Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Imelovník – poznáte tento nenáročný ker?

Imelovník je obľúbený okrasný ker, ktorý nevyžaduje priveľa starostlivosti. Aj v náročných podmienkach ozdobí vašu jesennú záhradu dekoratívnymi bobuľami. Čo by ste mali vedieť skôr, než ho začnete pestovať?

Pôvod a použitie

Imelovník je malý rod asi 15 druhov opadavých kríkov z čeľade zimolezovité (Caprifoliaceae). Väčšina z nich pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky. Kry dorastajú do výšky 1 až 2,5 metra.

Najznámejším a najrozšírenejším druhom u nás je imelovník biely. Tento husto rozvetvený, robustný ker sa vyznačuje tenkými, vzpriamenými výhonkami a hlavne typickými bielymi plodmi, ktoré dozrievajú na jeseň. Nie sú však určené na konzumáciu.

Pestuje sa preto iba ako okrasný krík, pričom existujú aj rôzne kultivary s plodmi rozličných farieb. V záhradách vyniká napríklad Imelovník Chenaultov 'Hancock', ktorý zdobia nápadité ružové kvietky a ružovo-fialové plody.

Imelovník je ideálny do živého plota, na spevnenie svahov, do skalnatých oblastí či na výsadbu tam, kde sa iným okrasným rastlinám príliš nedarí. Okrem nízkej náročnosti na starostlivosť je tiež mimoriadne odolný voči mrazu a škodcom.

Aj keď jeho kvety nie sú zrovna veľkolepé, imelovník má tú výhodu, že kvetov je veľa a sú mimoriadne medonosné. Od polovice mája do júla prilákajú do záhrady množstvo užitočného hmyzu. Zaujímavosťou je, že tento ker láka aj rôzne nočné motýle.

Pozor: Všetky časti tohto kríka sú pre človeka toxické. Najmä konzumácia plodov u detí môže vyvolať zvracanie.

Ako pestovať imelovník?

Je známe, že imelovníky dobre rastú v rôznych typoch pôd, od ľahkej piesčitej až po ťažšiu ílovitú pôdu. Rastlinu sú tiež schopné prosperovať v širokom rozsahu kyslých a zásaditých pH a v rôznych podmienkach slnečného žiarenia.

Rastline sa najlepšie bude dariť, ak ju vysadíme na plné slnko alebo do čiastočného tieňa. S dostatkom svetla prichádza aj najlepšie kvitnutie, imelovník vysadený v tieni preto nemusí tvoriť veľa okrasných plodov.

Hoci je tento ker odolný voči suchu, počas veľmi horúcich alebo suchých období mu prospeje zálievka. Dôležité je tiež pravidelné polievanie novovysadených drevín, ktoré ešte nemajú dobre vyvinutý koreňový systém.

Ak sa imelovník nachádza v ílovitej alebo inej pôde chudobnej na živiny, prihnojte ho raz na jar a druhý raz v polovici leta. Pokiaľ rastie v organickej, výživnej pôde, hnojte iba raz na jar. Použite vyvážené tekuté hnojivo pre celú záhradu alebo hnojivo na okrasné dreviny.

Keďže ide o opadavý ker, v zime nebude zelený. Vďaka svojej mrazuvzdornosti prežije aj najsilnejšie mrazy bez potreby zazimovania alebo inej špeciálnej starostlivosti. 

Rez

Rez imelovníka nie je vôbec náročnou záležitosťou. Závisí v podstate od toho, ako veľmi chcete kontrolovať tvar kra. Voľne rastúce, nižšie podrastové kry nepotrebujú strihanie vôbec – husté konáriky v zime vytvoria úkryt pre vtáky. Takéto porasty môžeme mierne prevzdušniť jarným rezom.

Druhy imelovníka pestované ako živý plot vyžadujú pravidelné prerezávanie. Ak chcete vyrovnať tvar alebo zmenšiť veľkosť konárov, najlepšie je prerezávať začiatkom jari. Vyhnite sa prerezávaniu v lete, inak nebudete mať na jeseň žiadne bobule. Poškodené a krehké konáre odstráňte hneď, ako na ne natrafíte.

Okrem orezávania konárov môže byť potrebné aj vykopávanie podzemných výhonkov, pomocou ktorých sa ker rozrastá. Tie sú síce skvelé na spevnenie sypkých svahov alebo okolia jazier, no v záhrade sa môžu stať invazívnymi.