Hydroponické pestovanie rastlín: Postup pre začiatočníkov
Počuli ste už o pestovaní rastlín bez pôdy? Reč je o hydroponickom pestovaní rastlín, skrátene hydropónií. Znie to ako hotová veda, ale v skutočnosti sa jedná o pomerne jednoduchý systém. Poradíme vám, ako s ním začať.
Čo je to hydroponické pestovanie?
Moderné hydroponické pestovanie spoznáte už na prvý pohľad. Vyzerá ako klasický črepník vybavený hladinomerom, ktorý vytŕča z hlinených guľôčok. Rastlina nerastie v pôde, ale v keramzite. Aj napriek minimálnej starostlivosti a zriedkavej zálievke prosperuje veľmi dobre.
Keďže rastliny prijímajú živiny rozpustené vo vode, zemina je pre ne v podstate nepotrebná. Vstrebávanie živín je v hydropónii rýchlejšie, vďaka čomu dosiahneme rýchlejší rast a dozrievanie plodov.
Hydropóniu rozdeľujeme na:
- „Skutočné“ hydroponické systémy, kedy sú rastliny pestované bez akéhokoľvek substrátu (NFT, aeroponické systémy...)
- Hydroponické systémy s použitím pestovateľského média (keramzit, perlit).
Dôležitý je tiež rozdiel medzi otvoreným a uzavretým hydroponickým systémom:
- Otvorený – k rastlinám priteká stále nová voda a pôvodný roztok sa spotrebováva alebo odteká preč. Typicky ide o systémy s kvetináčmi zavlažované kapilárami a kvapkovou závlahou.
- Uzavretý alebo recirkulačných systém – živný roztok nie je odvádzaný, ale zhromažďuje sa a privádza k rastlinám opakovane. Patrí sem aj systém, v ktorom korene spočívajú v nádobe roztokom (ten sa odparuje a následne dopĺňa).
História hydropónie
Základy hydroponického pestovania položili už starí Egypťania, ktorí boli vďaka premenlivým záplavovým oblastiam Nílu odkázaní len na veľmi malé množstvo úrodnej pôdy. Zakladateľmi modernej hydropónie sú nemeckí botanikovia Julius von Sachs a Wilhelm Knop, ktorí sa pestovaním rastlín bez pôdy zaoberali v 60. až 70. rokoch 19. storočia.
Okrem komerčného využitia pri veľkopestovaní ovocia, zeleniny a bylín, sa hydropónia teší čoraz väčšej obľube aj v domácnostiach. Spoľahnúť sa na ňu môžeme tak pri pestovaní plodín, ako aj interiérových rastlín a kaktusov.
Prečo začať s hydropóniou?
Hydroponické pestovanie rastlín so sebou prináša výhody aj nevýhody. Rastliny pri správnom postupe rastú veľmi rýchlo a bujne, pestovanie je ľahké a zásoba vody rastlinám vydrží aj počas kratšej dovolenky. Veľkým plusom je určite to, že odstránenie vlhkej zeminy pomáha predchádzať chorobám, škodcom a plesniam.
Ako začať s hydroponickým pestovaním: Postup
V domácom prostredí môžeme začať hydroponickým pestovaním rastlín, ktoré nie sú príliš náročné na starostlivosť. Ideálnou voľbou bude vaša obľúbená izbovka. Okrem rastliny ako takej budeme potrebovať aj vhodný substrát, živný roztok a niekoľko pomôcok na hydroponické pestovanie.
Hydroponický substrát: Keramzit
Keramzit je špeciálny materiál, ktorý nenájdeme v prírode. Vyrába sa z ílu a má hnedočervenú až hnedú farbu. Keramzitové granule slúžia v hydroponickom systéme ako náhrada bežného substrátu. Svojou štruktúrou zabezpečujú, že rastlina si drží tvar, pričom umožňujú prienik vzduchu a živín ku koreňom.
Hydroponická zálievka
Rastliny síce nevyžijú z čistej vody, no potrebujú dostatok vlahy. Tá slúži na prenesenie živín ku koreňom. V závislosti od potrieb jednotlivých druhov sa zvyčajne strieda zálievka živného roztoku so zálievkou vody. Je dôležité, aby mala voda správnu teplotu a pH. Niektorí pestovatelia volia dažďovú vodu, iní používajú prevarenú vodu z kohútika.
