Liečivé účinky lieskovcov + RECEPT na skvelé sušienky
Lieskové orechy sú obľúbené pochutiny, vo veľkom sa využívajú pri výrobe zákuskov a rôzneho pečiva. Ak ich zaradíte do vyváženej stravy, poskytujú aj niekoľko zdravotných výhod.
Lieskovce sú typické hnedé oriešky, ktoré dozrievajú koncom leta na lieske obyčajnej. Rastú väčšinou v pároch v šupinatom obale, z ktorého sa počas zrenia vylúpnu. Ich domovinou je Škótsko, kde sa pestovali už 8 000 rokov pred naším letopočtom.
Dnes sa väčšina svetovej produkcie premiestnila do Turecka, odkiaľ často putujú aj k nám. Obľúbené oriešky ale nemusíte hľadať iba v supermarkete. Liesku si môžete vypestovať aj vo vlastnej záhrade. Je to rýchlo rastúca a odolná drevina, ktorá sa vám každoročne odvďačí úrodou zdravých a chutných lieskovcov.
Výsadba a pestovanie lieskovcov
Lieska obyčajná je pôvodný európsky druh, aj na našom území je pomerne rozšírená. Ide o robustný ker, ktorý dorastá do výšky 5 až 8 metrov. Tieto zaujímavé dreviny sa ľahko tvarujú a môžete ich pestovať v podobe okrasných kríkov, ale aj ako stromčeky.
Lieska sa rozmnožuje semenami – orieškami, ktoré v zemi zakorenia a vyženú nové výhonky. Semenáčiky prinášajú úrodu zhruba po piatich rokoch. Drevinu môžeme množiť aj prostredníctvom odrezkov. 25 cm dlhé halúzky dáme do sypkého vlhkého substrátu, kde po čase zakorenia.
Liesku je vhodné vysádzať buď na jar alebo na jeseň. Vhodnejšie je jesenné sadenie, nakoľko rastliny stihnú do zimy zakoreniť a zachytia zimnú vlahu. Sadenice vysádzame do vzdialenosti 4 x 4 m od seba.
Liesky sadíme na teplé a slnečné stanovištia chránené pred vetrom. Najlepšie rastú a rodia v miernych a teplých klimatických podmienkach s dostatkom dažďových zrážok. Vhodné sú južné svahy.
Ker je pomerne nenáročný na pôdu, postačí mu bežná záhradná hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda s dostatkom humusu. Horšie znáša studené, ťažké, ako aj veľmi suché pôdy.
Mladé rastlinky je potrebné pravidelne zalievať a v prvých 2 až 3 rokoch je vhodné zazimovať ich. Na jar po výsadbe výhonky skrátime na 4-6 púčikov. Od 4. roku po vysadení udržiavame kry presvetľovacím rezom.
Okrem liesky obyčajnej (Corylus avellana) sa v našich záhradách často pestuje aj lieska turecká (Corylus colurna), lieska najväčšia (Corylus maxima) a lieska pontická (Corylus pontica).
Zber a skladovanie lieskovcov
Obdobie zberu lieskových orechov závisí od biotopu aj odrody. Zvyčajne dozrievajú zarovno s vlašskými orechmi, od júla do septembra. Zrelosť orechov posudzujeme podľa ich farby. Lieskovec pripravený na zber získava svetlohnedý odtieň a neskôr začína tmavnúť.
Ak si na zemi pod kríkom všimnete prvé vypadané orechy, je to dobré znamenie pre zber úrody. Môžete tak robiť ručne, najrýchlejšie to však pôjde s pomocou plachty. Rozložte ju pod krík a potraste ním, zrelé orechy spadnú na zem.
Na dlhodobé skladovanie sú vhodné iba lieskovce, ktoré boli po zbere dobre presušené. Jednoduchý trik je uložiť ich v jednej vrstve na panvicu a za stáleho miešania opekať 2 až 3 minúty. Pomôcť si samozrejme môžete aj sušičkou na ovocie. Teplota nesmie prekročiť 90 °C, čas sušenia je zhruba 6 až 8 hodín.
Liečivé účinky
Lieskové orechy majú skvelý nutričný profil. Hoci majú vysoký obsah kalórií, sú nabité živinami a zdravými tukmi.
V 100 g obsahujú 628 kalórií, 61 g tukov, 17 g sacharidov (z toho 4,3 g cukry), 10 g vlákniny a 15 g bielkovín, antioxidanty, betakarotén a luteín. Ďalej obsahujú vitamín A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahujú mangán, horčík, fosfor, železo, zinok, draslík, vápnik, selén, meď, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Lieskové orechy poskytujú významné množstvo antioxidantov. Antioxidanty chránia telo pred oxidačným stresom, ktorý môže poškodiť bunkovú štruktúru a podporovať starnutie, rakovinu a srdcové choroby.
Najrozšírenejšie antioxidanty v lieskových orechoch sú známe ako fenolové zlúčeniny. Pomáhajú znižovať zápal v tele, hladinu cholesterolu v krvi a sú prospešné pre zdravie srdca. Väčšina antioxidantov je koncentrovaná v šupke orecha, preto by ste ich mali jesť radšej celé.
