Hroznové listy: Zabudnutý poklad vínnej révy
Hrozno, ako lahodné ovocie, patrí na náš stôl už od dávnych čias. Mnohí z nás však zabúdajú, že vínna réva ponúka ešte jeden prírodný poklad – hroznové listy. Vedeli ste, že môžu slúžiť ako prírodný liek na kŕčové žily?
Listy viniča sú najmä v balkánskych krajinách veľmi dôležitou súčasťou jedálnička, ale aj tradičnej medicíny. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a cenných minerálov, ktoré prospievajú imunitnému systému, zdraviu ciev aj pokožky.
Ktoré hroznové listy si vybrať?
Na konzumáciu sú vhodné listy z akejkoľvek odrody viniča, ktorú doma pestujete. Najlepšiu chuť a tiež najvyšší obsah živín majú mladé, menšie listy, ktoré sú o niečo svetlejšie a mäkšie. Zbierajú sa predovšetkým skoro na jar, práve keď sa púčiky rozvinú.
Výhodou jarného zberu je to, že mladé lístky sú zdravé, ešte neboli chemicky ošetrené ani napadnuté škodcami. Nikdy by ste totiž nemali konzumovať listy ošetrené pesticídmi ani herbicídmi. Rovnako nie sú vhodné listy napadnuté chorobami, napríklad múčnatkou.
Plánujete si doma dopestovať vlastný vinič? Zistite, ako pestovať hrozno v záhrade aj na balkóne. Na výber máte z množstva chutných odrôd, ktoré nájdete v našom e-shope. Prezrite si aktuálnu ponuku v kategórii viniče.
Aké vitamíny a minerály obsahujú hroznové listy?
Nie je žiadnym tajomstvom, že jesenné ovocie obohatí jedálniček o rôzne vitamíny a minerály. Práve v chladnom a sychravom období, kedy naše zdravie potrebuje posilniť, by sme však nemali zostať len pri sladkých plodoch.
Hroznové listy obsahujú veľké množstvo vitamínov (A, C, vitamíny skupiny B) a cenných minerálov, predovšetkým draslíka, vlákniny, kyseliny listovej a mnohých antioxidantov. Známe sú tiež pre vysoký obsah vlákniny. Za povšimnutie stojí aj antioxidant resveratrol, ktorý spomaľuje proces starnutia, podporuje imunitu a má protirakovinové účinky.
Kalorická hodnota hroznových listov je veľmi nízka – 93 kcal na 100 g. Z tejto hmotnosti je 73 g vody, 2 g tuku, 7 g sacharidov, 7 g bielkovín a 11 g vlákniny.
Ďalším dôvodom, prečo hroznové listy zaradiť do jedálnička, je ich nízka glykemická záťaž. Sledovanie glykemickej záťaže je dôležité najmä pre diabetikov, pretože meria vplyv jedla na hladinu cukru v krvi. Listy viniča majú záťaž 1. Vďaka tomu sú zdravou voľbou pre každého, kto si dáva pozor na hladinu cukru v krvi.
Účinky hroznových listov
Prvou z cenných látok, ktoré nájdeme v hroznových listoch, je železo. Železo hrá dôležitú úlohu pri tvorbe hemoglobínu v červených krvinkách. Tento účinok prispieva k prevencii anémie, najmä za prítomnosti vitamínu C, ktorý prispieva k absorpcii železa.
Hroznové listy sa tradične používajú pri problémoch so zápalom, ako je artritída, angína alebo chronická gastritída. Listy hrozna obsahujú omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty zodpovedné za reguláciu zápalových procesov.
Už 3 listy viniča poskytnú telu 124 mikrogramov vitamínu A. To je viac ako 10 % dennej potreby vitamínu A. Tento vitamín, známy aj ako retinol, pomáha telu tvoriť rodopsín, bielkovinu, ktorá je dôležitá pre zdravý zrak. Okrem toho vitamín A pôsobí ako antioxidant a chráni imunitný systém, zabraňuje predčasnému starnutiu.
Listy viniča taktiež môžu pomôcť udržať krvný tlak pod kontrolou. Sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať hladinu triglyceridov spolu so zlým cholesterolom v tele a znižujú celkový zápal. Tento stav vedie k normalizácii hladiny krvného tlaku.
