslík), veľké množstvo vitamínu C, vitamín A, vitamín P, karotén, vitamíny skupiny B, kyselinu jablčnú, vínnu, citrónovú, mravčej, salicylovú, glykozidy. Ďalej majú pomerne veľa pektínu, trieslovín a rastlinných farbív. Významný je tiež obsah antioxidantov v farbive malín. Obsah zinku v zrniečkach malín býva považovaný za silné afrodiziakum.
Čaj z malinových listov
Je vhodný na zmiernenie menštruačných bolestí. Predpokladá sa, že posilňuje a tonizuje svalstvo maternice a podporuje popôrodné sťahy. Pokiaľ sa pravidelne pije v poslednom trimestri tehotenstva, môže znížiť riziko závažného krvácania počas pôrodu, skrátiť čas pôrodných bolestí a pôrod zľahčiť. Neodporúča sa užívať v prvých mesiacoch tehotenstva. Je vhodný na liečbu miernych porúch trávenia, hnačky či zápchy. Je ideálny pre batoľatá a deti.
Na prípravu čaju treba 1 a pol až 3 polievkové lyžice čerstvo narezaných listov, ktoré sa zalejú 2,5 dcl vriacej vody a nechajú sa lúhovať 10 – 15 minút . V prípade kupovaných sušených zmesí sa používa na jednu šálku čaju 1 čajová lyžička.
Malinový koláč s jogurtom
Ponúkame jednoduchý malinový recept. 100g ovsených vločiek zomelieme na múku, zmiešame ich so 100g celozrnnej špaldovej múky a 1PL kypriaceho prášku do pečiva. V druhej miske vymiešame 2 vajíčka s 2,5PL medu, 220g jogurtu, 1PL kokosového oleja a 1PL citrónovej kôry. Vmiešame k nim sypké suroviny a vymiešame hladké cesto. Vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie. Na vrch uložíme 300 g malín, koláč pečieme cca 30 minút pri 180°C. Upečený koláč necháme vychladnúť a posypeme práškovým cukrom.
Maliny a chudnutie
Zaujímalo Vás niekedy, či ovplyvňujú maliny chudnutie? Sú vhodným ovocím pri chudnutí. Dodávajú energiu a posilňujú imunitný systém. Zrýchľujú metabolizmus a trávenie, zlepšujú stolicu, prečisťujú celé telo od škodlivín. Sú močopudné, čo je veľká výhoda pri chudnutí. Odvodnené a prečistené telo, môže rýchlejšie a zdravšie schudnúť.