Jesenné práce v záhrade
Keďže prichádza chladné počasie a kvetov i plodov z našich záhrad postupne ubúda, je čas popremýšľať o príprave záhrady na zimu. Aké jesenné práce v záhrade musíte pred príchodom prvých mrazivých dní stihnúť?
Cieľom jesenný prác je príprava záhrady na zimu. V tomto období sa musíme postarať o to, aby si pôda aj rastliny v chladných mesiacoch oddýchli. Jesenná starostlivosť udrží trvalky v dobrej kondícií, pomôže predchádzať rôznym škodcom a chorobám a v neposlednom rade uľahčí jarné práce aj výsadbu v ďalšom roku.
Záhradu zvyčajne začíname pripravovať na zimu hneď po tom, čo prvé mrazy zahubia väčšinu letničiek. Určite ale môžete začať s jesenným upratovaním záhrady aj o niečo skôr. Do prvých prác sa pokojne pustite hneď po tom, čo pozbierate poslednú tohtoročnú úrodu.
Odumreté rastliny, plody a lístie
Keď sa pustíte do jesenného upratovania záhrady, začnite odstránením všetkých materiálov používaných na podporu vašich rastlín. Vytiahnite zo zeme kolíky na fazule, mriežky, klietky na paradajky a iné podpory.
Vyčistite ich tak, že ich utriete vlhkou handričkou a necháte uschnúť, alebo nastriekate roztokom vody a bielidla v pomere dva ku jednej. Takéto ošetrenie zničí všetky choroboplodné zárodky, ktoré mohli zostať na podperách.
Ďalším krokom pri čistení záhrady je odstránenie odumretého rastlinného materiálu. Zlikvidujte všetky mŕtve, poškodené či choré rastliny, hnilé ovocie, zeleninu aj popadané listy a konáriky zo stromov.
Trávnik stačí pohrabať, listy a konáre je však dobré odstrániť aj z okrasných záhonov. Pomôcť si môžete aj fukárom na lístie, s ktorým bude odpratávanie oveľa rýchlejšie. Popadané listy by trávnik zbytočne uberali o svetlo a zadržiavali v ňom veľa vody, preto sa ho oplatí poctivo vyčistiť.
Ak je vyzbieraný rastlinný materiál zdravý, môžete ho kompostovať. Ak si však na listoch všimnete známky choroby, radšej ho vyhoďte do kontajnera na zber bioodpadu. Pri kompostovaní chorých rastlín alebo hnijúceho ovocia riskujete, že v budúcom roku infikujete záhradu tou istou chorobou.
Zeleninové záhony porýľujte a vytrhajte burinu. Ak sa staráte o väčšiu zeleninovú záhradu, po očistení je vhodný čas na rozsypanie kompostu, kompostovaného hnoja alebo iných hnojív. Túto príležitosť môžete využiť aj na zasadenie krycej plodiny na zimu, ako je ozimná raž, vika alebo ďatelina.
Strih a hnojenie stromov a kríkov
Strihanie stromov je ďalšou z prác, ktoré čakajú záhradkárov v tomto období. Na jeseň by ste mali strihať malvice – stromčeky s dužinatými plodmi. Patria medzi ne jablone aj hrušky. Jesenný rez je udržiavací alebo omladzovací. Ak chcete omladiť starý strom, robte tak postupne. Každý rok vykonajte len niekoľko rezov, aby ste ho na zimu príliš neoslabili.
Rez vždy vykonávajte nad púčikom alebo v mieste rozvetvenia. Pri strihaní je tiež vhodné použiť štepársky vosk, ktorý strom ochráni pred infekciou.
Na jeseň nestrihajte vinič ani bobuľoviny. Majú čas až do skončenia najsilnejších mrazov, prípadne ich môžete zrezať koncom leta, po zbere úrody. Kôstkovice ako čerešne, višne či marhule by ste tiež mali orezávať v lete.
Kríky strihajte po tom, čo začnú žltnúť a vytvárať semená. Živiny tak nasmerujete späť do koreňov, čím rastlinu posilníte a zabezpečíte, že lepšie odolá mrazom. Kríky zvyčajne striháme na štvrtinu ich veľkosti.
Zabúdať netreba ani na prestrihanie živého plota. Ak by na zimu zostal príliš hustý, nemal by dostatok svetla ani vzduchu. Zadržiaval by zbytočne veľa vlhkosti a mohol začať hniť. Ak máte živý plot v blízkosti cesty či chodníka, koncom jesene podeň nasypte kôru, ktorá ochráni korene pred pôsobením posypovej soli.
Dreviny dobre pripravíte na zimu, keď ich polejete hnojivom s obsahom draslíka a nižším obsahom dusíka. Hnojenie je vhodné rozdeliť aspoň na dve dávky. Poslednú aplikáciu by ste mali vykonať do konca októbra. Pri hnojení je najlepším pomocníkom vlaha, ktorá živiny dopraví až ku koreňom stromov. Hnojte preto pred možnými zrážkami.
Výsadba trvaliek
Jeseň je vhodná aj na vysádzanie a dopĺňanie záhrady novými rastlinami. Využite túto príležitosť vysadiť si do záhrady rôzne dreviny, ihličnaté aj listnaté. Treba sa však poponáhľať, aby sa do mrazov stihli dobre zakoreniť. Na výsadbu je ideálny začiatok októbra, ale listnaté stromy a kry môžete pokojne vysádzať aj v novembri.
