Hľadáte mrazuvzdorný banánovník? Vyskúšajte odrodu Musa Basjoo
Mrazuvzdorný banánovník je obľúbený najmä v našich podnebných pásmach vďaka svojej schopnosti prežiť v pôde aj počas mrazov. Táto odroda nesie meno Musa Basjoo, a je možné ju pestovať v črepníku, ako aj v záhrade. Práve nové trendy týkajúce sa pestovania zeleniny a ovocia na balkónoch inšpirovali k vytvoreniu mrazuvzdorného banánovníka, ktorého plody si môžu užívať pestovatelia žijúci aj v bytových jednotkách. Akými pravidlami sa treba riadiť pri jeho výsadbe a čo obnáša jeho pestovanie sa dozviete v tomto článku.
Ako pestovať mrazuvzdorný banánovník?
Mrazuvzdorný banánovník je skutočne exotickou rastlinou, z čoho vyplýva aj jednoznačné umiestnenie - najlepšie na slnečnom, teplom stanovisku bez tienenia iných rastlín. Banánovník je jednou z najrozhľahlejších bylín a môže sa pýšiť listami, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 4-5 metrov v závislosti od odrody. Preto dbajte práve na to, aby ste mali na balkóne či záhrade dostatok miesta. V prípade iných odrôd je tento problém o to výraznejší, keďže banánovník musí prezimovať v zimnej záhrade či iných interiérových priestoroch.
Pri akejkoľvek manipulácií s banánovníkom si dávame pozor predovšetkým na listy, plody a kvety, ktorých krehkosť spôsobuje viaceré poškodenia. Myslíme na to aj pri výsadbe medzi ostatné kry či stromy, ktoré by pri vetre mohli spôsobiť eventuálne ich poškodenie.
Klasické odrody banánovníka nesmú zotrvať v teplote nižšej ako 15 stupňov Celzia. Táto odroda však s prehľadom zvláda aj mínusové teploty, ktoré jej pri správnom zabezpečení nerobia problém a prezimujú.
Mrazuvzdorný banánovník a jeho výsadba
Mrazuvzdorný banánovník môžeme vysádzať do klasického substrátu určeného pre izbové rastliny, prípadne túto zmes môžeme primiešať do bežnej záhradníckej zeminy. Pri starostlivosti nezabúdame na pravidelné kyprenie pôdy, aby sme zabezpečili jej vzdušnosť a prívod tekutín až ku koreňom rastliny.
Zalievanie a hnojenie
Zálievka je pre banánovníky veľmi významná, pôda by mala byť polosuchá - nikdy nie príliš vlhká ani úplne suchá. Vlhká pôda spôsobuje hnitie koreňov, kedy banánovník nemá prakticky žiadnu šancu na záchranu.
Hnojenie vykonávame granulovanými či tyčinkovými hnojivami. Tyčinkové hnojivá odporúčame pre sadenice, ktoré sa nachádzajú v črepníkoch. Ich počet závisí od priemeru sadenice, ako aj veľkosti črepníka. Neriadime sa však výhradne veľkosťou črepníka, berieme do úvahy aj veľkosť samotného banánovníka. Hnojenie dlhodobými hnojivami je správna voľba najmä vzhľadom k tomu, že živiny sa z tohto hnojiva uvoľňujú postupne.
Mrazuvzdorný banánovník a jeho rez
Mrazuvzdorný banánovník režeme vždy pred zazimovaním, kedy má rastlina dostatočný čas na regeneráciu a prípravu jarných výhonkov. Po prezimovaní rastlinu režeme do správneho tvaru, pričom odstránime ⅕ výhonkov s prihliadnutím na väčšiu pozornosť na samotné listy.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Zimná ochrana pri tomto druhu banánovníku znamená buď prenesenie črepníka do interiérových priestorov či zimnej záhrady, alebo mechanické opatrenia pre rastliny vysadené priamo do zeme. Ku stonke tesne nad zemou môžeme dať kusy jutoviny, pomleté drevo, alebo čečinu. Takto ošetrená rastlina by mala v poriadku prezimovať a prežiť aj nízke teploty či mrazy.
Vošky sú hlavným nepriateľom banánovníkov. K ich napadnutiu zväčša prichádza po určení zlého stanoviska, ktoré je tienisté a príliš vlhké. Reagujeme vhodným pesticídom, ktorý aplikujeme podľa pokynov výrobcu.