Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Machovka je chutná vitamínová bomba

Machovky sú pomerne nenápadné rastliny, ktoré naplno vyniknú až na jeseň. V tomto období ich obsypú oranžové „lampášiky“. Čo sa v nich ukrýva? Žiarivé ovocie známe nielen svojou chuťou, ale aj blahodarnými účinkami na zdravie.

Machovka nazývaná aj židovská čerešňa

Machovka, Physalis, lampášiky či židovská čerešňa. To je len niekoľko zaužívaných názvov pre rastlinu Physalis Peruviana a blízkych druhov. Pre všetky machovky je typickým znakom kalich, ktorý chráni plody počas dozrievania. Odtiaľ vychádza aj názov Physalis - mechúrik. Svojím vzhľadom pripomína lampáš.

Kalich sa najkrajšie vyfarbí na jeseň. Záhrady zdobí sýtou červenou až hnedou farbou. Keď ho roztvoríme, objavíme v ňom oranžovú, lesklú bobuľku. Práve pre toto krásne, chutné a mimoriadne zdravé ovocie sa machovky už dlhé roky pestujú aj v slovenských záhradách.

Hoci sa jedná o trvácnu bylinu, teplomilné druhy pestujeme ako jednoročné rastliny. V našom podnebí prezimujú len veľmi zriedkavo. Výnimku predstavuje machovka čerešňová, ktorá u nás prezimuje a pestujeme ju ako trvalku.

Ako sadiť machovku?

Machovky sa pestujú podobne ako ich blízke príbuzné – rajčiaky. V marci si zakúpené osivo predpestujeme na parapete a mladé priesady rozsádzame až potom, keď sa im vytvoria pravé lístky.

S vysádzaním na záhon sa nemusíme ponáhľať, pokojne môžeme počkať až do konca mája. Rastliny sú teplomilné, preto radšej neriskujeme, že nám jarné mrazy zničia celú úrodu.

Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami dodržiavajte okolo 30 až 50 centimetrov, medzi riadkami 70 až 100 centimetrov. K jednotlivým rastlinám zapichneme kolík, na ktorý budeme machovky neskôr vyväzovať.

Porast machoviek je vhodné pravidelne prerieďovať, hlavne ak ich pestujeme ako trvalky. Šíria sa podzemkami a môžu začať utláčať iné rastliny. Rastliny pravidelne vyštipujeme a výhonky ťaháme po konštrukcii, tak získame najviac plodov.

Pôda

Pre úspešné pestovanie je potrebná mierne vlhká, humózna a priepustná pôda. Vysychavé a piesočnaté pôdy machovkám nevyhovujú. Ideálne sú miesta, kde kedysi bolo kompostovisko. Naopak nevhodné sú miesta, kde minulý rok rástli zemiaky či paradajky.

Miesto

Machovke sa darí v slnečnom prostredí, chránenom pred silným vetrom. Môžeme ju pestovať aj celoročne v črepníku a na zimu prenášať do interiéru.

Svetlo

Čím viac svetla machovka dostane, tým bude spokojnejšia. Plánujete ju pestovať v nádobe a prezimovať v interiéri? Počas mrazivých mesiacov jej vyberte miesto pri veľkom okne.

Zalievanie

Zálievka by mala byť pravidelná najmä počas tvorby plodov. Pri nerovnomernej zálievke dochádza k praskaniu plodov. Akonáhle začnú lampášiky schnúť a meniť farbu, dbajte na to, aby ste ich pri zalievaní zbytočne nezmáčali.

Druhy machovky

Dnes poznáme až 110 druhov tejto zaujímavej a prospešnej rastliny, ktorá sa postupne rozšírila do všetkých subtropických, tropických aj horských oblastí sveta. Niektorými druhmi si môžete ozdobiť jesenný veniec, iné by bola škoda použiť len na okrasu. U nás sa pestuje najmä machovka peruánska a čerešňová.

Machovka peruánska

Machovka peruánska (Physalis peruviana) je druh, ktorý má krásne žlté plody vo veľkosti približne 2 centimetre. Dozrievajú ukryté v obale, ktorý postupne mení farbu zo zelenej na béžovú až hnedú. Plody majú sladkokyslú chuť pripomínajúcu egreše či ananás. Pestuje sa ako letnička.