Účinné látky v plodoch aj listoch viniča taktiež stimulujú krvný obeh, rozširujú cievy, zvyšujú odolnosť ciev proti kôrnateniu a vlásočnice proti praskaniu. V tradičnej medicíne slúžia na prevenciu i liečbu mnohých srdcovo-cievnych ochorení, cievnej nedostatočnosti aj proti kŕčovým žilám.
Ako použiť hroznové listy?
Listy viniča dobre znášajú tepelnú úpravu, takže ich môžete variť aj piecť. Majú jemnú chuť pripomínajúcu špenát. Bežným spôsobom spracovania je ich napĺňanie rôznymi plnkami. Nakrájané viničné listy môžu byť použité ako súčasť polievok, prípadne čerstvé do šalátov. Sušené listy sú vhodné na prípravu čajov a tinktúr.
Čerstvé hroznové listy pred konzumáciou dôkladne umyte. Ak používate konzervované alebo zasolené listy, pred použitím ich opláchnite vodou. Odstránite tak časť prebytočného sodíka.
Domáca kozmetika
Výluh alebo obklad z hroznových listov sa v tradičnej medicíne používa na tíšenie bolesti a opuchu. Zároveň môžu byť skvelým pomocníkom na spevnenie a regeneráciu pokožky. Výluhom z hroznových listov sa v minulosti liečili rôzne kožné ochorenia, ako napríklad ekzém či lupiny. Sušené listy sa pridávali do kúpeľa ako pomoc pri rôznych dermatitídach.
Domáca liečba
Hroznové listy sa najčastejšie používajú na prevenciu a liečbu žilových ochorení. Dokážu obnovovať normálny stav krvného obehu, a teda podporiť stálu funkciu žíl. Obľúbené sú rôzne roztoky, masti a zápary z vínnych listov.
Čaj z listov hrozna sa v minulosti používal na liečbu zápalu hrdla, ústnej dutiny a dokonca aj od aftov či bolesti zubov. Jeho kloktanie pomáha znížiť podráždenie a podporiť telo v boji proti infekcii. Verilo sa, že žutie hroznových listov pomáha predchádzať zubnému kazu.
Konzumácia listov slúžil aj ako prírodný liek proti zápche. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú normalizovať funkciu tráviacej sústavy a podporujú činnosť čriev. Vysoký obsah zinku chráni črevnú sliznicu i žalúdok.
Údajný liek na kŕčové žily
Listy viniča sú hotovým balzamom na boľavé nohy. Výborné sú obklady z listov viniča, ktoré pomáhajú s problémom unavených a ťažkých nôh.
V tradičnej medicíne sú hroznové listy používané aj na starostlivosť o kŕčové žily. Ak v nohách cítite nepríjemný pocit únavy a bolesť, nohy vám často opúchajú a môžu sa tvoriť aj kŕčové žily, je najvyšší čas vyskúšať listy z viniča vo forme zábalu.
Chutné recepty
Aj keď u nás sú populárne skôr recepty z plodov hrozna – ako napríklad hroznový džem – vo svete majú v kuchyni úžitok aj hroznové listy. Na rozdiel od mnohých druhov zeleniny, bobúľ a ovocia, hroznové listy nestrácajú po tepelnej úprave svoje liečivé vlastnosti a chuť. Okrem rôznych pečených, varených a plnených jedál môžete vyskúšať aj o niečo jednoduchšie recepty – nakladané hroznové listy alebo zdravý čaj.
Nakladané hroznové listy
Nakladané hroznové listy, podobne ako kapusta, v kuchyni poslúžia počas celej zimy. Používajú sa na prípravu plnených jedál, na zapekanie aj do šalátov. Nakladané listy získajú príjemnú kyslosť a vôňu korenia, sa stávajú pikantnejšími.
Ingrediencie na nálev:
1 liter vody
1 polievková lyžica cukru
1 polievková lyžica soli
2 lyžice kvasný ocot liehový 9%
Postup:
Mladé hroznové listy umyjeme, 10 kusov uložíme na seba a stočíme do roliek. Ak sa krútená rúrka z hroznového listu snaží uvoľniť, môžeme ju zaistiť niťou alebo prepichnúť špáradlom.
