Lúčne kvety: Zmeňte svoju záhradu na divokú lúku!
Porasty z divokých rastlín dokážu v človeku vyvolať pocity voľnosti, pohody a krásy. Ráno tešia kvapkami stekajúcej rosy, popoludní prinášajú harmóniu pri pohľade na pestrofarebné kvety a večer opájajú svojou vôňou. Kvetinové lúky sú zmesou letničiek a lúčnych bylín, ktoré sa navzájom dokonale dopĺňajú vďaka tomu, že nekvitnú naraz. Keď jeden druh uhynie, dá priestor ďalšiemu. Pri výsadbe tak nevznikajú prázdne miesta a týždeň za týždňom sa lúčka mení a nadobúda nový zjav. Ďalšou výhodou je, že lúčne kvety si nevyžadujú príliš veľkú starostlivosť. Nie sú náročné na podmienky, substrát ani na zálievku. Starostlivosť o ne je minimálna a aj napriek tomu nás krásou kvitnúcich kvetov potešujú celé leto.
Ako pestovať lúčne kvety?
Ak sa rozhodnete založiť si vlastnú kvetinovú lúku, najvhodnejším obdobím je rozhodne jar, alebo jeseň. Pôda je vtedy dostatočne vlhká. Na začiatku treba zem vyčistiť od všetkých burín a tráv, pretože vysievanie v trávnatých porastoch by inak nebolo efektívne. Pred výsevom sa pôda nehnojí a ani sa nepoužívajú herbicídy. Na takto pripravenú pôdu sa nasype už len osivo lúčnej zmesi, ktorá sa zaleje. Keď rastlinky vzídu a spevnejú, nie je viac potrebné ich zavlažovať.
Na začiatku sa vždy objavujú drobné bylinky pripomínajúce burinu. Svojimi lístkami pokrývajú celú zem, z ktorej postupne vyrastajú opatrnejšie lúčne kvety. Prvé z nich začínajú kvitnúť už začiatkom leta, no na niektoré je potrebné si počkať do nasledujúcej sezóny. Keď lúčka prestane kvitnúť, nie je potrebné ju kosiť. Postačí počkať si na prvý sneh, pod ktorým sa všetko stratí. Na jar sa táto nádhera začne opäť prebúdzať k životu bez vynaloženia obrovskej námahy.
Ktoré rastlinky zvoliť?
Pri tvorbe lúčky z divokých kvetov je možné siahnuť po vyšších porastoch, ktoré vytvárajú nádhernú kulisu, alebo zvoliť nižší porast, vhodný na okraj kvetinového záhona.
Margaréta je veľmi nenáročná na pestovanie, no vyžaduje dostatok slnka a vlahy. Poznáme viacero druhov, ktoré hýria rôznymi farbami. Je veľmi efektívne vysádzať ich spoločne. Kvety sú bohaté, s viacerými okvetnými lístkami. Kvitne počas dlhého obdobia.
Sedmokráska má kvety s bielymi a ružovými jazýčkami. Ich stred tvoria žlté terčíky. Darí sa im v záhradách, na lúkach, v nížinách aj horských oblastiach. Dorastá do výšky až 25 centimetrov. Tento kvet má okrem svojej ozdobnej funkcie aj mnohé liečivé účinky a je možné používať ho vnútorne aj zvonka.
Iskerník je jedovatá rastlina dorastajúca do menších, ale aj väčších výšok. Charakteristické sú žlté kvety so strihanými listami. Je to trvalka, ktorej sa darí najmä vo vlhkých pôdach.
Nezábudka je dvojročná bylinka rozmnožujúca sa samovýsevom. Kvitne najmä vo vlhkých pôdach, pod korunami stromov. Typické pre nezábudku sú blankytne modré kvety.
Klinček môže byť jednoročný, dvojročný, alebo trvalka. Existujú viaceré druhy, ktoré majú spoločnú podmienku na rast a tou je dostatok slnka. Rastú do rozličných výšok.
Ďatelina lúčna je trvalá bylina s červenými, niekedy bielymi kvetmi. Darí sa jej vo vlhkých pôdach a neznáša sucho. Obsahuje vitamíny, organické kyseliny a estrogénne látky.
Vdýchnuť dvoru sviežosť môžete samozrejme rôznymi kvetmi a farbami. Výber je široký a je len na vás.