Inšpirujte sa okrasnými záhradami: Čo v nich nesmie chýbať?
Exteriér rodinného domu dopĺňajú okrasné záhrady, ktoré môžeme umiestniť pred domom, za domom alebo v strede pozemku. Nájdeme tu kvety, jazierka, trávniky, kvetinové záhony a rôzne dekorácie. Toto miesto nám zvyčajne slúži na relax a oddych.
Záhradu si môžeme dať vytvoriť odborníkom alebo vybudovať svojpomocne. Univerzálne rady na založenie okrasnej záhrady síce neexistujú, no jej výstavbu určite zvládneme bez väčších problémov, ak zvážime určité faktory vplývajúce na jej realizáciu. Okrem samotného miesta je potrebné zvážiť klimatické podmienky, orientáciu pozemku a kvalitu a zloženie pôdy.
Okrasné záhrady – inšpirácie
Ak si chceme založiť okrasnú záhradu, inšpirácie by sme nemali v žiadnom prípade ignorovať. Je dobré naštudovať si odbornú literatúru a vyhľadať čo najviac informácií na internete. K počiatočným úvahám by mal patriť výber určitého štýlu záhrady, ktorý by mal ladiť s domom a jeho okolitým prostredím. Tohto štýlu by sme sa mali neskôr držať pri každom ďalšom kroku realizácie.
Dobrý plán
Pre začiatok by sme sa mali rozhodnúť, čo a kde chceme v okrasnej záhrade mať. Dôležitá je voľba veľkosti trávnika, chodníčkov a vydláždenej plochy. Pouvažovať by sme mali tiež nad tým, či chceme, aby bol súčasťou záhrady altánok, záhradný domček alebo grilovacie centrum. Plánujeme tiež polohu kvetinových záhonov a drevín a umiestnenie prípadného jazierka. Veľmi dôležité je premyslieť si farebnosť celého priestoru, od kvitnúcich rastlín až po tie najdrobnejšie doplnky.
Správna kompozícia
Kostru výsadby vo väčšine záhrad tvoria dreviny. Pri ich výbere sa riadime veľkosťou záhrady. Do menších záhrad volíme menej druhov. Hodia sa sem napríklad japonský javor, malá borovica alebo magnólia, ktorá nádherne kvitne. Veľké záhrady poskytujú príležitosť na výsadbu väčších okrasných stromov, ktoré by však mali mať okolo seba dostatok miesta. Dominantné rastliny v okrasnej záhrade by mali zaujať na prvý pohľad svojou výškou. Spravidla sú vysádzané ako solitéri.
Rastliny sa snažíme vyberať tak, aby v záhrade vždy niečo kvitlo alebo zaujalo. Na jar to môžu byť kvitnúce kríky, v lete ruže a záhony z kvetov, na jeseň zase kríky so sfarbenými listami. Na to, aby bola záhrada atraktívna aj počas zimy, by v nej nemali chýbať vždyzelené dreviny.
Pri tvorbe kvetinových záhonov vyberáme do pozadia vyššie druhy, tie nižšie by mali byť v popredí. Vždy pritom počítame minimálne s tromi kusmi z jedného druhu. Začleňujeme sem tiež ruže a kvitnúce kríky ako napríklad ibištek. Okrasné záhrady inšpirujú na jar rozkvitnutými tulipánmi a v lete ľaliami a okrasným cesnakom. Stredne veľké rastliny a kríky tvoria stredný stupeň záhrady. Vysadiť môžeme napríklad aksamitníky, floxy alebo klinčeky. Najnižší stupeň záhrady tvoria kvitnúce alebo celoročne zelené rastliny. Vhodná je kombinácia oboch druhov. Oko potešia sedmokrásky rôznych farieb alebo modrá lobelka.
Okrasnú záhradu môžeme doplniť i výsadbami v nádobách, ktoré priestor zaujímavo oživia. Báť sa nemusíme ani prerastených fasád, či popínavých rastlín na miestach ako sú altánky.
Úžitok a krása na jednom mieste
Aby bola záhrada atraktívna no zároveň spĺňala aj úžitkovú funkciu, je možné rozdeliť ju na niekoľko menších častí. Miesto si tu tak nájdu kvitnúce trvalky, zelenina a bylinky a samozrejme relaxačná zóna.