Lienka – pomocník do záhrady
Záhrada je ekosystém plný života. Zatiaľ čo niektorým druhom hmyzu vďačíme za opeľovanie, iné sú v záhrade neželaným hosťom. Ak sa na rastlinách objavia škodcovia, je potrebné odstrániť ich. Výborným pomocníkom pri tejto úlohe je lienka sedembodková.
Prospešný hmyz v záhrade
Premnoženie škodcov žiadneho záhradkára nepoteší, no pre užitočné druhy hmyzu je to jedna veľká hostina. Ponúkajú vám bezpečný a čisto prírodný spôsob, ako sa nechcených obyvateľov záhrady zbaviť.
Preto by ste mali vedieť rozoznať, ktorý hmyz treba chrániť, aby ste týchto malých-veľkých pomocníkov nevyháňali preč. Medzi najšikovnejší hmyz v záhrade patria lienky, zlatoočky, včely samotárky a ucholaky.
Záhradní škodcovia, proti ktorým treba zakročiť
Snáď najrozšírenejším škodcom v záhrade sú vošky. Aj vy ste ich už určite spozorovali na ovocných stromoch, kríkoch, ružiach či trvalkách. Vošky majú typické hladké telo, ktoré je buď výrazne lesklé, alebo matnejšie s voskovou plsťou. Veľmi rýchlo sa rozmnožujú, preto ich treba odstrániť čo najskôr.
Účinným riešením je postrek na vošky, ktorý si môžete vyrobiť aj doma. Do štyroch litrov vody zamiešajte päť polievkových lyžíc saponátu a roztok nastriekajte na napadnuté rastliny. Účinný tiež odvar z cibule a cesnaku. Najväčším nepriateľom vošiek sú lienky. Ak ich budete mať v záhrade dostatok, škodcov odstránia za vás.
Druhým častým škodcom sú molice. Drobný lietajúci hmyz napáda hlavne zeleninu. Proti moliciam môžete bojovať s použitím žltých lepových doštičiek. Prospešným hmyzom, ktorý sa molicami živý, sú parazitické osičky druhu Encarsia.
Medzi častých neželaných návštevníkov záhrad patria aj strapky. Hmyz si môžete všimnúť na spodnej strane listov, najčastejšie na uhorkách, rajčinách, hrachu alebo na kapuste. Najúčinnejšie sú proti nim dravé roztoče, lienky a zlatoočky.
Lienka sedembodková
Lienka sedembodková je najrozšírenejším zástupcom lienok na Slovensku. Je charakteristická siedmimi čiernymi bodkami na žiarivých červených krovkách. Dospelá lienka meria 5 – 8 mm. Počas celého svojho života zožerie až 5 000 vošiek.
Na jar kladú samičky žlté vajíčka na spodnú stranu listov alebo do štrbín. Po týždni sa z nich liahnu modrosivé larvy so žltými škvrnami, ktoré sa živia výlučne voškami. Kukly lienky sa podobajú larvám pásavky. V priebehu roka sa vyvinú dve generácie, pričom celý vývin lienky trvá 30 až 60 dní.
Mladé larvy lienok si veľa záhradkárov mýli so škodcami. Často siahajú po likvidačnej chémii, ktorá užitočný bodkovaný hmyz zlikviduje. Nerobte rovnakú chybu. Mladé larvy lienok sú dravé, majú veľký apetít a denne zožerú množstvo vošiek.
Ako prilákať lienky do záhrady
Lienky sedembodkové môžete prácne vyzbierať z lúk a polí vo vašom okolí a následne preniesť do svojej záhrady. Kolóniu lienok si môžete zadovážiť aj jednoduchšou cestou, viacero predajcov ponúka lienky na predaj. Otázkou však je, ako zariadiť, aby sa lienky vo vašej záhrade udomácnili a zostali tam.
Lienky vypúšťajte vo večerných hodinách, znížite tak šancu, že okamžite uletia. Vypustite ich na rastlinu napadnutú voškami a mierne ju zalejte. Keď budú mať v záhrade dostatok jedla v podobe vošiek, peľu, prístup k vode a prístrešku, bude sa im dariť.
Ak v záhrade nie je dostatok miest, ktoré hmyz ochránia pred dažďom a zimou, môžete si zadovážiť drevený domček pre lienky. Bohato však postačí kôpka suchého lístia alebo konárov.