V tomto období je vhodné vysádzať trvalky kvitnúce na jar. Rýchlo sa zakorenia a sú pomerne otužilé. Kvety vysadené na jeseň sú navyše odolnejšie voči chorobám a začínajú kvitnúť asi o pol mesiaca skôr ako tie, ktoré zasadíte až na jar.
Skvelou voľbou budú vytrvalé astry, ktorých semienka môžete začiatkom zimy vysadiť do zamrznutej zeme aj priamo do snehu. V októbri alebo v novembri môžete vysádzať kvety delfínia (Delphinium), pivonky, prvosienky či klinčeky.
Cibuľoviny sadíme v septembri až októbri. Ešte nie je príliš zima, zem nie je zamrznutá či rozmočená, ale zároveň už nebude bývať tak teplo, aby začali klíčiť predčasne. Už teraz sa môžete tešiť na tulipány, narcisy či modrice. Ak pestujete gladioly či georgíny, nezabudnite ich cibuľky na zimu vybrať zo zeme.
Čerstvo vysadené rastliny zalejeme a na kvetinový záhon nahrnieme suché lístie. Izolačná vrstva by však nemala byť príliš hrubá, aby nezadržiavala priveľa vody a aby na konci zimy nedochádzalo k predčasnému klíčeniu.
Radi by ste videli záhradu kvitnúť až do adventu? Spestrite si záhradné práce nákupom sezónnych rastlín. Chryzantémy, horce, cyklámeny, okrasné kapusty a ďalšie jesenné krásky sú v tomto čase ideálne na vytvorenie farebných záhonov.
Ochrana rastlín pred mrazom
Okrasné rastliny a dreviny, ktoré by mohol poškodiť mráz, čaká na jeseň zazimovanie. Na ochranu rastlín pred studeným počasím môžete použiť jutovinu alebo netkané textílie. Izolovať nimi môžeme kmene drevín aj koruny vždyzelených druhov.
Rastliny, ktoré pestujeme celoročne v kvetináči, môžeme zakopať do pôdy tak, aby trčal iba okraj črepníka a zvyšnou pôdou ho zahrnúť. Ak sú kvetináče príliš veľké alebo nemáme v záhrade dosť miesta, poskytneme im ochranu zabalením črepníka do jutoviny.
Rastliny v kvetináči určené na prezimovanie taktiež odsunieme na záveterné miesto, aby sme ich chránili pred náporom snehu a vetra. Citlivé druhy je vhodné na zimu premiestniť do interiéru, mnohým postačí aj pivnica.
Trvalky v záhonoch vyžadujú ochranu proti mrazom nástielkou zo slamy, čečiny alebo suchého opadaného lístia. Okrasné trávy zviažeme ľanovým špagátom, aby boli v strede chránené pred mrazom a ľadom.
Špeciálne zazimovanie si vyžadujú ruže. Tým kríčkovým stačí okolo miesta očkovania nahrnúť vrstvu zeminy alebo piliny. Stromčekovým ružiam zabaľte korunku priedušnou jutovinou alebo netkanou textíliou až po miesto štepenia, ktoré je na chlad veľmi citlivé.
Skalku zakrývame ihličím, citlivejšie druhy skalničiek môžeme chrániť pomocou striešky zo skla. Pred prvými mrazmi je vhodné dosypať do skalky kamennú sutinu, aby boli korene skalničiek lepšie chránené.
Starostlivosť o stroje a záhradný nábytok
Ak si inventúru záhradného náradia urobíte na konci sezóny, na jej začiatku ušetríte cenný čas. Rýľ, motyku, hrable, nožnice a ručné píly dôkladne očistite, v prípade potreby nabrúste a natrite olejom.
Pri kosačkách a inom motorovom náradí nezabudnite, že v ňom cez zimu nesmie ostať žiadny benzín. Jeseň je tiež ideálny čas na výmenu oleja, filtrov, brúsenie nožov a dôkladné čistenie. Záhradné stroje nakoniec prikryte plachtami a uskladnite v garáži alebo v dielni, kde nemrzne.
Skôr ako začne mrznúť treba myslieť aj na zazimovanie závlahy, hadíc, poprípade záhradného jazierka. Uzatvorte prívody vody, vypusťte kohútiky a zavlažovacie zariadenia, aby mrznúca voda nespôsobila žiadne škody. Rozoberte tiež čerpadlá v jazierkach a v prípade nutnosti nainštalujte mrazuvzdorné čerpadlo.
S nástupom jesene sa treba postarať aj o záhradný nábytok. Najmä starší alebo opotrebovaný drevený nábytok je náchylný na vznik plesní, treba ho čistiť počas celého roka. Pred zimou si zaslúži poriadne presušenie.
Odreniny či škrabance na dreve vyhlaďte brúsnym papierom. Na čistý a suchý nábytok môžete naniesť olej na drevo, impregnačný prostriedok alebo nový farebný náter. Stôl a stoličky je ideálne premiestniť na zimu do pivnice alebo do interiéru, ale určite to zvládnu aj vonku na terase.
Ratanový nábytok je dobre odolný voči mrazom, takže bez problémov môže zostať celú zimu vonku. Plastový a kovový nábytok pred zimou dôkladne očistite a uložte ho do pivnice. Nemal by sa totiž skladovať v mraze ani v prekúrenej miestnosti.
Ak nábytok zostáva cez zimu vonku, treba ho chrániť pred snehom. Na jeho zakrytie by ste ale nemali používať igelity a iné nepriedušné materiály. Budú zachytávať vlhkosť a mohlo by tak dôjsť ku vzniku plesní.