Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Január v záhrade: Čo robiť a na čo nezabudnúť

Január v záhrade znamená pre mnohých záhradkárov obdobie oddychu od bežných záhradníckych činností. Počas zimných mesiacov pôda obnovuje svoje zásoby živín. Január považujeme za vyvrcholenie zimného obdobia avšak už počas februára sa v nížinách a na juhu Slovenska začínajú objavovať prvé znaky jari. Na príchod jari sa môžete pripraviť už počas januára, a to najmä tak, že si budete všímať stav vašich stromov, kríkov a iných vysadených rastlín vo vašej záhrade. 

 

Január v záhrade: Zeleninová záhrada

Kontrola uskladnenej zeleniny: Túto kontrolu odporúčame vykonávať periodicky a týka sa najmä uskladnenia zemiakov a jabĺk. Pri triedení zeleniny mohlo dôjsť k zmiešaniu zdravých a plesňou napadnutých kusov zeleniny či ovocia - táto pleseň sa rozširuje aj na iné druhy. 

 

Plánovanie výsadby: Plánovanie výsadby je jedna z veľmi dôležitých vecí, ktoré je počas zimy dobré urobiť. Január ponúka dostatok času na včasné premyslenie si rozdelenia sadenia jednotlivých sadeníc či semien. Rovnako myslíme aj na rozdelenie výsadby počas minulého roka a snažíme sa miesta pravidelne obmieňať pre zabezpečenie efektivity distribúcie výživy. 

 

Nakličovanie: Nakličovanie nie je len krátkodobý trend, ale dlhodobá záležitosť ktorú praktizuje mnoho ľudí. Princípom je výsev semien do vlhkej vaty, príp. iného materiálu udržujúceho optimálnu vlhkosť, a ich následné klíčenie. Táto metóda je skvelou voľbou počas zimných mesiacov ako dokonalý suplement zeleniny a semien. 

 

Výsadba do skleníkov: Výsadba do skleníkov počas januára je vhodná pre nižšie položené oblasti v ktorých je často počas konca januára už dostatočne teplo na to, aby sme začali vysádzať odolné druhy zeleniny. 

 

Január v záhrade: Ovocná záhrada

Rezanie stromov: Január je perfektným obdobím na aplikáciu presvetľovacieho rezu koruny. Dávame si však pozor na stav stromu, keďže príliš mladé stromy by mohol rez len oslabiť. Rovnako sa môžeme pustiť do rezu viniča. Teplota ovzdušia by nemala byť vyššia ako 5 stupňov Celzia.

 

Vápenný náter stromov: Hoci by sa táto činnosť mala vykonávať ešte pred samotným započatím zimy, dodatočné úpravy a náter môžeme vykonať aj počas teplejšieho zimného dňa. Pne a hlavné konáre stromov natierame vápenným mliekom. Náter slúži ako ochrana pred popraskaním kôry vplyvom mrazivého počasia.