Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jarabina (arónia) čierna: Vitamínová bomba pre posilnenie imunity

Arónia, ľudovo nazývaná Čierna jarabina, je úrodná a bohato rodiaca drevina. Ide o ker s bobuľovitými plodmi takmer čiernej farby, ktorý dorastá do výšky 1-3 metre. Arónia kvitne od apríla do mája, kedy nás poteší nádhernými súkvetiami bielych kvetov. Jej plody, teda bobule, dozrievajú v mesiacoch august a september. Krík arónie sa jednoznačne oplatí vypestovať, pretože ako sa dočítate, jej pozitívne účinky na zdravie sú až neuveriteľné. Jej plody sú jedným z najhodnotnejších ovocí, ktoré možno v našich geografických podmienkach dopestovať.

 

Jarabina čierna pestovanie

Aróniu je najlepšie sadiť na jeseň alebo skoro na jar. Dobre sa jej darí v rôznych druhoch pôdy, avšak neobľubuje veľmi vápencovú pôdu. Možné je sa riadiť všeobecným pravidlom: kde sa darí malinám, bude sa dariť aj arónii. Jarabina čierna obľubuje slnko. Vyžaduje v suchšom období častejšie zavlažovanie, keďže korene nezvykne zapúšťať hlboko do zeme. Hnojenie sa odporúča skoro na jar. Je odolná aj voči silným mrazom, preto je niekedy nazývaná „Sibírska borovica“. Zrelé bobule majú tmavofialovú až takmer čiernu farbu. Zber je jednoduchý, bobule sa ľahko oddeľujú od konárov. Sú aromatické a trpké, no chutia veľmi príjemne.

 

Arónia čierna sa vyznačuje silnou odolnosťou voči chorobám i škodcom, preto ju nemusíte ošetrovať postrekmi. Je ideálnou rastlinou pre ekologickú výrobu. Treba ju však chrániť pred vtákmi, najmä škorcami a drozdami.

 

Z čeľade „ružovité“ poznáme okrem Jarabiny čiernej (arónie) aj Jarabinu vtáčiu, ktorej názov nám prezrádza, že jej plody sú obľúbené najmú vtákmi. Samozrejme, je možné ju konzumovať aj ľuďmi, no nikdy nie v surovom stave. Jej plody sú na rozdiel od Jarabiny čiernej zafarbené dočervena a krík dorastá až do výšky 7-15 metrov.

 

Vitamínová bomba

Aróniu pestovali už starovekí Indiáni pre jej obrovskú ozdravujúcu silu. Liečivo pôsobí na cievny systém, tráviace ústrojenstvo i žalúdočné problémy. Zmierňuje migrény a chudokrvnosť, posilňuje imunitný systém a zabraňuje vzniku cukrovky. A čo je bonus, spomaľuje proces starnutia a zlepšuje pamäť. V tradičnej medicíne sa dokonca používa na liečbu rakovinových ochorení.

 

Obsahuje množstvo vitamínov, a to najmä vitamín K, E, C, je bohatá na betakarotén i kyselinu listovú. Tiež nám zásobuje telo minerálmi, obsahuje vápnik, zinok, draslík, horčík, mangán či železo. Jednoducho povedané, Jarabina čierna je liekom vo forme jedla.

 

Spôsoby využitia plodov

Zázračné bobuľky arónie sa dajú konzumovať aj v čerstvom stave, avšak jej najdôležitejším produktom je šťava lisovaná za studena. Približne z jedného kilogramu ovocia získate 500 – 600 ml hustej šťavy tmavej farby, ktorá sa konzervuje pasterizáciou, ideálne v sklených nádobách. Plody sa ďalej s obľubou využívajú na výrobu džemu, kompótov, rôznych odvarov, sirupov či dokonca zaváranín. Gurmáni si môžu vyrobiť či kúpiť víno z arónie, ktoré svojím obsahom cenných látok prevyšujú všetky hroznové vína. Bobule si aj jednoducho vysušíte, nepodliehajú hnilobe, kvasinkám ani plesniam. Je pravda, že Jarabina čierna zaváraním a varením stráca isté vitamíny, nemusíte sa však báť, veľké množstvo cenných látok sa zachová.

 

Recept na výrobu kompótu z arónie

Na 2 kg plodu Jarabiny čiernej potrebujeme 1 kg cukru.

 

Bobule na noc namočíme aj so stopkami. Ráno stopky odtrháme a varíme s 2 dl vody približne 5 minút pod pokrievkou. Následne varíme ďalších 10 minút bez pokrievky. Pridáme cukor a pokračujeme vo varení ďalších 10 minút. Takto uvareným kompótom naplníme sklené poháre, pridáme na vrch kyselinu sorbovú a prikryjeme celofánom.