Voda priamo z kohútika je príliš tvrdá, obsahuje minerály a chlór, ktorý nie je vhodný na pestovanie rastlín. Zalievanie príliš tvrdou vodou spôsobuje na keramzite biely povlak. Spôsobuje to vyzrážanie látok na povrchu. Príliš veľká vrstva škodí spodným listom aj koreňom, na ktorých sa môže vytvárať dokonca vodný kameň.
Pred poliatím rastliny sa odporúča nechať klesnúť guličku na vodoznaku na minimum, aby sa spotrebovala existujúca voda a aby korene nezačali hniť. Keramzit občas treba nechať preschnúť, vydrží tak dlhšie.
Rastlinu je vhodné cca 1 až 2x mesačne prepláchnuť čistou vodou, aby z média vytiekli odpadové látky a zvyšky rozpadajúcich sa koreňov. Tým zaistíme čisté pestovateľské médium.
Hydroponické hnojivo
Keďže hydroponický substrát neobsahuje žiadne živiny, musíme ich rastline dodať prostredníctvom hnojív. Pre uzavretý systém pestovania izbových rastlín v keramzite môžeme použiť kvalitné tekuté hnojivá bez balastných látok a pri každej zálievke zalievať slabým roztokom 0,02 %. Špeciálne hnojivá pre hydrokultúry sú zvyčajne dostupné v pevnej forme, zálievka má formu čistej vody.
Nie je nutné presádzanie
Výhody hydroponického pestovania je, že rastliny takmer vôbec netreba presádzať. Pokiaľ rastliny prerastú svoje nádoby, môžeme ich presunúť do väčších. Hydroponický substrát však netreba vymieňať. K pôvodnému keramzitu stačí prisypať nový.
Vďaka tomu dochádza k menšej manipulácii s koreňmi rastliny, pričom existuje menšia šanca, že ich netiac poškodíme. Výnimkou je len prípad, kedy rastlina trpí nejakým ochorením, v keramzite sa objavil vodný kameň alebo riasy. Vtedy je vhodné substrát celkom vymeniť.
Pomôcky na hydroponické pestovanie
Uzatvorený hydroponický systém v najjednoduchšej forme sa skladá z niekoľkých prvkov:
- vonkajšia nádoba,
- vnútorná nádoba,
- hladinomer,
- keramzit,
- rastlina,
- živný roztok (zálievka).
Spolu s ďalšími pomôckami, ako je čerpadlo s časovačom, môžeme vytvoriť komplexnejší hydroponický systém na vertikálne pestovanie zeleniny, pestovanie vo valcoch a podobne.
Nádoby
Nádoby na hydroponické pestovanie rastliny môžu byť z akéhokoľvek nepriepustného materiálu, ktorý nehrdzavie. Sklo ani priehľadný plast nie sú príliš vhodné, pretože koreňom nevyhovuje veľa svetla. Priesvitné kvetináče sa na slnku môžu prehrievať a často v nich rastú riasy.
Vnútorná nádoba musí mať diery na dne aj po stranách (pripomína košík). Ideálna je tzv. kultúrna nádoba, ktorá má okrem otvorov na prechod vody aj miesto na uchytenie hladinomera. Zvyčajne ide o hnedý alebo tmavosivý základný črepník, ktorý má štandardné veľkosti. Prvé číslo označuje priemer nádoby, druhé číslo označuje jej výšku. Nádoba s veľkosťou „22/19“ má teda v priemere 22 cm a na výšku 19 cm.
Vonkajšia nádoba slúži ako zásobáreň živného roztoku. Kvôli meraniu hladiny vody je veľmi dôležité, aby mala rovné dno. Na rozdiel od klasicky pestovaných rastlín sa v hydropónii do vonkajšieho kvetináča ukladá substrát a hladinomer. Preto by mal byť o niečo väčší od kultúrnej nádoby. Výhodou je, že okrasný kvetináč môžete kedykoľvek vymeniť za iný bez toho, aby ste rastlinu museli presádzať.
Hladinomer
Hladinomer jednoducho ukazuje stav živného roztoku (hladinu vody v nádobe). Výrazne uľahčujú polievanie. Vďaka hladinomeru budete hneď vidieť, kedy sa rastlinke minula zásoba vody a kedy ju treba opäť poliať.
Pri nákupe sa zamerajte špeciálne na hladinomery pre hydroponické pestovanie. Veľkosť hydroponického hladinomera volíme podľa veľkosti kultúrnej nádoby, v ktorej je zakorenená hydroponická rastlina. Aby hladinomer meral správnu hladinu vody v kvetináči, musí byť postavený na rovnom dne v jednej úrovni s kultúrnou nádobou rastliny.
