Kokarda má tuhý korienok a prečká aj mrazy
Kokarda, Gaillardia grandiflora ‘Kobold’, je kvitnúcou trvalkou, ktorá rozžiari tmavé záhony svojimi žltočervenými kvetmi. Jej výsadba je vhodná predovšetkým na slnečné stanoviská, na výsadbu do črepníkov. Kokardu môžeme vysádzať aj počas jesenného obdobia, a to konkrétne v turnuse od septembra do novembra. Ak chcete svoju záhradku rozžiariť krásnymi pestrými farbami, kokarda je preň ako stvorená. Kokarde sa darí rovnako aj v chladnejších oblastiach, v ktorých taktiež prosperuje.
Ako pestovať kokardu?
Kokarda je vhodnou rastlinou do strednej a vyššej časti záhonov - dĺžka dospelej rastliny sa pohybuje od 20-40 centimetrov v závislosti od podmienok. Vyžaduje si slnečné stanovisko, avšak posadiť ju môžeme aj do polotieňa kde počas doby kvitnutia nenadobudne toľko kvetov ako na slnečnom stanovisku. Kokarda preferuje suchšiu pôdu s pravidelnou zálievkou, pretože rovnako ako iným trvalkám, aj kokarda je v premočenej pôde náchylná na vyhynutie koreňov.
Kokarda a jej výsadba
Výsadbu kokardu uskutočňujeme počas dvoch turnusov - od marca do mája a od septembra do posledných teplých dní novembra. Plochu do ktorej sa rozhodneme kokardu vysadiť starostlivo zbavíme akýkoľvek burín či parazitických rastlín, ktoré by mohli ohroziť rast kokardy:
1. Rýľom vyhĺbime jamu, približne 30 centimetrov hlbokú a 30 centimetrov širokú, umiestnenú na slnečnom stanovisku.
2. Po vyhĺbení jamy odbalíme rastlinu z balu či kontajnera a starostlivo ju vložíme do jamy aj s ostatkom zemi v bale/kontajneri. Tento krok nám zabezpečí lepšie a rýchlejšie prispôsobenie rastliny v zemi.
3. Zvyškom zeme prikryjeme rastlinu a doprajeme jej značnú zálievku, ktorú opakujeme po dobu niekoľkých dní od výsadby.
Výsadba na balkón
Kokardu môžeme vysadiť aj na balkón, avšak jej rýchly rast si vyžaduje väčší črepník. Po odkvitnutí rastliny je nutné kokardu zrezať a preniesť jej črepník do teplej miestnosti. Práve z tohto dôvodu nie je pestovanie kokardy v balkónových priestoroch praktické.
Zalievanie a hnojenie
Zalievanie kokardy nie je zložité a častokrát si kokarda vystačí len z pravidelného úhrnu zrážok. Pôdu kokardy však nesmieme nechať dlhodobo suchú, pretože dôjde k jej vyschnutiu. Čerstvo po zasadení kokardu zalievame niekoľko dní, aby sme podporili rýchlejší rast jej koreňov do novej zeme.
Hnojenie kokardy nie je nutné, avšak ak si chcete zabezpečiť mimoriadny počet kvetov, tak aplikujte hnojivo na jar. Kokarda je trvalková rastlina, a preto bude stačiť klasické hnojivo pre trvalky, ktoré aplikujeme v predpísanom pomere na obale od hnojiva.
Kokarda a jej rez
Rez kokardy uskutočňujeme po odkvitnutí jednotlivých kvetov. Ak chceme podporiť rast nových kvetných pukov, odkvitnuté kvety pravidelné režeme, aby rastline nebrali potrebné živiny.
Ďalší rez praktizujeme na sklonku jesene, kedy kokarda už kvitnúť nebude a týmto spôsobom ju pripravíme na zimný odpočinok. Rovnako ako iné trvalky, aj kokardu zrežeme približne 5 centimetrov od zeme.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Zimná ochrana pri kokarde nie je nutná. Ak sa však chceme ubezpečiť že zima kokarde neublíži, môžeme aplikovať seno, slamu, čečinu či záhradnícku textíliu na vrch zrezaných výhonkov.
Ochrana proti škodcami nadobúda zmysel najmä proti voškám, ktoré sa naň môžu preniesť zo susednej rastliny. Aby sme tomuto scenáru predišli, reagujeme vhodne zvoleným prostriedkom na elimináciu vošiek a rovnako postriekame aj susedné rastliny, aby sme predišli opätovnému napadnutiu voškami.