Krásne trvalky, ktoré oživia tienisté zákutia vašej záhrady
Ani tienisté časti Vašej záhrady nemusia zývať prázdnotou. Existuje množstvo kvetov do tieňa, ktoré oživia aj tú najtienistejšiu záhradu a dodajú jej príjemnú atmosféru, ktorú oceníte najmä počas horúcich letných dní. Príkladom sú trvalky, viacročné trvalé rastliny, typické tým, že zakvitajú medzi prvými v záhrade. Niektoré druhy ako napríklad snežienky už počas februára. Ďalšie druhy kvitnú postupne počas roka. Vaša záhrada môže teda celoročne hýriť pestrými farbami aj napriek tieňu. Prinášame vám niekoľko tipov na trvalky do tieňa, ktoré zaručene nesklamú.
Čemerica obyčajná a Čemerica žltá
Čemerica je jarná trvalka s krásne farebnými plnými kvetmi, vhodná najmä na vlhké tienisté miesta. Vysádza sa na jar počas marca a apríla a na jeseň v septembri až decembri. Pri sadení celú plochu pôdy najskôr zrýľujeme (do hĺbky 1 rýľa) a starostlivo odstránime všetky korene burín. Porýľovanú pôdu posypeme vrstvou (cca 5 cm) rašelinového vlhkého múľu a jemne zapracujeme hrabľami. Korene rastlinky skrátime nožom na polovicu. Rastliny v kontajneroch alebo s rašelinovými balmi postavíme pred sadením najskôr do vody, kým celý bal nenasiakne. Po zasadení rastliny dobre zalejeme kropiacou krhľou a pôdu prikryjeme cca 2 cm vrstvou rašeliny. Čemericu hnojíme na jar, počas sucha ju extra zavlažujeme. Na zimu odporúčame záhon prikryť čečinou.
Pakost modrý
Pakost má menšie jasnomodré kvety, ktoré v záhrade krásne vyniknú. Vysádzame ho podobne ako čemericu do porýľovanej pôdy a zasypeme zhruba 2 cm rašeliny. Následne ho poriadne zalejeme. Najvhodnejšie obdobie na výsadbu je koniec jari a jeseň. Ak vysádzame pakost do kvetináčov, môžeme tak robiť celoročne. V priebehu leta priebežne obstrihávame odkvitnuté kvety. Pakost rozmnožujeme delením starších trsov.
Zvonček modrý a zvonček biely
Ďalšou tieňomilnou trvalkou je zvonček, ktorého kvety majú v polotieni intenzívnejšie farby. Kvitne hlavne v lete, od júna do augusta. Ocení mierne vlhkú, priepustnú pôdu. Za priaznivých podmienok sa zvykne rozrastať, preto je dobré vyčleniť mu v záhrade dostatok miesta.
Srdcovka ružová
Srdcovka má drobné srdcové kvietky, ktoré vyrastajú na strapcoch tenkých vetvičiek. V dobrých podmienkach vie rásť na jednom mieste aj niekoľko rokov. Darí sa jej najmä v ľahkej, priepustnej pôde bohatej na živiny, a to hlavne v polotieni. Kvitne koncom jari a začiatkom leta a následne rýchlo zaschne.
Medzi ďalšie trvalky do tieňa patria nekvitnúce rastliny s okrasnými listami, ako napríklad hosta, rodgerzie, zbehovce či paprade. Správnou kombináciou, či už vyššie spomenutých alebo mnohých ďalších tieňomilných trvaliek, dokážeme vykúzliť miesto pre oddych, či potešenie pre oči aj v tienistejších častiach záhrady. Stačí len kreativita, možností je naozaj veľa.