Ligularia przewalskii: Poznáte vysoký jazyčník?
Jazyčník, alebo Ligularia przewalskii, je obľúbenou trvalkou vhodnou do akejkoľvek pôdy. Táto rastlina s dlhými dlaňovitými listami sa hodí prevažne do zadných radov rozľahlých záhonov. Na svoju výsadbu a rýchly rast potrebuje dostatok priestoru a počas horúcich dní aj dostatočnú závlahu. Jazyčník sa hodí do rôznych typov záhrad a záhonov, len zriedka ho vysádzame ako solitér. Na slnečnom stanovisku rýchlo stráca vlahu, ktorá je preň veľmi dôležitá.
Ako pestovať jazyčník?
Jazyčník sibírsky je jedným z kultivarom jazyčníka. Jeho pestovanie je vo všeobecnosti veľmi jednoduché a zvládne ho aj začínajúci záhradkár. Základným pravidlom je poskytnutie dostatku závlahy počas horúcich dní leta. Výsadbu uskutočňujeme od marca do mája a od septembra do novembra. Volíme polotienisté stanovisko, najlepšie do záveternej strany.
Jazyčník a jeho výsadba
Výsadba jazyčníka nie je náročná. Riadime sa základnými pravidlami výsadby trvaliek. Rastlinu hodinu pred výsadbou namočíme do vody, pričom zeminu s balom neskôr zapracujeme do jamy. Po vybratí rastliny z vody kontrolujeme korene. Hlavné koreňové pásma skrátime približne o polovicu. Korene, ktoré sú napadnuté ochorením, prípadne sú odhnité, zrežeme úplne. Pred samotnou výsadbou neponechávame rastlinu vystavenú priamemu slnečnému žiareniu.
Výsadbu začíname vykopaním jamy o hĺbke a šírke rýľa. Na dno umiestnime rašelinový múľ a dostatok vody. Ako ďalší krok vložíme rastlinu s už ostrihanými koreňmi a pridáme zem z prepravného balu. Následne rastlinu prihrnieme zemou tak, aby boli spodné lístky nad úrovňou zeme. Rastline doprajeme výdatnú zálievku, ktorú opakujeme niekoľko dní po sebe pre progres rastu koreňov.
Výsadba na balkón
Jazyčník môžeme vysádzať aj do črepníka. Tento variant je však vyhovujúci len pre objemné črepníky. V malých črepníkoch sa jazyčníku nemusí dariť a aj v prípade tejto trvalky platí, že čím väčši črepník rastline poskytneme, tým bude rastlina väčšia. Pri jazyčníku vyberáme črepník s objemom viac ako 10 litrov.
Zalievanie a hnojenie jazyčníka
Zalievanie jazyčníka je dôležitou súčasťou starostlivosti o túto rastlinu. Jazyčník je nenáročná rastlina a okrem dostatočnej zálievky počas leta si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Hoci sú korene jazyčníka dostatočne silné a hlboké, neustála potreba dostatku vody ústi najmä z celkovej stavby rastliny. Jazyčník disponuje veľkými, jemnými listami dlaňového tvaru, cez ktoré sa voda rýchlo vyparuje a nestíha túto vodu čerpať z podzemných zdrojov.
Hnojenie jazyčníka nie je potrebné. V prípade, ak má táto rastlina dostatok miesta pre rast, tieň aspoň 6 hodín počas dňa a dostatočnú zálievku, tak prakticky nepotrebuje žiadne hnojivo. Ak však chceme rast jazyčníka po zime podporiť, siahneme po dlhotrvajúcom hnojive ktoré aplikujeme na začiatku jari. Musíme však dbať o zvýšenú zálievku - hnojivo môže spáliť nie len listy, ale aj korene.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Jazyčník je mrazuvzdorná trvalka a zimu prečká bez špeciálnej zimnej ochrany. Ak sa však chceme uistiť o jej zimnej ochrane, môžeme jazyčník poprikrývať čečinou či dreveným mulčom. Jazyčník je počas teplej zimy ohrozený mrazmi, ktoré vysušujú pôdu a zbavujú ju vlhkosti, ktorú jazyčník potrebuje. Vďaka mulču, slame či čečine zabezpečíme aspoň čiastočné zadržiavanie vlhkosti a priedušnosti, ktorá je nutná ako prevencia pred plesňou.
Ochrana pred škodcami je najmä vo forme aplikácie pesticídov proti voškám. Aby sme zamedzili ďalšiemu kontaktu vošiek s jazyčníkom či inými rastlinami, preventívne tento postrek aplikujeme aj na susedné rastliny.