Čerpadlo
Čerpadlá sa používajú pri otvorených hydroponických systémoch. Slúžia na preháňanie vody valcami alebo NFT kanálmi. Na čerpanie vody so živinami sa v domácich podmienkach používa napríklad čerpadlo pre fontánky, alebo pre veľké akváriá.
Časovač
Ani pri komplexných hydroponických systémoch nie je nevyhnutné, aby roztok neustále pretekal koreňmi. Praktickou pomôckou je preto digitálny časovač, ktorý zapne čerpadlo niekoľkokrát denne po dobu 20 – 30 minút.
Ktoré rastliny môžete pestovať hydroponicky?
Bez pôdy môžeme pestovať prakticky akúkoľvek rastlinu. Medzi najobľúbenejšie hydroponické rastliny patria izbovky s okrasnými listami, bylinky, ovocie i zelenina.
Hydroponické pestovanie izbových rastlín
Obľubujú ho najmä ľudia, ktorí často cestujú, alebo nemajú čas na pravidelnú starostlivosť o svoje izbové rastliny. Obzvlášť výhodné je aj pre alergikov. Vo vlhkej pôde sa často nachádzajú spóry plesní, ktorým sa môžeme vyhnúť práve hydroponickým pestovaním. Medzi najvhodnejšie hydroponické izbovky patria dracény, svokrin jazyk, alokázia, pieprovec a podobne.
Hydroponické pestovanie byliniek
Kuchynské bylinky sa nám v hydropónii odvďačia bujným a rýchlym rastom. Pri správnej starostlivosti môžu mať dokonca aj silnejšiu arómu a výraznejšiu chuť. Hydroponicky sa často pestuje mäta, medovka, bazalka, tymian, šalvia i oregano.
Hydroponické pestovanie zeleniny a ovocia
Hydroponické ovocie a zelenina sa teší veľkej obľube najmä u ľudí, ktorí nemajú dostatočne veľkú záhradu, alebo obľubujú vertikálne pestovanie plodín. Paradajky, paprika, zemiaky, listová zelenina či jahody v hydropónii rýchlejšie dozrievajú, majú väčšie, početnejšie a chutnejšie plody.
Vysádzanie hydroponickej rastliny
Zvoľte si rastlinu, ktorú chcete „previesť” do hydropónie. Vyberte ju z kvetináča a odstráňte z koreňov všetok substrát. Následne pod tečúcou vodou jemne očistite korene od zvyškov všetkej zeminy. Pomôcť si môžete jemnou zubnou kefkou.
Rastlinu s čistými koreňmi umiestnite cca na 7-14 dní do čistej vody. Za tento čas vytvorí „vodné” korene, ktoré sa v hydroponickom prostredí uchytia oveľa lepšie.
Po 14 dňoch si pripravte médium (keramzit), nádoby a hladinomer. Keramzit prepláchnite vodou, odstránite tak prípadné nečistoty. Do vnútornej nádoby nasypte keramzit do výšky, kde končia spodné otvory na prietok vody. Potom vezmite rastlinu, korene rozprestrite po ploche celej nádoby a postupne ju zasypte zo všetkých strán keramzitom.
Potom stačí už len nasadiť vodoznak do otvoru v nádobe, celú rastlinu prepláchnuť vodu a položiť do vonkajšieho vodotesného kvetináča. Aj ten zaplníme hydroponickým substrátom tak, aby hrany vnútornej nádoby nebolo vidno. Dbáme o to, aby sa keramzit nedostal pod kultúrnu nádobu s rastlinou ani pod hladinomer.
Ak si zvolíme tuhé hydroponické hnojivo, pri výsadbe novej hydroponickej rastliny ho vysypeme na dno obalového kvetináča. Ak prihnojujeme už vysadenú rastlinu, hnojivo nasypeme zvrchu na substrát. Druhou možnosťou je špeciálne tekuté hnojivo, ktoré pridávame do zálievky podľa pokynov na obale.
Posledným krokom je doliatie vody. Ryska vodoznaku ukáže, koľko vody potrebujeme doliať. Hydroponické rastliny zalievame len toľko, aby ukazovateľ hladiny vody dosiahol optimum (stredné značenie).
STARKL TIP: Predpestované sadenice
Presádzanie rastlín zo zeminy do hydropónie je zvyčajne úspešné. Ideálne ale je, ak budeme rastliny hydroponicky pestovať už od začiatku, teda od čo najmladších priesad. Nakúpiť sa dajú aj vopred predpestované hydroponické sadenice v kultúrnych nádobách. Rastliny z týchto nádob nevyberáme ani nepresádzame.