Jesenná výsadba: Sadenie jahôd je tu
Sadenie jahôd sa mnohým záhradníkom spája práve s jarným či letným obdobím, ktoré ponúka jahodám dostatok času, aby zosilneli a už o rok poskytli prvé plody. Jesenná výsadba jahôd nie je taká rozšírená, ako predošlé obdobia, ale poskytuje výhody, ktoré oceníte najmä pri budúcej úrode. Jahody majú počas jesene, zimy a jari viac času na rozohnanie koreňov za cieľom zlepšenia celkového stavu rastliny. Ćím viac podzemných koreňov má rastlina, tým môžeme hovoriť o bujnatejšej rastline s viac než dostatočnou rodivosťou.
Ako na sadenie jahôd počas jesene?
Jeseň je chladnejším obdobím, v porovnaní s letom, a priamo úmerne riastie aj priemerný úhr zrážok, čo môže čerstvo zasadeným rastlinám len pomôcť. Prípravy záhrady na jeseň a zimu započíname už koncom augusta, kedy pôdu rýľujeme a zbavujeme korienkov a buriny. Korene v pôde sú nebezpečné najmä z dôvodu, že počas teplých jarných dní sa môžu zakoreniť a vzniknúť ďalšia nechcená rastlina.
Druhým problémom je fakt, že korene môžu čerstvo zasadenú jahodu znehodnotiť a oberať o dôležité živiny, ktorých je vzhľadom na letné obdobie v pôde nedostatok.
Rovnako môžeme pár dní pred plánovanou výsadbou jahôd aplikovať zelené hnojivo a zapracovať ho do zeme. Stačí keď ho zapracujeme niekoľko desiatok centimetrov do pôdy, keďže rastlina jahody má pomerne plytké korene.
Výber sadenice jahody
Výber zdravej sadenice je základnym pilierom pre pestovanie zdravej a bohatej úrody. Sadenice, ktoré majú mapy na listoch, listy sú zošuverené, prípadne inak poškodené - nekupujeme. Kupujeme sadenice jahôd s pomerne ohybnými listami, bez povrchových závad - tie by mohli signalizovať jej ochorenie.
Rovnako dohliadame aj na vitalitu koreňového systému. Korene s matnou bielou vrstvou signalizujú pleseň, hnedé zošuverené korene zasa hnilobu, ktorá skôr či neskôr postihne aj susedské rastliny jahôd. V prípade, že máme možnosť skontrolovať korene sadenice, tak sledujeme, či je rozvetvenie koreňov dostatočné.
Počas jesene vysádzame pôdokryvné jahody, ktoré môžu byť stálorodiace a sezónne (klasické). Nevysádzame črepníkové ani popínavé jahody, pretože pre správne zakorenenie potrebujú dostatok tepla a najmä závlahy, keďže črepník nedisponuje podzemnou vodou ako voľná pôda. Popínavé a črepníkové druhy jahôd by ľahko zahynuli v extriérových aj interiérových priestoroch.