Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Lekáreň vo vašej záhradke: Päťlistý ženšen nazývaný Jiaogulan

Liečivé účinky päťlistého ženšenu nie sú žiadnou novinkou. V južných horských častiach Číny ho ľudia využívali počas dlhých storočí. Už pred 600 rokmi si táto rastlina v čínskych herbároch vyslúžila pomenovanie bylina mladosti, či nesmrteľnosti. Ľudia verili, že im konzumácia Jiaogulanu zabezpečí zdravie a dlhovekosť.

 

O tom, že na tom bude niečo pravdy, svedčia aj štatistiky. Pri sčítaní obyvateľstva v Číne sa zistilo, že najviac ľudí, ktorí sa dožívajú 100 rokov sa vyskytuje práve v oblastiach, kde sa pravidelne užíva čaj z tohto ženšenu. V týchto oblastiach žije tiež dokázaný nižší počet ľudí s diagnostikovanou rakovinou, než v iných častiach Číny. Práve spomínaná Čína je pôvodným miestom výskytu Jiaogulanu. Bohato sa však vyskytuje tiež v Thajsku a Japonsku.

 

Pestovanie päťlistého ženšenu

Päťlistý ženšen Jiaogulan zaradzujeme do čeľade tekvicovité. Má plazivý typ rastu a okrem liečivých účinkov nám môže plniť aj dekoračnú funkciu. Je možné ho pestovať voľne na záhrade ale aj v nádobách, z ktorých nám bude krásne prevísať. Ak nechcete, aby vám prevísal, musíte mu poskytnúť pri raste oporu. Môžete ho preto v záhradke situovať k plotu, ktorý mu potrebnú oporu poskytne.

 

Uprednostňuje slnečné stanovištia, prípadne polotieň. Taktiež si vyžaduje pravidelnú zálievku. Jiaogulan je možné vypestovať aj doma v kvetináči, kde dosahuje výšku približne 20-25 centimetrov. I do kvetináča je potrebné umiestniť oporu. V jeseni sa rastlina dostáva do vegetačného pokoja, počas ktorého prezimuje iba v koreňoch. Nemusíte sa preto báť, že vám rastlina uhynula. Ženšen je mrazuvzdorná rastlina, ktorá dokáže znášať veľmi nízke teploty, zvládne dokonca 15 stupňové mrazy. V zimnom období je dôležité obmedziť zálievku a zeminu udržovať mierne vlhkú. Po prezimovaní začnú nové výhonky opäť vyrastať od koreňov.

 

Liečivé účinky Jiaogulanu

S pravým žen-šenon nemá z botanického hľadiska nič spoločné. Disponujú však rovnakým názvom vďaka liečivým látkam, ktoré obsahujú. Je však dokázané, že je ženšen Jiaogulan štyrikrát viac účinný na ľudský organizmus, než pravý ženšen. Zo začiatku ľudia nepripisovali rastlinke žiadne liečivé účinky. O tejto vlastnosti sa dozvedeli až neskôr, keď sa rastlina začala používať pri opuchoch, bolestiach hrdla, či horúčkach. V súčasnoti sa Jiaogulan označuje ako najzdravšia a najliečivejšie bylina na svete. Rastlina má antioxidačné účinky a pôsobí antistresovo, čím pozitívne vplýva na psychickú aj fyzickú rovnováhu v tele.

 

Blahodárne pôsobí na funkcie tráviaceho ústrojenstva, pečene a obličiek,  posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu. Má priam až zázračné účinky v prípade krvného tlaku. Dokáže ho dostať na optimálnu úroveň tak, že vysoký tlak znižuje a nízky naopak zvyšuje. Účinne zaberá pri vyčerpanosti a dokáže harmonizovať duševný a telesný stav. Päťlistému ženšenu sú tiež pripisované účinky prevencie pred rakovinou, infarktom a mŕtvicou. Vynikajúce na päťlistom ženšene je, že nie sú dokázané žiadne vedľajšie nežiaduce účinky.

 

Ako môžeme Jiaongulan využiť?

Jednou z možností získavania liečivých látok z päťlistého ženšenu je príprava čaju z jeho listov. V júli a v auguste obsahujú najväčšie množstvo účinných látok, no listy môžete zberať počas celého roka. Zalievať si môžete čerstvé aj usušené listy. Odporúča sa lúhovať približne 3 minúty vo vriacej vode. Denne je možné vypiť 4 šálky takto pripraveného čaju. Druhým obľúbeným spôsobom konzumácie je pridávanie mladých čerstvých výhonkov do zeleninových šalátov. Zároveň si zo ženšenu môžeme vyrobiť tinktúru, masť alebo prášok.

 

Vyberte si svoj päťlistý ženšen