Machovka čerešňová

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi) je najčastejšie pestovaným zástupcom rodu Physalis. V porovnaní s machovkou peruánskou je plod o niečo menší (1 až 1,5 centimetra) a má červenú farbu. Suché kalichy majú výrazne ohnivé zafarbenie. Aj keď plody nie sú príliš chutné, krásne zdobia jesenné záhradky. Pestuje sa ako trvalka.

Ako rozmnožovať machovku?

Machovka čerešňová sa rozrastá do okolia prostredníctvom plazivého podzemku, z ktorého vyrastajú nové rastliny. Rozmnožiť ju teda môžeme delením. Machovka peruánska, ktorá u nás neprežije zimu, vysievame opäť na jar zo semien.

Kedy zbierať machovku?

Machovku zbierame až keď plody dozrejú, kalíšky zmenia farbu a vyschnú. Je veľmi dôležité, aby sa konzumovali plody, ktoré sú úplne zrelé, inak môžu podráždiť žalúdok. V závislosti od polohy a počasia machovky dozrievajú od augusta až do prvých mrazov.

Treba machovku hnojiť?

Úrodu plodov môžeme podporiť prihnojovaním, a to najmä v prípade, že bolo leto veľmi suché. Použiť môžeme hnojivo na rajčiny alebo univerzálne organické hnojivo pre celú záhradu.

Skladovanie machovky

Zrelé plody môžeme niekoľko týždňov skladovať v suchu pri teplote blízkej nule. Vyberáme zdravé a nepoškodené kusy. Nikdy ich pred uskladnením nevyberáme z obalov.

Choroby a škodcovia machovky

Machovky sú odolné voči chorobám a málo náchylné na pleseň. Patria však do rovnakého rodu ako paradajky a zemiaky, preto sa na nich môžu objaviť rovnaké choroby – napríklad stolbur, fuzarióza alebo alternáriová škvrnitosť.

Spomedzi škodcov napádajú machovky najmä vošky, slimáky a rôzne húsenice. Koncom leta, po zvädnutí zemiakovej vňate, sa na rastliny môže presťahovať aj pásavka zemiaková.

Aké vitamíny obsahuje machovka?

Bobule machovky sú vynikajúcim zdrojom beta-karoténu, vitamínu C, tiamínu, niacínu, fosforu a bielkovín. Svojím obsahom vitamínu C, 50 mg%, prevyšujú dokonca aj citróny. V plodoch nájdeme tiež horčinu physalin, niekoľko alkaloidov, organické kyseliny a z minerálov najmä draslík, vápnik, železo a stopové prvky, flavonoidy a škálu protirakovinových látok.

Pozor: všetky ostatné časti machovky, okrem zrelých plodov, sú jedovaté.

Recepty z machovky

Svieža, tropická chuť machovky výborne vynikne v rôznych receptoch. Inšpirujte sa návodom na prípravu sladkej marmelády alebo unikátneho zeleninového „kaviáru”.

Marmeláda z machovky peruánskej

Potrebujeme:

  • 500 g zrelých bobúľ machovky
  • 250 g kryštálového cukru
  • kyselinu citrónovú alebo citrónovú šťavu
  • želírovací prostriedok

Postup:

Plody machovky očistíme od kalicha, opláchneme v sitku pod tečúcou vodou a vložíme do hrnca. Podlejeme trochou vody a zľahka povaríme. Rozvarenú zmes prepasírujeme cez sito prípadne v mixéri rozmixujeme.

Rozmixovanú zmes dáme naspäť do hrnca a za mierneho prebublávania zahusťujeme.

Pomaly vmiešavame cukor, pridáme kyselinu citrónovú. Na zahustenie môžeme použiť želírovací prostriedok.

Hotovú marmeládu nalejeme do malých pohárov s viečkami, ktoré dáme na 15 minút do parného kúpeľa, aby sa viečka dobre uzavreli. Poháre uskladňujeme na tmavom a suchom mieste.

Zeleninový kaviár s machovkami

Potrebujeme:

  • 500 g zrelých bobúľ machovky
  • 200 g cibule
  • 200 g mrkvy
  • 100 g petržlenu
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup: 

Všetku zeleninu očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Opečieme na rozohriatom rastlinnom oleji a podusíme asi 20 minút. Keď je zelenina mäkká, rozmixujte ju ponorným mixérom. Dochutíme soľou, korením, prípadne bylinkami.

Uvarený kaviár naložíme do sklenených pohárov a sterilizujeme 15 minút. Potom poháre otočíme hore dnom a necháme vychladnúť. Nátierka je vhodná na chlieb a pečivo, ale skvele chutí aj s cestovinami.