Ktoré ovocné kríky budete mať v záhrade?
Skvelú voľbu pri výbere výsadby do záhrady predstavujú ovocné kríky. Ich plody príjemne chutia a predovšetkým obsahujú nespočetné množstvo vitamínov. Nie je nad to si vyjsť do vlastnej záhrady, či na terasu, a svoje obľúbené ovocie si priamo strhnúť. Na to, aby ste si mohli dopriať tento pocit, vám poslúži nespočetné množstvo rôznych ovocných kríkov do záhrad každého typu. Či už sú to veľké alebo malé záhrady, svetlé alebo tienené. Každý si môže nájsť ten svoj ker, ktorý poteší nielen jeho oko ale predovšetkým chuťové poháriky. Výhodou týchto kríkov je to, že pestovanie je z veľkej časti nenáročné a na svoj rast nepotrebujú veľké priestory.
A to dokonca ani ovocie ako jabloň, hruška alebo čerešňa. Ak sa vám tieto ovocné stromy spájajú predovšetkým s robustnosťou dospelého stromu, ktorá by vás mohla odradiť, nechajte sa presvedčiť o opaku. V súčasnosti sú vyšľachtené rôzne stĺpovité odrody. Tie dorastajú do maximálnej výšky 2,5 metra a teda sa nemusíte báť toho, že vám veľký strom pohltí všetko svetlo. Tieto nové odrody sú výnimočne vhodné aj do moderných záhrad, kde prekvapia svojím elegantným vzhľadom. Ak sa rozhodnete pestovať ovocné kríky, predaj vám v súčasnosti ponúkne skoro neobmedzené možnosti. Je už iba na vás, aby ste si vybrali ten pravý druh.
Aké ovocné kríky si zvoliť?
Ako pri každej výsadbe, aj pri ovocných kroch je dôležitý správny výber druhov a ich umiestnenie. Rozhodujúca je charakteristika prostredia vašej záhradky. Rôzne ovocné kry si vyžadujú rozličné podmienky. Vo všeobecnosti platí, že čučoriedky, jablone a hrušky obľubujú vyššie nadmorské výšky než napríklad marhule a broskyne. Väčšina ovocných krov si vyžaduje slnečné priestory a priepustné pôdy, ktoré im zabezpečia dostatok vlhkosti. Odporúča sa zalievať ich raz týždenne dostatočným množstvo vody.
Pestovanie ovocných kríkov
Ovocné dreviny je potrebné pravidelne rezať. Najdôležitejšie je urobiť rez hneď na začiatku. Najneskôr však v čase do troch rokov po zasadení. Naopak pri starých stromoch a kroch sa rezom podporuje ich plodnosť. Ovocné dreviny vysádzame počas jesene, v októbri a novembri. Nevysádzame ich do bezprostrednej blízkosti ale snažíme sa im dopriať dostatočný priestor na ich rast. Inak by sa navzájom oberali o svetlo a ovplyvnilo by to aj chuť a množstvo plodov.
Aké ovocné kríky sa hodia do malých záhrad?
Medzi najvhodnejšie druhy do malých záhad patria egreše, ríbezle a ostružiny. Pustiť sa ale môžete aj do pestovania čučoriedky chocholičnatej, či brusnice obyčajnej. Skvelou voľbou do malých záhradok je tiež kríženec ríbezlí a egrešov, ktorý sa nazýva josta. Tá síce rastie bujnejšie než čučoriedky a brusnice, avšak odvďačí sa vám vynikajúcou chuťou. Staviť môžete aj na jedlú jarabinu alebo aróniu, ktoré sa stávajú obľúbenými práve v posledných rokoch.
Časom overené druhy
Medzi typické ovocné kry, ktoré si udržiavajú svoju obľúbenosť po desaťročia, zaradzujeme bezpochyby maliny a jahody. Jahody už neodmysliteľne patria k najobľúbenejšiemu ovociu pestovanému u nás. Ich pestovanie si vyžaduje dostatok slnka. Taktiež potrebujú dostatok vlahy a vlhkosti. Maliny a ostružiny patria k najodolnejšiemu ovociu. Na dozretie potrebujú iba dostatok slnka. Nenáročné kry, ktoré sa vojdú na každú záhradku, sú tiež ríbezle. Zabezpečia nám dostatok týchto lahodných plodov, ktoré môžeme využiť do zaváranín, či pri pečení koláčov. Čierne ríbezle obľubujú taktiež teplé stanovište a priepustnú pôdu.