Pozitívny vplyv na trávenie a krvotvorbu
Okrem vitamínov a zdravých tukov nám lieskovce dodajú aj zdravú dávku vlákniny. Tá je dôležitá pre správnu funkciu tráviaceho systému. Podporuje pravidelný pohyb čriev a pomáha predchádzať zápche. Nutričné zloženie lieskových orechov celkovo podporuje trávenie bez ťažkostí.
V lieskovcoch tiež nájdeme železo, kyselinu listovú a meď. Tieto látky majú veľký význam pri krvotvorbe. Prospejú najmä ľuďom náchylným na chudokrvnosť, teda anémiu. Lieskové orechy podporujú tvorbu červených krviniek a hemoglobínu, znižujú LDL-cholesterol a prispievajú k zlepšeniu krvotvorby v kostnej dreni.
Využitie lieskovcov
Lieskové orechy môžete začleniť do stravy ako zdravú pochutinu alebo ako prísadu do mnohých jedál. Vychutnajte si ich surové, pražené, celé, nakrájané alebo mleté. Lúpané lieskové orechy možno pomlieť na múku na pečenie alebo na lieskové maslo, výživnú nátierku.
Lieskovce sú vynikajúcim a lahodným zdrojom živín. Napriek vysokému obsahu kalórií by sa im nemali vyhýbať ani ľudia, ktorí sa snažia schudnúť. Menšia hrsť orieškov predstavuje skvelý olovrant či desiatu. Sú výživné, zasýtia na dlhý čas a telu rýchlo dodajú energiu.
Netreba zabúdať, že rovnako ako iné orechy, aj lieskovce môžu u niektorých ľudí spôsobiť alergické reakcie.
Recept – chutné lieskovo orieškové sušienky
Pripravte si krehké a chrumkavé sušienky plné nasekaných lieskových orieškov. Ich vôňa a chuť sa neodmysliteľne spája s atmosférou Vianoc, no pripraviť si ich môžete kedykoľvek počas roka, ak hľadáte niečo sladké na zahryznutie ku káve.
Pripomínajú niečo medzi tradičnými maslovými sušienkami a vanilkovými rožkami, ktoré sa rozpustia na jazyku. Lieskové orechy im dodajú nezameniteľnú chuť.
Recept je naozaj jednoduchý a rýchly. Tanier plný orieškových sušienok budete mať hotový už za 30 minút. A hoci sú skvelé hneď po upečení, na druhý deň budú chutiť ešte lepšie.
Budeme potrebovať
- 150 g celých lieskových orechov
- 50 g cukru podľa výberu
- 100 g masla
- 130 g polohrubej múky (môžeme nahradiť špaldovou)
- 1 žĺtok
- 1 čl vanilkového extraktu
- štipka soli
Postup prípravy
Na začiatku predhrejeme rúru na 160 °C a pripravíme plech s papierom na pečenie. Pustíme sa do krájania lieskových orechov, ktoré potrebujeme nasekať na stredne veľké kúsky.
Orechy môžeme sekať pomocou obyčajného noža alebo použiť elektrický kuchynský sekáčik. V ňom si dávame pozor, aby sme z orechov neurobili hotovú múku. Stačí len párkrát zapulzovať, menšie kúsky dostaneme už za niekoľko sekúnd.
Zmäknuté maslo, cukor a vanilku dáme do stojanového mixéra a šľaháme na stredne vysokých otáčkach, kým cesto nebude bledé a nadýchané. Použiť môžeme aj ručný mixér.
Pridáme vaječný žĺtok a znova premixujeme. Niekoľkokrát zoškrabeme boky, aby sa všetko dobre premiešalo a neskončili sme s hrudkami masla v ceste. Do vyšľahaného cesta preosejeme múku a soľ. Miešame na nízkych otáčkach, kým sa všetky ingrediencie nespoja.
Cesto by malo byť hladké a jemné. Na záver doňho primiešame 3/4 nasekaných lieskových orechov. Zapracujeme ich tak, aby boli kúsky rovnomerne rozdelené do celého cesta.
Pomocou čajovej lyžičky alebo rúk vytvarujeme cesto do malých guľôčok a uložíme ho na pripravený plech. Vidličkou guľôčky niekoľkokrát zvrchu stlačíme, aby sme z nich vytvarovali sušienky.
Vrch sušienok posypeme odloženou štvrtinou nasekaných lieskových orieškov. V rúre sa krásne opražia a budú mať intenzívnejšiu chuť. Ak orechy zo sušienok príliš opadávajú, môžeme ich do cesta zľahka vtlačiť prstami.
Sušienky pečieme zhruba 12 až 13 minút. Hotové budú vtedy, keď budú mať zlatohnedé okraje a kúsky lieskovcov začnú hnednúť. Hotové sušienky necháme vychladnúť a skladujeme vo vzduchotesnej nádobe.