Vložíme ich do pohárov na zaváranie podobne ako uhorky. Poháre naplníme vriacou vodou, ktorú po 5 minútach vylejeme. Tento krok zopakujeme ešte raz. Dvakrát prevarené hroznové listy následne zalejeme nálevom, zaviečkujeme a sterilizujeme.
V prípade potreby môžeme nálev obohatiť svojím obľúbeným korením. Milovníci pikantného môžu do pohára vložiť celú čili papričku. Hroznové listy sa hodia aj do rôznych iných zaváranín – pridávame ich k nakladačkám, mrkve, cibuli i zaváraným hubám.
Plnené hroznové listy
Hroznové listy sa už celé stáročia používajú ako obal na rôzne druhy plniek z mäsa, obilnín,
byliniek, orechov alebo sušeného ovocia. Obľúbené sú najmä na Blízkom východe a na Balkáne.
Na prípravu tohto receptu vyberáme radšej mladšie a tenšie listy. Naplníme ich aromatickou plnkou z hovädzieho mäsa, ktoré však môžeme vymeniť aj za jahňacie.
Ingrediencie:
- 1 väčšia cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 čajová lyžička mletej rasce
- olivový olej
- 500 g mletého hovädzieho mäsa
- 2 lyžice lúpaných nasekaných pistácií
- 150 g bielej ryže
- čerstvo nasekané bylinky – petržlenová vňať, mäta, kôpor
- 40-50 väčších hroznových listov
- 3-5 paradajok
- 3-4 poháre zeleninového vývaru alebo vody
- 2 citróny
- soľ, mleté čierne korenie
Postup:
Cibuľu nakrájame nadrobno a osmažíme na troche oleja spolu s pretlačeným cesnakom a rascou. Krátko opražíme a necháme vychladnúť. Zmes primiešame k mäsu, pridáme pistácie, korenie, soľ a bylinky.
Ryžu poriadne prepláchneme a namočíme do vody na 20 až 30 minút. Primiešame ju k mäsovej zmesi. Všetko spolu dobre premiešame.
Opláchnuté hroznové listy vložíme na minútu do vriacej vody, ihneď schladíme v studenej vode, osušíme a stonky odrežeme. Na rubovú stranu položíme do stredu kopcovitú lyžičku mäsovej plnky. Čo najlepšie ju do listu zavinieme.
Dno a boky hlbšej panvice potrieme olejom, vyložíme niekoľkými hroznovými listami a plátkami paradajok. Na paradajky poukladáme naplnené listy, potrieme olejom, osolíme a okoreníme.
Závitky zaťažíme tanierom obráteným dnom nahor. Zalejeme horúcim vývarom alebo vodou, panvicu prikryjeme viečkom a varíme zhruba 50 až 60 minút. Ku koncu závitky podlejeme citrónovou šťavou.
Čaj z hroznových listov
Pravidelné pitie čaju z vínnych listov sa tradične používa ako prevencia proti cukrovke alebo vysokému krvnému tlaku. Pôvodní obyvatelia Ameriky ho pili, aby pôsobil proti hnačkám, hepatitíde a bolestiam žalúdku. Čaj je vhodný aj v chrípkovom období, aby sme jednoduchšie predišli vírusom a posilnili si imunitu.
Odvary z listov viniča pôsobia blahodarne aj pri kožných problémoch. Listy sa často pridávajú do kúpeľa ako pomoc pri rôznych dermatitídach. Čaj sa používa nielen na pitie, ale aj potieranie pokožky.
Postup prípravy:
Na jar zbierame mladé listy viniča, umyjeme ich a necháme vysušiť na sitku na slnečnom mieste. Druhá možnosť je zviazať stonky do zväzku a nechať listy vyschnúť zavesené. Sušinu podrvíme a vložíme do nádoby s viečkom.
Čaj si pripravíme z 1 lyžice sušených hroznových listov a 250 ml horúcej vody. Listy necháme lúhovať zhruba 10 minút a následne scedíme. Nápoj môžeme dochutiť medom alebo trstinovým cukrom. Na zvýraznenie chuti tohto čaju výborne poslúži domáca hroznová šťava.